Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště: nehod je v létě méně

  11:44aktualizováno  11:44
Uherské Hradiště - Čelní srážka osobního automobilu s nákladním vozem, která se v neděli dopoledne odehrála v Buchlovských kopcích, rozšířila statistiku letních dopravních nehod na Uherskohradišťsku. Tak klidné léto, jako je to letošní, tam ovšem dopravní policisté už dlouho nezaznamenali. V červenci vyjížděli ke 161 dopravním nehodám, to je přibližně o dvacet procent méně než loni. "Je to přesně opačně než v předcházejících letech. To vždycky v červenci nehod přibývalo," vzpomíná vedoucí uherskohradišťského dopravního inspektorátu Jaroslav Prchlík.

Nad příznivou bilancí ovšem nejásá. Statisticky menší počet nehod podle něj totiž neznamená, že by se zásadně zlepšila kázeň řidičů. Vylepšené skóre letní sezony přisuzuje výrazné změně v povinnosti šoférů hlásit nehody policistům. "Řidiči nám teď musí oznámit až nehody, u nichž škoda přesáhne dvacet tisíc korun. Hlásí nám sice i ty menší, ale určitě ne všechny. To bude ten hlavní důvod, proč se do statistiky dostane méně nehod než dřív," uvažuje Jaroslav Prchlík.

Zároveň dodává, že řidiči mířící na dovolenou, kteří tvoří velkou část automobilistů projíždějících okresem, se teď chovají úplně jinak. "Často mají v autě celou rodinu, a jsou proto ohleduplnější. Dávají si větší pozor, jedou pomaleji a brzdí i ty, kteří by jinak měli tendenci spěchat," domnívá se Prchlík.

Jeho tvrzení nahrává fakt, že i většinu letních nehod v okrese skutečně zavinili místní řidiči a že na nejproblematičtějším místě regionu - průjezdu Uherským Hradištěm - počet havárií téměř neklesl. Průtah městem suverénně vévodí tamním statistikám dopravní nehodovosti.

Loni se na sotva dvoukilometrovém úseku stalo sto jedna nehod. Tři lidé při nich zemřeli. "Nejvíc se na těch číslech podílejí svými chybami sami řidiči. Stav silnic ale na pohodě taky nikomu nepřidá. Čtyři úzké pruhy, vyjeté koleje. Ten úsek nemám rád," přiznává řidič městské hromadné dopravy Petr Michálek. "Je to dlouholetý problém. Vyřeší ho až obchvat města," říká Jaroslav Prchlík.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Vláda schválila demisi. Prezident ji od Babiše přijme do konce týdne

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Najdete na iDNES.cz