Je to nemorální a protievropanské, zlobí se na postoj českého prezidenta Posselt.

Je to nemorální a protievropanské, zlobí se na postoj českého prezidenta Posselt. | foto: Profimedia.cz

Hraje cynickou hru, kritizuje Klausův požadavek mluvčí sudetských Němců

  • 993
Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt kritizoval Klausův požadavek na výjimku z Listiny základních práv EU. Označil ho za "cynickou hru". Požadavek má omezit lidská práva sudetských Němců, tvrdí europoslanec.

Poslanec CSU a mluvčí Sudetoněmecké národnostní skupiny Bernd Posselt nazval českou podmínku "cynickou hrou s osudy milionů vysídlených, práv zbavených a mnohdy i zavražděných lidí a jejich potomků."

Podle Posselta Klaus dobře ví, že z Charty základních práv EU nevzejdou žádné právní důsledky stran majetkového uspořádání členských států Unie. 

Ze "zatuchlých nacionalistických emocí a z utrpení nevinných" se ale český prezident snaží získat politický kapitál, tvrdí mluvčí Sudetoněmeckého landsmanšaftu ve svém tiskovém prohlášení.

To je "hluboce protievropanské, nemorální a zpátečnické," zlobí se Posselt, který je zároveň mluvčím zahraniční agendy CSU v Evropském parlamentu.

Posselt patří k dlouhodobým odpůrcům českého prezidenta. Pravidelně ho kritizuje například na sudetoněmeckých dnech. Na těch posledních ho označil za "egomana", který "svrhl Topolánkovu vládu", která byla sudetským Němcům vstřícná. Letošní slavnosti Sudetoněmeckého landsmanšfatu se budou konat příští víkend. - více o Posseltovi čtěte zde

Prezident Václav Klaus v pátek zveřejnil svůj požadavek, aby Česká republika získala výjimku z Listiny práv EU, podobně jako ji má Polsko či Velká Británie.

Klaus svůj požadavek vysvětluje obavou z toho, že by Charta práv EU mohla vést k právní nejistotě a nestabilitě ve vlastnických vztazích, protože umožňuje prolomení Benešových dekretů. Žadatelům o majetek z řad vysídlenců po druhé světové válce by totiž dala možnost, jak se ke svým majetkům vrátit. - čtěte V Lisabonu chci záruky proti prolomení Benešových dekretů

Listina podle prezidenta "umožní obcházet české soudy a uplatňovat například majetkové požadavky osob vysídlených po druhé světové válce přímo u Soudního dvora EU. Listina dokonce umožňuje přezkoumávat již platná rozhodnutí českých soudů."

Prezidentova podmínka Unii šokovala

Prezidentovo rozhodnutí kritizoval francouzský provládní list Le Figaro. Český prezident se svým požadavkem opírá o přetrvávající strach velkého počtu Čechů z hypotetických právních nároků vyhnaných Němců, uvedl.

"Tato obava, která může být podložená a která je každopádně ukotvená v české mysli, se ukazuje jako demagogický prostředek v hodině dvanácté proti evropské integraci, která se prezidentovi hnusí. Trpělivost šestadvaceti partnerů Václava Klause bude tak zkoušena hned dvakrát, protože Lisabonskou smlouvu brzdí ještě odvolání sedmnácti senátorů k ústavnímu soudu," tvrdí Le Figaro.

Deník Le Monde se zamýšlí nad tím, proč Klaus dál bojuje o čas a neskrývá svůj záměr učinit vše, co je v jeho silách, aby zabránil schválení Lisabonu. Prezidenta označuje za velkého provokatéra, který musí vzdorovat všem.

Britské listy dnes tvrdí, že Klausův požadavek šokoval a popudil představitele a diplomaty Evropské unie. Zároveň zmiňují častý názor, že jde jen o zdržovací taktiku. Například maďarský premiér řekl listu The Times, že Klausův postoj je "naprosto kontraproduktivní".

The Independent píše o "ohromujícím oznámení", které šokovalo diplomaty v Bruselu a zhatilo naděje EU na rychlé uvedení lisabonské smlouvy v život. Klausovy nejnovější požadavky hrozí, že se celý dokument rozpadne, uvedl list.

Levicový The Guardian napsal, že protievropský prezident Klaus svými požadavky popudil Brusel, Berlín a Paříž. Financial Times píší o zmatku, který Klausovy nové požadavky vyvolaly, zatímco The Times se domnívají, že "rozlícení lídři EU jsou odhodláni zabránit Klausovi, aby zdržoval nebo doplňoval lisabonskou smlouvu".

Také The Independent píše o obavách Bruselu "z ohromných odkladů" a z toho, že "toto nejnovější vyhrožování by mohlo časově souviset se zvolením konzervativní vlády v Británii vedené Davidem Cameronem, který slíbil o Lisabonu uspořádat referendum".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue