Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hřbitov německých vojáků by měl být ve Strašnicích

  11:49aktualizováno  11:49
Praha - Pozůstatky německých vojáků z druhé světové války, které byly dosud pohřbeny po Praze jen provizorně, budou po desítkách let umístěny na jediné místo. Pražští radní na včerejším jednání rozhodli, že pietní vojenský hřbitov vznikne z bývalého německého evangelického hřbitova ve Strašnicích. Jejich postoj musí potvrdit ještě městské zastupitelstvo.

Oznámení představitelů města předcházely vzrušené diskuse mezi pamětníky válečných událostí. Zatímco například Český svaz bojovníků za svobodu radní podpořil, některé jiné organizace vystoupily velmi ostře proti jejich úmyslu.

Radní Filip Dvořák upozornil, že problémy s pozůstatky je nutné rychle řešit. "V Praze je aktuální problém s tisíci exhumovanými těly vojáků Wehrmachtu, kteří byli v minulosti pohřbeni na hřbitově v Ďáblicích. Toto místo má být upraveno jako čestné pohřebiště pro třetí odboj," prohlásil Dvořák.

Na rozhodnutí městské rady měl značný vliv i  postoj ministerstva zahraničních věcí, které pietu pro německé vojáky podpořilo. Ředitel odboru států střední Evropy Jiří Šitler nedávno napsal na magistrát, že republika se k takovému chování zavázala. "Jsme názoru, že zřízení plánovaného pietního areálu by bylo nejen v souladu s mezinárodními závazky, které na sebe vzala Česká republika, ale i naplňováním česko-německé smlouvy z roku 1992," uvedl zástupce ministerstva.

Město nebude stát včerejší rozhodnutí radních téměř ani korunu, spíše na něm ještě vydělá. Evangelický hrob ve Strašnicích, který byl v roce 1945 zkonfiskován, je totiž nutné udržoval a finančně přispívat na jeho zachování. Německá strana přitom nyní navrhla hrazení veškerých nákladů nutných k obnovení hřbitova a uložení pozůstatků. "Bezpochyby dojde ke značnému zhodnocení majetku hlavního města včetně vyřešení havarijního stavu stavebních objektů umístěných na tomto hřbitově," stojí v písemné zprávě, kterou měli radní při rozhodování k dispozici.

Při zasedání zastupitelstva lze očekávat, že jeho členové hlasování radních podpoří. S výjimkou komunistů se zatím vyslovily pro všechny politické strany, včetně ČSSD. "My jsme s tím jako sociální demokraté neměli při hlasování v radě žádný problém. Myslíme si, že je to praktického naplňování politiky česko-německéhoporozumnění," sdělil včera náměstek primátora za tuto stranu Jiří Paroubek.

Po schválení zastupitelstva, které by se touto záležitostí měla zabývat na konci června, budou uzavřeny potřebné smlouvy a odborníci začnou bývalý evangelický hřbitov upravovat. Do země bude uloženo kolem tisíce ostatků německých vojáků, které byly dřívena hřbitově v Ďáblicích. Další stovky ostatků jsou nyní v různých občanských urnových hrobech.

Jen více takových rozhodnutí

Není mnoho rozhodnutí města, která mohou zaujmout i za hranicemi země. Včerejší souhlas radních s tím, aby v Praze vznikl německý válečný hřbitov, k takovým patří. A v každém případě vystavuje městu dobrou vizitku. Nejde přitom jen o plnění česko-německé smlouvy z roku 1992 či ženevských úmluv o ochraně obětí války z roku 1949, podle kterých budou mrtví pohřbeni s úctou a jejich hroby vhodně udržovány. Především jde o slušné lidské gesto. J en je škoda, že někteří radní až příliš zdůrazňovali, že město to nebude stát ani korunu, případně mluvili alibisticky o tom, jak podobný krok už dříve zvolila jiná města. Nezbývá než věřit, že rozhodnutí podpoří také zastupitelstvo. Pak ať už na válečný hřbitov kráčejí vzdát čest ti, kteří tak budou chtít učinit. A ostatní? Ať jej v pokoji minou. A my jejich postoj respektujme.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

ŽIVĚ: Poslanci rozhodují, zda bude na policii dohlížet komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna znovu rozhoduje o tom, zda komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz