Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Hrazení poplatků se chopilo první město, za pacienty zaplatí Ostrava

  • 333
Poté, co zdravotnické poplatky začaly platit kraje, se ke stejnému kroku odhodlalo i první město. Bez třicetikorunového poplatku bude pacienty ošetřovat Městská nemocnice Ostrava. S návrhem uspěli tamní zastupitelé ČSSD, podpořili je i komunisté a lidovci.

Zdravotnické zařízení s 1 700 zaměstnanci a 1 047 lůžky, které patří k největším na severu Moravy, bude poplatky od 1. dubna hradit jako první městem zřízená nemocnice v republice.

Změnu se podařilo prosadit navrhovatelům z řad ČSSD, které podpořili lidovci a komunisté. KSČM dokonce zamýšlela i zrušení devadesátikorunového poplatku za pohotovost, což se jí prosadit nepodařilo. Město tak bude hradit jen návštěvu ambulance.

"Povolená veřejná podpora nám umožňuje vyplatit 200 tisíc euro za tři roky, takhle (kdyby prošel komunistický návrh - pozn. red.) bychom to utratili za tři měsíce," řekl MF DNES primátor Ostravy Petr Kajnar. Sám očekává, že schválený model hrazení poplatku by mohl dvousettisícového stropu dosáhnout zhruba za rok až 18 měsíců.

Zastupitelstvo ještě nevyřešilo, jak bude poplatky hradit v praxi. Model darovacích smluv, kterým poplatky hradí kraje, je nepraktický - v Ostravě jde jen o jednu městem zřízenou nemocnici. Je proto možné, že v nemocnici vzniknou výdejní místa, kde lidé dostanou poplatky zpět přímo.

ODS, které se rozhodnutí zastupitelstva nepodařilo zabránit, poukázala, že náklady na hrazení poplatků mohou dosáhnout až pěti milionů korun a prakticky tak dosáhnout výše oněch 200 tisíc euro, které Ostrava pro tříleté období má na dary k dispozici.

Primátor půjde ke Kalouskovi. Na kobereček?

Ostrava už ale také pocítila tvrdší přístup, který vůči institucím obcházejícím poplatky - tedy dosud krajům - zaujala vláda. Ta nedávno pověřila ministry Ivana Langera a Miroslava Kalouska, aby si na vzpurné regiony "došlápli". - více o Langerovi, Kalouskovi a poplatcích čtěte zde

Ministerstvo financí a Ostrava spolu totiž dlouhodobě jednají na urovnání majetkových záležitostí ostravské městské nemocnice. Ostrava se po roce 1990 domnívala, že je historickým vlastníkem nemovitostí. Ale ukázalo se, že jsou v majetku státu. Proto se obě strany dohodly, že Ostrava formálně převede nemocniční nemovitosti státu a stát je zpět daruje městu.

A sedmisetmilionový dar je nyní zřejmě v ohrožení. Ministerstvo financí podle MF DNES jednání o převodu budov přerušilo a na zítřek si pozvalo ostravského primátora Kajnara. Zástupci ODS navíc naznačili, že když město začne poplatky obcházet, může to na navrácení majetku mít vliv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue