Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hřbitov pomalu mění svou tvář

  12:26aktualizováno  12:26
Kamenice u Jihlavy - Kříže opřené o zeď, povalené náhrobky, květiny v trávě v místě, kde lze nyní pouze vytušit kontury bývalého hrobu - tak vypadá starý hřbitov v Kamenici u Jihlavy. Zdejší obecní úřad se jej před třemi lety rozhodl upravit, s dobrým úmyslem však zůstal v půli cesty. Důvodem je nedostatek financí. Úřad také čeká na vyjádření památkářů.

Původní hřbitov kolem kostela svatého Jakuba už potřebám rostoucí obce nestačil, a tak se tu před šestatřiceti lety přestalo pohřbívat. Několik set metrů za kostelem obec zřídila hřbitov nový. Lidé se o hroby svých dědů a babiček na starém hřbitově starali dál, i když řadu jmen na pomnících už nikdo neznal a takové hroby chátraly.

Proto se obecní rada rozhodla k razantnímu kroku. Pohřebiště zrušit, prostor kolem kostela sjednotit, zatravnit a na místě ponechat pouze historické křížky jako pietní vzpomínku na minulé generace. "Kostel ze 13. století i prostor kolem něj jsou kulturní památkou. Chceme jen vymístit to, co tam nepatří, tedy například obruby z umělého kamene, a zatravnit plochu hřbitova, kvůli snazší údržbě," komentoval rozhodnutí o úpravách starosta Kamenice Josef Matějíček.

Rozhodnutí o zrušení pohřebiště vydal obecní úřad ve spolupráci s místní farností před třemi lety. Listina vyvěšená na vstupní bráně na hřbitov vyzývá obyvatele, kteří mají na hřbitově hroby, aby odstranili hrobové obruby a kamenné pomníky. "Proti úpravám nejsem. Co se dá dělat," popsal svůj pohled na úpravy na hřbitově kamenický farář Vítězslav Pazderka. "Už se tam dlouho nepohřbívá, hřbitov byl přeplněný a těžko se udržoval," řekl farář Pazderka.

Úsilí zlepšit vzhled i praktickou funkci prostoru kolem kostela však zatím vyznívá do ztracena. "Už by s tím vážně měli něco udělat," řekla jedna z žen na autobusové zastávce. "Je pravda, že okolí ještě stále funkčního kostela působí neutěšeným dojmem. Věc si ale žádá citlivé řešení a názory na úpravu hřbitova musí ještě uzrát," řekl starosta Matějíček. "Máme představu, že zatravníme celou plochu a původní kříže umístíme buď do řad, nebo jen volně po ploše," popsal Josef Matějíček.

"Také bychom rádi, kvůli převážení nebo přenášení rakví z kostela na nový hřbitov, prolomili zeď kolem pohřebiště a zřídili branku v zadní části starého hřbitova. Zkrátila by se tím cesta mezi kostelem a novým hřbitovem. Naše plány teď čekají na vyjádření památkářů," vysvětluje situaci starosta.

Přestože prostor kolem kostela patří církvi, obecní úřad má o jeho úpravu zájem. "Chceme to tam upravit, protože to tak nějak patří k obci," sdělil starosta. "Zatím jsme úpravy platili z rozpočtu obce, ten však není příliš vysoký. Loni tady místní studenti o prázdninách pracovali na brigádě. Odváželi kameny a upravovali terén," pověděl místostarosta Kamenice Miloslav Maštera.

Lidé ve vesnici jsou s úpravami na starém hřbitově vesměs smířeni. "No, moc mi to nevadí. Ono už je to dávno, co dědeček umřel. Měli jsme tam jenom křížek a ten jsme tam nechali," řekla Anežka Reisnauerová. Jen pomalu se ale mění zvyky místních lidí. "Vždycky když jdeme z kostela na nový hřbitov, na chvilku se zastavíme v tom místě, kde hrob býval," uvedla kamenická rodačka. Její slova plně potvrzují také květiny v místě bývalého hrobu.

Vyvrácené pomníky na starém hřbitově v Kamenici u Jihlavy

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

Sucho zadrželo velkou část čtvrtečních přívalových dešťů, říká hydrolog

Přívalový déšť způsobil zaplavení a neprůjezdnost Kotovic u Stodu.

Sucho na jedné straně vysušuje část republiky, na jihovýchodě Čech však pomohlo během přívalových lijáků. Podle...

Najdete na iDNES.cz