Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hradní právník Aleš Pejchal diskutoval on-line o Lisabonské smlouvě

  16:27aktualizováno  4. listopadu 14:28
Lisabonská smlouva je schválena, týmu jejích protivníků se nepodařilo přesvědčit Ústavní soud. Zároveň zaznívají tajemné výroky "boj pokračuje". Host iDNES.cz, hradní právník Aleš Pejchal, v on-line rozhovoru uvedl, že bude obrovsky záležet na schopnostech našich politiků, co dokáží v Unii vyjednat.
Podpis Lisabonské smlouvy. Ilustrační foto

Podpis Lisabonské smlouvy. Ilustrační foto | foto: AP

ODPOVĚDI ALEŠE PEJCHALA ČTĚTE ZDE

Advokát Aleš Pejchal se v chatu se čtenáři iDNES.cz pozastavil nad situace českého soudnictví. "Myslím si, že úroveň justice je ve velmi kritickém stavu, jenž je zapříčiněn zcela chybným výběrem osob soudců."

Pejchal je zastáncem myšlenky, že soudcem by se měl člověk stávat až po minimálně desetileté praxi v jiném oboru (advokacie, notářství, státní zastupitelství), kde by mohl prokázat své odborné a lidské kvality. "Tak tomu je v celém anglosaském světě. V tomto názoru se s panem prezidentem myslím shodujeme," poznamenal Pejchal.

Pejchal jako jeden z mála právníků poukazoval na nebezpečí obejití Benešových dekretů v případě platnosti Charty základních práv EU. Jako advokát, který se zabývá restitučními případy šlechty, připouští, že díky žalobám proti diskriminaci by se mohli sudetští Němci domoci majetku, který jim byl po válce konfiskován.

"Obecně lze konstatovat, že v souvislosti s případným přijetím Listiny základních práv společně s Lisabonskou smlouvou dostane námitka diskriminace v evropském právu podstatně širší rozměr, než mohla mít doposud," řekl Pejchal iDNES.cz.

Podle Pejchala není ostudou, že senátoři se obrátili na Ústavní soud se svými pochybami o Lisabonské smlouvě. "Nepovažuji za trapné, aby skupina senátorů se obrátila na Ústavní soud a požádala jej, aby plnil povinnosti, které mu Ústava ukládá."

Jak ponese Česko následky Lisabonské smlouvy, záleží podle Pejchala na našich politicích, co budou schopni v Unii vyjednat. "Zatím schopnost alespoň trochu zarazit EU prokázal pouze pan prezident, byť jeho manévrovací prostor je velice omezený," poznamenal v on-line rozhovoru advokát.

Ústavní soudci naslouchají závěrečné řeči právníka Aleše Pejchala, který na jednání zastupoval prezidenta Václava Klause (27. října 2009)

Ústavní soudci naslouchají závěrečné řeči právníka Aleše Pejchala, který na jednání zastupoval prezidenta Václava Klause (27. října 2009)

Čtenáře iDNES.cz zajímala i odměna, jakou si právník zastupující hlavu státu od prezidenta účtuje. "Nejsem hradním ani zámeckým právníkem. Jsem celý život advokátem a ad hoc zastupuji i pana prezidenta. Moje odměna se řídí advokátním tarifem, jenž byl stanoven vyhláškou ministerstva spravedlnosti."

Právník, kterého prezident navrhoval na ústavního soudce a o kterém se uvažovalo i při sestavování vlády jako o možném ministru spravedlnosti, zastupoval prezidenta při druhém jednání o Lisabonské smlouvě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz