Střeží už 100 let. Hradní stráž připomněla výročí slavnostním nástupem

  14:00aktualizováno  14:00
Hradní stráž v pátek slaví 100 let své existence. Její příslušníci připomínají modelky, když ve výrazných barevných uniformách pochodují po přehlídkovém mole, kterým je pro ně Hrad. Ale už několikrát během své stoleté historie tito vojáci vyměnili parádní uniformy za ty polní a místo čepic na hlavy nasadili ocelové přilby. Ale jen jednou museli její příslušníci skutečně bojovat.

Po smrti posledního korunovaného českého krále Ferdinanda I. Pražský hrad osiřel. Přestal být sídlem panovníka a spolu s ním v 80. letech 19. století zmizela i císařská garda. Gardisty nahradila pravidelná armáda, kterou s vyhlášením republiky vystřídali sokolové a příslušníci Střelecké jednoty.

Fotogalerie

Před sto lety, 7. prosince 1918, byla nařízením velitelství branné moci zřízena pro ochranu Pražského hradu pěší setnina pražského 28. pěšího pluku. „Jednalo se o vůbec první vojenskou jednotku, určenou přímo ke střežení Pražského hradu,“ potvrzuje Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu. 

Později ji vystřídali legionáři, kteří bojovali na straně Dohody v Rusku, Itálii a Francii. Ti vytvořili profesionální jednotku Hradní stráže, která v roce 1922 čítala zhruba dvě stovky mužů. Postupně vznikaly i slavnostní ceremoniály, jejichž autorem byl prezidentský ceremoniář Jiří Guth-Jarkovský, které s malými úpravami platí dodnes.

Tři různé stejnokroje pro stejnou jednotku

Dlouhá léta se řešilo, co mají mít příslušníci Hradní stráže na sobě. Teprve v roce 1928 souhlasilo ministerstvo obrany s tím, aby Hradní stráž používala historické uniformy československých legionářů z francouzské, italské a ruské fronty. „Hradní stráž tehdy měla tři čety a každá měla jeden druh stejnokroje,“ popisuje Špitálník.

Poprvé se tak stalo 28. října 1929 u příležitosti oslav založení republiky a tento stav trval až do květnové mobilizace v roce 1938. Stráž nehlídala jen areál Hradu a zámek Lány jako dnes, střežila i zámek v Topoľčiankách na Slovensku, kam Masaryk pravidelně zajížděl na léto, a prezidenta hlídala i na jeho cestách. 

„Doprovázeli prezidentskou standartu,“ popisuje Špitálník. I tehdy platila přísná nařízení týkající se příslušníků Hradní stráže. Museli být reprezentativního vzhledu a vojenského vystupování. Většinou šlo o třicátníky či čtyřicátníky, mnohdy se zkušeností se službou v legiích. „Museli umět podat i informaci turistům, reprezentativně odpovědět, případně jim i poradit,“ dodává Špitálník.

Hradní stráž má i své psovody, prezidenta chrání s ovčáky

Konec 1. republiky přinesl i první bojovou pohotovost. V září 1938 odložila stráž legionářské uniformy a převlékla se do polních uniforem. K jejich bojovému nasazení však nedošlo.

Za protektorátu byla stráž zrušena, legionářská tradice zapomenuta, čs. armáda se změnila na Vládní vojsko. A právě jeho 1. prapor byl určen na střežení sídla protektorátního prezidenta. Němci ale českým vojákům nedůvěřovali. „Hlídali jen III. hradní nádvoří s katedrálou, u bran Hradu hlídkoval wehrmacht a příležitostně i jednotky SS,“ popisuje Špitálník. V květnových dnech se také poprvé a naposledy zapojila stráž do bojů, její příslušníci bojovali na barikádách při Pražském povstání.

Hlídali i prezidenta Beneše v exilu

Za 2. světové války existovaly Hradní stráže dokonce dvě. Kromě 1. praporu Vládního vojska měl svou stráž i prezident v exilu Edvard Beneš. Ta se po jeho návratu do Československa ujímá i střežení Hradu. „Brány Hradu tehdy střežili její příslušníci v britských battledressech,“ popisuje Špitálník. Hradní stráž se tehdy doplňovala z příslušníků zahraničních jednotek, ale poprvé do jejích řad přicházejí i první branci.

Velké změny přicházejí se začátkem totality. Vojáci dostávají uniformy po sovětském vzoru a jednotka se dostává pod velení ministerstva vnitra. V srpnu 1968 opět přichází bojová pohotovost, ale nakonec Hrad se zbraní v ruce nebrání.

Poslední změna přišla v roce 1990. Zelené uniformy nahradily známé modré podle návrhu oscarového výtvarníka Theodora Pištěka. „Tyto uniformy se udržely nejdéle, už skoro 30 let,“ popisuje Špitálník. V současnosti má stráž zhruba 650 osob, a dokonce v ní slouží i několik žen.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Bezpečnostní výbor Senátu ocenil práci BIS, Zemanovy „čučkaře“ neřešil

Prezidentský kandidát Pavel Fischer podepisuje senátorský slib. (14. 11. 2018)

Senátní výbor pro bezpečnost ocenil profesionální práci Bezpečnostní informační služby. Shodl se na tom v úterý...

Poslanci si zvou vyšetřovatele kvůli Roznerovi, který zpochybnil tábor Lety

Mandátový a imunitní výbor projedná žádost Policie ČR o vyslovení souhlasu...

Kvůli poslanci SPD Miloslavu Roznerovi přijdou v lednu do Sněmovny policejní vyšetřovatel i státní zástupce, který...

U Národního muzea si řidiči udělali parkoviště, strážníci nešetří pokutami

Nelegální parkování na kolejích u Národního muzea. (13. 12. 2018)

Prostor kolem Národního muzea se měl stát po rekonstrukci Muzejní oázou, ale někteří řidiči si z části udělali nové...

Najdete na iDNES.cz