Hradní stráži velel 11 let agent StB

  • 52
V bezprostřední blízkosti prezidenta republiky se jedenáct let pohyboval agent komunistické tajné policie, který se prokazoval neoprávněně vydaným lustračním osvědčením. Velitel Hradní stráže Jaroslav Indruch byl před rokem 1989 agentem vojenské kontrarozvědky (spadala pod StB) s krycím jménem Dostojevskij. MF DNES to nezávisle na sobě potvrdily dva důvěryhodné zdroje.

Ministerstvo vnitra loni v létě oznámilo, že více než stovka agentů StB získala neprávem negativní lustrační osvědčení. Pár dnů nato byl Indruch, jenž byl mezi nimi, propuštěn od Hradní stráže.

Oficiálně ovšem o této citlivé aféře nechce nikdo příliš mluvit. "Nemůžu na to odpovědět, protože tyto údaje bychom neměli sdělovat," odrazil přímou otázku, zda Indruchovo jméno figuruje na seznamu držitelů špatně vyhodnocených lustrací, šéf bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Aleš Šulc.

Vyhýbavě odpovídá i mluvčí prezidenta Ladislav Špaček: "Odešel, protože nesplnil zákonné podmínky pro vojáky z povolání."

Národní bezpečnostní úřad loni upozornil ministerstvo vnitra, že desítka lidí žádajících o bezpečnostní prověrku se ohání čistým lustračním osvědčením, a přitom by je nejspíš mít neměla. "Mezi nimi byl i Indruch," upřesnil zdroj z ministerstva vnitra.

Indruch se negativním osvědčením mohl chlubit díky tomu, že úředníci ministerstva vnitra na začátku devadesátých let nedostali z obrany jeho kompletní spis.

"Z dodaných materiálů tehdy nebylo jasné, zda byl Indruch agentem Vojenské kontrarozvědky, nebo jen sledovaným," dodal citovaný zdroj. Proto - podobně jako u dalších sto šestnácti agentů Státní bezpečnosti bylo Jaroslavu Indruchovi vystaveno negativní osvědčení.

Teprve zpětná kontrola v loňském roce odhalila, že kompletní spisy o agentech Vojenské kontrarozvědky nakonec na ministerstvo vnitra doputovaly. Ve stejné době přišlo z Národního bezpečnostního úřadu upozornění, že vydaná lustrační osvědčení nejsou věrohodná. Jak upozorňují experti, důstojník s estébáckou minulostí, který má na starosti bezpečnost hlavy státu, může být vážným bezpečnostním rizikem.

"Protože měl škraloup, byl velmi snadno vydíratelný. Čistě teoreticky: pokud by mu někdo pohrozil, že prozradí detaily o jeho minulosti, mohl třeba prozradit trasy budoucích cest prezidenta. A to by byl opravdu malér," upozorňuje na úskalí Indruchova případu bezpečnostní analytik ministerstva vnitra, jenž nechce být jmenován, protože je vázán mlčenlivostí.

Více obezřetnosti by neškodilo ani Vojenské kanceláři prezidenta republiky, které podléhá Hradní stráž. "Mohla podle mne předpokládat, že s Indruchem by mohl být nějaký problém. Ale neprověřili ho. Kdyby si dali záležet, zjistili by, že Indruch není čistý," poznamenává vládní zdroj.

Ať už byla Indruchova minulost jakákoli, lidé z jeho okolí tvrdí, že by prezidentovi uškodit nedokázal. Exvelitel Hradní stráže si totiž zakládal na tom, že prezidentova rodina je s jeho službami velmi spokojena.

"Za těch deset let služby u Hradní stráže si vytvořil velmi úzký možná až přátelský - vztah k prezidentovi i k první dámě. Indruch se pro prezidenta mohl přetrhnout," říká vládní zdroj.

Podobný názor má také Indruchův přímý nadřízený, velitel Vojenské kanceláře prezidenta republiky, Jaroslav Tomeček. Na otázku, zda by byl Indruch schopen prozradit o prezidentovi nějaké citlivé informace, odpověděl: "Jak jsem ho poznal, asi ne."

MF DNES se pokoušela získat Indruchovo stanovisko k případu, ale i dvoudenní pátrání po bývalém veliteli Hradní stráže bylo marné.

Jeho kolegové říkají, že se zcela stáhl do ústraní, nenavštěvuje ani společenské akce Hradu. Spojení na něj oficiálně nemají ani úředníci Kanceláře prezidenta republiky.

Když v červnu Indruch oznámil svůj odchod, řekl: "Je to výhradně mé rozhodnutí. U Hradní stráže mi končí závazek a já dostal několik lukrativních nabídek od soukromých firem."

Kdo může za falešné lustrace, se stále neví

Ani za deset měsíců se nepodařilo vypátrat, kdo a proč způsobil, že více než stovka bývalých agentů StB (mezi nimi i Jaroslav Indruch) dostala negativní lustrační osvědčení.

Byl to jen úřední šlendrián, nebo dezinformační hra exagentů komunistické tajné policie? Zvláštní odbor útvaru finanční kriminality a ochrany státu se přiklonil k první verzi: byl to jen nepořádek pěti pracovníků ministerstva vnitra. Řečí paragrafů šlo o trestný čin maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti, který je však podle zvláštního odboru promlčen.

Vyšetřování ovšem nekončí, protože zvláštní odbor musel případ předat státnímu zastupitelství. To proto, že v podezření jsou příslušníci policie, které smí podle nového zákona vyšetřovat právě jen státní zástupci.

"Začátkem března jsem věc předal Inspekci ministra vnitra k doplnění. Je třeba vyslechnout další osoby," uvedl státní zástupce Michal Zachystal. Pokud by nakonec dospěl k závěru, že falešná osvědčení byla vydána úmyslně, případ by nejspíš skončil u soudu. Takový zločin by totiž promlčen nebyl.

"Pokud se ale úmysl neprokáže, budu muset případ odložit," potvrdil Zachystal. Dodal, že nelze odhadnout, kdy případ definitivně uzavře. Na existenci 114 neoprávněně vydaných lustračních osvědčení se přišlo koncem loňského května. Poté vnitro prověřilo všechna lustrační osvědčení, kterých bylo vydáno zhruba 150 tisíc. Našlo ještě další tři falešná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video