Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrazení zdravotnických poplatků kraji je nelegální, dráždí Pecina „svou“ ČSSD

  8:07aktualizováno  12:30
Ministr vnitra Martin Pecina vytáhl do boje proti odpouštění poplatků pacientům krajských zdravotnických zařízení. Současný způsob, kdy je hradí kraje, považuje za nelegální. Pecinu přitom do přechodné vlády vyslala ČSSD, která na odporu k poplatkům stavěla i kampaně před posledními volbami.

Ilustrační foto | foto: Robert RambousekMF DNES

"Poslal jsem hejtmanům dopis, ve kterém je upozorňuji, že nedodržují při vybírání poplatků zákon. Do konce srpna se mají k našim výhradám vyjádřit," řekl Hospodářským novinám ministr Pecina. List dále tvrdí, že pokud hejtmani nic neudělají, Pecina jim hrazení poplatků zakáže.

Tiskový odbor ministerstva vnitra ale mluví opatrněji. Tvrdí, že si od krajů úřad vyžádal aktualizované podklady týkající se poplatků, a teprve na jejich základě rozhodne. "Kraje byly upozorněny na rozpor jejich postupu s principy dobré správy a požádány o přehodnocení způsobu refundace regulačních poplatků tak, aby nedocházelo k porušování zásady legality," uvedla za ministerstvo mluvčí Hana Malá.

VNITRO O HRAZENÍ POPLATKŮ

"Analýzou podkladů byl shledán rozpor s principy dobré správy, a to zejména s principem legality."

Ministerstvo vnitra může zrušit jakékoli krajské usnesení a kraje musí do 60 dní poslechnout. Později se sice mohou kraje bránit u soudu, ale do doby, než padne verdikt, musí nařízení ministerstva respektovat.

Vzhledem k říjnovým volbám je tak pravděpodobné, že šedesátidenní lhůta uplyne až po nich. To už se bude vyjednávat o nové vládě.

Pecina, který kvůli své účasti ve vládě pozastavil členství v ČSSD, čelil v minulosti výtkám, že jde socialistům přímo na ruku. Když například lídři sociálních demokratů přirovnávali vaječné útoky k nástupu nacistů v Německu ve 30. letech, rozhovořil se o "principiálně nacistickém napadání". Pak svá slova mírnil.

Hejtmani se chtějí bránit, ale počkají

Hejtmani zatím vyčkávají. Zřejmě spoléhají i na to, že se na podzim sociální demokracii podaří poplatky ve Sněmovně úplně zrušit nebo aspoň výrazně omezit. Podle toho, jak dopadnou volby do Sněmovny.

"Pokud nám ale ministerstvo vnitra zakáže poplatky proplácet, obrátíme se na soud. Trváme na tom, že proplácením poplatků žádný zákon neporušujeme," řekl HN hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). "Určitě se budeme bránit, přidal se hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD).

Bývalý ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer HN řekl, že ministerstvo vnitra rozhodlo o tom, že kraje porušují zákon, ještě za jeho působení. - čtěte Langer a Kalousek si "došlápnou" na kraje kvůli odpouštění poplatků

O tom, že proplácení poplatků kraji není v pořádku, několikrát rozhodly i soudy. Zabývaly se stížnostmi lékáren sídlících v blízkosti krajských nemocnic. Podle nich praxe zvýhodňuje apatyky krajských nemocnic, zatímco ty soukromé se potýkají s odlivem zákazníků. - čtěte Soud znovu zakázal lékárně vracet poplatky, nyní v Rathově kraji

Že je princip poplatků v pořádku, rozhodl i Ústavní soud.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz