Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hráz rybníka hrozí protržením

  9:29aktualizováno  9:29
Černíč - Ještě letos by měla začít oprava hráze zaneseného rybníka v Černíči na Telčsku, která hrozí protržením. Zároveň by měla být zahájena jeho revitalizace. Ochránci přírody jsou však s místními lidmi ve sporu v tom, jakému účelu by měl po obnově rybník sloužit.

Nyní je rybník zanesený bahnem, takže je v něm ohrožen život vzácných vodních rostlin, hnízdiště vodních ptáků a obojživelníků. Místní chtějí, aby v budoucnu sloužil i ke koupání a pro rybolov. Havlíčkobrodská Agentura ochrany přírody a krajiny však upřednostňuje zachování jeho funkce coby chráněného přírodní území. Má proto v úmyslu prosadit jen jeho částečné odbahnění.

Lidé v obci se navíc obávají, že s každým jarním táním se hrozba protržení narušené hráze zvyšuje. "Když jedu na dovolenou, trnu vždy strachy, aby hráz nepraskla: voda jí protéká jako cedníkem. Byla by to katastrofa, jejíž následky bychom odstraňovali celé roky," řekl starosta Černíče Bohuslav Richter.
"Chceme se soustředit nejprve na opravu hráze a potom na revitalizaci celého rybníka. Rádi bychom obnovili tůně a průtoční laguny tak, aby se tam obnovil prostor pro původní přírodní společenství," řekl ředitel agentury Václav Hlaváč.

Lidé z Černíče by byli rádi, kdyby se podařilo rybník zrevitalizovat tak, aby měl pro obec i praktický význam. "Jiná vhodná vodní plocha ke koupání v okolí není. Rybník je velký a jistě by na něm všechny zájmy mělo jít skloubit," řekl Caspar Jacobs, který je majitelem středověké tvrze přímo u hráze rybníka. Rybáři ročně z rybníka vyloví přes čtyřicet metrických centů ryb. Navrhují proto, aby se při opravě hráze z rybníka nemusela vypouštět voda.

Ochránci přírody věří, že se kompromis podaří nalézt. Upozorňují však, že prvotní funkce rybníka je určena jeho zařazením mezi přírodní památky. "Proto nepřichází v úvahu intenzívní rybářské využívání, jen sportovní rybolov v omezeném rozsahu. Jistě to také nebude moci být klasický rekreační rybník kupříkladu s vybudovanými rekreačními objekty. Ale jistě bude možné, aby tam bylo nějaké vyhrazené místo ke koupání místních lidí," řekl Hlaváč.

Revitalizace by měla trvat dva roky. O peníze na její financování - přibližně 15 milionů korun - hodlá Agentura ochrany přírody požádat státní program Revitalizace říčních toků.

Hlaváč soudí, že v létě by mohlo být vypsáno výběrové řízení na firmu, která by revitalizaci provedla. Práce pak začnou na podzim. Oprava hráze by měla stát asi dva miliony. "Odbahňování bude finančně ještě mnohem náročnější, ale před výběrovým řízením o její výši nelze mluvit," řekl Hlaváč.

Vedení obce Černíč však míní, že by bylo lepší zkusit získat více zdrojů financování a tím i více peněz. Obec chce prosadit. aby nebyla odbahněna jen část rybníka, ale celý. "Vodní plocha měla dřív rozlohu skoro 25 ha, teď je třetinová. Jde i o to, aby byl rybník využitelný pro rybáře, ale i kvůli povodním jako zádržná nádrž. Aby se rybník dal opravdu do pořádku, je třeba sehnat 60 milionů, 15 je málo," řekl starosta Richter.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Prahu budou za dvacet let uklízet chytré bestie, předvídá urbanista

Architekt a urbanista Michal Postránecký.

Město je živoucí organismus, který se vyvíjí v čase i prostoru a bude čím dál „chytřejší“. Růst Prahy by mělo podpořit...

KOMENTÁŘ: Výraznější popírání holokaustu je v Evropě jen otázka času

Koncentační tábor. Ilustrační foto

Před rokem česká Sněmovna přijala „rezoluci“ proti genocidám. Ve světle nárůstu antiromských i antisemitských nálad u...

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

Najdete na iDNES.cz