Kristýna Kočí

Kristýna Kočí | foto: David Neff, MAFRA

„Hraju to s kmotrama.“ Návod, jak číst slova Kristýny Kočí z kavárny

  • 355
Tajně pořízený zvukový záznam z pražské kavárny vnesl nový pohled na koaliční krizi. Poslankyně Kristýna Kočí na schůzce říkala mnohé, co by se zřejmě vědět nemělo, pak prohlásila, že cíleně lhala. Pokud by tomu ale tak nebylo, podívejte se, co svými slovy mohla myslet.

Ponechme nyní stranou tvrzení poslankyně Kočí, že si vše vymyslela, aby získala důkaz o pořizování nahrávek, pomiňme také otázku, zda je takové špehování mezi politiky přípustné. Co poslankyně na schůzce řekla - a pokud mluvila pravdu - co by to znamenalo?

"Ten radikální krok Nečase donutil udělat Petr a regiony."

Radikálním krokem Kočí míní Nečasovo vystoupení proti Věcem veřejným. Vliv Petra Tluchoře, šéfa poslaneckého klubu ODS, je mnohem větší, než je zřejmé. Náznaky tu už byly - například to, že Tluchoř zůstal šéfem poslanců ODS, i když se změnilo téměř celé její vedení a ostatní lidé z okolí bývalého předsedy Mirka Topolánka jsou v ústraní. Tluchoř má podle Kočí v regionech "obrovskou moc".

"Véčka, Vít Bárta, nechápou, o co jde. On furt nechápe, že to není hra. Když se kníže - a 'topka' obzvlášť - teď zachovají jako ti mravní, ti, kteří tohle zařízli, tak získají část našich hlasů."

TOP 09 při nynější vládní krizi často zdůrazňuje, že její lidé nejsou spjati s žádným skandálem. Je to poněkud sporné: když MF DNES napsala o tom, že si Martin Barták řekl o úplatek, hájil ministr financí Kalousek svého podřízeného Bartáka. Když nyní MF DNES napsala o plánu Víta Bárty na získání státních zakázek, postavil se Kalousek proti Bártovi.

Slova Kočí lze interpretovat tak, že TOP 09 sází na předčasné volby, v nichž získá část voličů Věcí veřejných zklamaných z toho, že sliby o nové a čisté politice VV nenaplnily.

"Pavel Drobil se vrací, už se vrátil. My jsme ho spolu s Petrem vrátili do hry."

Pavel Drobil, známý Kristýny Kočí ze severu Moravy, musel před časem opustit post ministra životního prostředí. Vyšlo totiž najevo, jak jeho blízký poradce Martin Knetig chtěl tunelovat Státní fond životního prostředí ve prospěch ODS. "Pro toho Pavla, aby někdy měl šanci být premiérem," říkal Knetig. Drobil řekl, že za Knetigovo chování nemůže nést odpovědnost. Trestní oznámení na Drobila policie začátkem března odložila.

"Kamil se asi hrozně bál toho, že když odstoupí jenom Bárta, tak to bude ještě horší, protože jim bude řídit ty ministerstva a bude je tam řídit a kasírovat. To on teď trochu dělá, ale ne ve sto procentech."

Kamil je ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, který ale nemá blízko k firmě ABL a dle Kočí se obává vlivu Víta Bárty. Podle Kočí se Bárta mezi svými známými rád chlubí, že mu na ministerstvo dopravy zbývá jeden den v týdnu a že úkoluje pracovníky vnitra, které si zve k sobě na ministerstvo.

Bártův vliv potvrdil i premiér Petr Nečas, když řekl, že všechna důležitá rozhodnutí za vnitro chodil řešit Bárta, nikoliv John.

"Já to hraju s těma kmotrama ódéesáckýma. Těm, kterým jde o to něco změnit."

Kočí se obsazuje do hlavní role celé vládní krize. To je trochu nejisté, v politickém orchestřišti jsou protřelejší bardi než mladá poslankyně. Se kterými kmotry přesně spolupracuje a co chtějí změnit, ale neříká. Přiznává nicméně spolupráci s šedou eminencí Petrem Tluchořem a odstoupivším ministrem Pavlem Drobilem.

"Mně je jedno, jestli ovládá celou policii, protože my držíme celou justici. Všechno je promyšlený."

Policie sice může vyšetřovat, za mříže ale dostávají až soudy. A ty spadají pod ministerstvo spravedlnosti, řízené Jiřím Pospíšilem. Mluví-li Kočí o tom, že Bárta ovládá policii, dodává jednoduše, že jeho moc končí tam, kde začíná vliv ministerstva spravedlnosti.

"ABL je teďka mrtvá firma, oni nemají prachy. Uvědomte si, že největším průserem, proč Bárta potřeboval to ŘSD, je to, že je bez peněz."

Firma ABL se chlubí, že si vede dobře, faktem ale je, že státní zakázky nemá. "ABL po volbách v roce 2010 jednoznačně veřejně deklarovala, že se nebude účastnit veřejných zakázek ve státní správě, a tento svůj závazek beze zbytku plní. A bez ohledu na tento závazek obrat společnosti ABL kontinuálně roste," uvádí.

Tvrzení Kočí je tedy těžké dokázat. Je ale pravda, že se ABL oproti Bártově "pětiletce" ke státním zakázkám nedostala.

"Tahleta akce je projekt společnej, tři čtvrtě roku chystanej."

Nejčastější otázky kolem kauzy VV

Šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský odpovídá na nejčastější otázky z diskusí na iDNES.cz.

Kočí následně řekla, že toto byla průhledná lež, protože před tři čtvrtě rokem ještě nebyla poslankyní. Ale byla, volby se konaly loni na konci května. Pokud šlo o společný a tři čtvrtě roku chystaný projekt, mohl vznikat paralelně s tvorbou vlády. To by ovšem byly dva zcela protichůdné jevy - vedle sebe by se odehrávala jak tvorba vlády, tak práce na její destrukci. 

"Prezident je jedinej nebezpečnej. Ale on se taky posere při tom nárůstu informací. V tý společnosti se to posouvá, takže on si toho moc nedovolí, navíc podle všeho se chystá za mne postavit Havel."

Klausův předchůdce Václav Havel se odpoledne nechal slyšet, že je politickým děním znechucen. Šokuje ho, že je do něj zaplétán, s Kočí se prý nikdy nesetkal. Ale i kdyby ji podpořil - to už po jeho nynějším vyjádření berme jen jako teorii - pro Klause by to nemuselo znamenat vůbec nic. Proti Havlovi se velmi často vymezuje a Havlova podpora například zeleným v minulosti žádné politické body nepřinesla, naopak se hovořilo o "polibcích smrti".

A čím je prezident nebezpečný? Dešifrování je zřejmě jednoduché: prezidentovo chování nelze předvídat a jako silný politický hráč se nenechá tlačit do žádného rohu. Což ostatně dokázal prezident tím, že odmítl stvrdit konec ministrů Bárty, Johna a Dobeše. Koalice sice uvedla, že se nesejde, dokud prezident nesplní ústavní povinnost, o pár hodin později už ale jednala, jak si Klaus přál.

"Ta Mladá fronta je jediná, která to hraje s náma."

Kočí na nahrávce tvrdí, že současné dění rozpoutali politici díky nijak blíže nepopsané spolupráci s deníkem MF DNES, konkrétně s reportérem Jaroslavem Kmentou. To MF DNES kategoricky popírá. "MF DNES s žádným z poslanců VV nespolupracuje a nespolupracovala, nikdo z nich nebyl ani naším zdrojem informací," říká šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský (nejčastější otázky a odpovědi kolem kauzy VV najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video