Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hradní server Havlův on-line nezvládl

  22:22aktualizováno  22:22
Historicky první chat prezidenta Václava Havla, který měl začít od 14 hodin, se nepovedl. Prezident se na serveru www.hrad.cz rozhodl uskutečnit on-line rozhovor v podobě, jakou znají čtenáři iDNES už rok a půl. Prezidentská kancelář však nebyla na takovou zátěž technicky připravena, takže po pouhých čtyřech minutách server zkolaboval. Problémy vyvrcholily tím, že ho technici museli odpojit od sítě. Teprve po hodině byly odpovědi Václava Havla přístupné. Jak sám prezident v jedné z nich přiznal, je z internetové debaty vykolejený.
Václav Havel při on-line rozhovoru

Václav Havel při svém prvním on-line rozhovoru, 14. března 2001. | foto: ČTK

VŠECHNY ON-LINE ROZHOVORY NA iDNES NAJDETE ZDE

Z NICH VYBÍRÁME:

Premiér Miloš Zeman

Šéf poslanců Václav Klaus

Havlův mluvčí Ladislav Špaček

On-line rozhovor Václava Havla

Celkem Václav Havel odpověděl na 19 otázek. Přitom jen během prvních 4 minut mu jich přišlo sto. Odpovídání se věnoval celkem hodinu a tři čtvrtě.

"Prezident pracoval s internetem poprvé, ale začalo ho to bavit," shrnul rozhovor prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Havel internet nepoužívá, řekl Špaček
Havel je jedním z mála předních českých politiků, který se internetovému chatování vyhýbal. Redakce iDNES ho na on-line rozhovor několikrát zvala, naposledy v únoru.

"Nápad na on-line rozhovor neměl sám prezident, ale jeho spolupracovníci, takže se neuskutečnil z jeho popudu," vysvětlil Špaček.

"Pan prezident internet běžně nepoužívá, protože ho nepotřebuje," řekl Špaček. "Má svůj úřad, který mu zajistí všechny potřebné informace. Opravdu nemá čas surfovat po internetu."

Prezident měl odpovídat sám
Podle slov Havlova mluvčího Ladislava Špačka měl prezident k psaní odpovědí využívat služeb písařky. Na fotografiích pořízených na začátku rozhovoru však prezident sedí u počítače sám. Na dotazy měl prezident podle původního plánu odpovídat asi hodinu.

Nápor se dal čekat
"Protože očekáváme větší množství dotazů, než na jaké bude moci prezident během vymezeného času odpovědět, jejich počet omezíme," stálo na internetových stránkách Pražského hradu hodiny před začátkem on-line rozhovoru.

"Otázky obsahující vulgární výrazy budou bez výjimky vyloučeny." K dispozici budou také fotografie pořízené během Havlova odpovídání, které pořídí ČTK.

Pracovníci prezidentské kanceláře předpokládají, že on-line rozhvor zopakují po kratší době znovu.

Začátkem března uspořádal on-line konferenci na internetu již také například ruský prezident Vladimir Putin. Z téměř 20 tisíc  dotazů, které obdržel, odpověděl zhruba na dvě desítky. Vybírali mu je novináři. Uživatelé internetu se nedozvěděli nic převratného, prezident spíše mlžil, avšak možností kontaktu s Putinem byli zjevně potěšeni (článek o on-line rozhovoru najdete ZDE).

UKÁZKY Z ON-LINE ROZHOVORU (zdroj: www.hrad.cz)

14:52 olda
Nemyslíte si,ze uz jste napachal na nasi politicke scene dost skody a prisel cas,aby jste se odebral na zaslouzeny odpocinek ?
15:34 Vážený Oldo, ubezpečuji Tě, že se mého zaslouženého odpočinku dočkáš a konečně si svobodně vydechneš. Mé politické dny jsou sečteny a blíží se čas, kdy snad budu moci psát něco jiného než jen oficiální projevy a odpovědi Oldům. Tvého dotazu využívám jako příhodné tečky za touto svou první internetovou konferencí. Dala mi hodně, například jsem pochopil, že internet mimo všeho jiného je i prostorem interesantního žvatlání kohokoli s kýmkoli, kdekoli. Doufám, že tomu nepropadnu jako nemoci šílených krav a nezačnu vinou internetu a internetového žvatlání zanedbávat své ústavní povinnosti.

14:25 Jana Martínková
Zajímalo by mne, jaký je Váš názor na soudní stíhání nakladatele knihy Mein Kampf. Osobně se domnívám, že je protiprávní a nelogické; je přece důležité znát historická fakta. Už proto, aby se historie nemohla opakovat...
15:23 Nevadí mi, je-li vydána tato kniha, zvlášť je-li její vydání doplněno příslušnými informacemi a kritickým rozborem. Velmi mi však vadí, když se pouhá honba za senzací či ziskem halí do hávu údajného poznávání historie.

14:31 Lukáš Dolanský
Dobrý den. Pane prezidente, jak se Vám odpovídá a jaké je Vaše setkání s internetem, když (jak tvrdí Vaši spolupracovníci) jej téměř nepoužíváte? Děkuji za odpověď.
15:11 Užívám počítače už asi 17 let, ale výhradně jako inteligentnějšího psacího stroje. To znamená, že 99 procent jeho dovedností nevyužívám,. Toto je mé první setkání s internetem a přiznávám se, že jsem z toho docela vykolejený.

13:56 Martin
Kdy chystáte další milosti? Jak se Vám jeví případ V. Hučína nebo té Rumunky, která je zadržená ve vazební věznici a nemůže být se svým dítětem? Nelitujete některých milostí, které jste udělil a které byly potom kritizovány?
14:39 Mé milosti a amnestie nemají, jak známo dobrý zvuk. Nedělám si iluze, že jakýmkoliv vysvětlováním na tomto špatném zvuku něco významně změním, ale přesto využívám i této příležitosti a této otázky k tomu, abych se pokusil obsáhleji celé téma vysvětlit. Především je velký blud, píše-li se, že jsem udělil tu či onu kontroverzní milost. Každá milost je kontroverzní, každá milost je spojena u mě s velkými rozpaky, s velkým váháním a téměř lékárnickým zvažováním všech argumentů pro a proti. Milostmi se zabývá zvláštní odbor mé Kanceláře, který shromažďuje příslušné spisy, navštěvuje vězně ve věznicích, navštěvuje jejich rodiny, navštěvuje postižené, sbírá bezpočet podkladů......

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

Pomněnkový den připomíná zmizelé děti, v Česku se jich 20 stále pohřešuje

Míša Muzikářová

Policisté v Česku každoročně pátrají po několika tisících ztracených dětí. Na pátek připadá Mezinárodní den...

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz