Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hradečtí mohou na noc odložit šály

  15:14aktualizováno  15:14
Hradec Králové - Snad poslední noc pod tlustou peřinou a s kulichem na hlavě mají za sebou obyvatelé Hradce Králové. V neděli večer by totiž mělo do všech bytů ve městě dorazit teplo produkované dvěma náhradními kotli a znovuzprovozněnou bývalou kotelnou. Odstraňování havárie v Elektrárnách Opatovice zkomplikoval v noci vítr.
Havárie v opatovické elektrárně

Havárie v opatovické elektrárně - Na kotelnu opatovické elektrárny spadla střecha (9.11. 2002). | foto: ČTK

"Jeřáby odklízející pozůstatky střechy především z kotlů č. 2 a 5 musely od včerejšího večera až do časných ranních hodin kvůli silnému větru odpočívat. Likvidace sutin z přízemí kotelny však pokračovala, stejně tak opravy na kotlích č. 1 a 6," sdělil mluvčí elektráren Pavel Hypius.

Náhradní plynové kotle umístěné v areálu ZVU v Hradci Králové budou podle něj trvale zásobovat všechny části města kromě Moravského předměstí a Malšovic. Vyjmenované čtvrti budou nadále vytápěny akumulovaným teplem z Teplárny Pardubice.

Obyvatelům těchto čtvrtí se však po nedělním poledni dostala i první dávka teplé vody.

"Nahromaděné zásoby tepla nám umožnily poskytnout odběr teplé užitkové vody i pro Moravské Předměstí a Malšovice. Je to jen do doby, než se teplo spotřebuje, můžou být lokality, kam se teplá voda zatím nedostala,“ připustil Hypius.

Dodávka teplé vody byla už dříve díky venkovním teplotám obnovena v Pardubicích. "Teplou vodu mají od pátku ti, kteří jsou zásobováni ze záložního zdroje Synthesie, v ostatních částech města a v Chrudimi jde teplá voda od soboty, přičemž ji je třeba charakterizovat jako dodávku nezaručenou," dodal mluvčí.

Obyvatelé města uvítali první teplou vodu po týdnu s velkou úlevou. "Hned jak jsme zjistili, že voda teče, nahnala jsem všechny do vany. Hlavně dceru, která má dlouhé vlasy, na které vždycky spotřebujeme spoustu vody. Do té asi půl osmé, kdy voda přestala zase jít, jsme to naštěstí stihli," oddechla si Dana Žáková z pardubického sídliště Dubina.

Teplo vrátí hradecké žáky do škamen
Některým Hradečákům přinesou vypůjčené kotle úlevu, druhým smutek. Teplo z nich prohřeje také některé školy, čímž žákům skončí týdenní prázdniny. Radnice rozhodla, že se všechny základní školy v pondělí otevřou a zajistí pro děti do dvanácti hodin program. Střední a vysoké školy ale s obnovením provozu nespěchají.

"Ředitelé základních škol se znovu sejdou v pondělí ráno. Na radnici budou jednat o tom, jak to vypadá s teplotami v jednotlivých budovách. Pokud bude v některých objektech zima, máme připravená další opatření," přislíbila mluvčí hradecké radnice Petra Krátká.

Primátor Hradce Králové již dříve uvedl, že otevření škol požadovali obyvatelé města. Ne všichni se mohou přes týden starat o malé děti. "Každopádně bude pro všechny připraven nějaký program," řekl Oldřich Vlasák.

Do čtvrtka zůstanou uzavřené střední školy, které spravuje Krajský úřad. "Do té doby bude jasné, jak se situace vyvine. Podle předpisu má být ve třídách teplota minimálně 16 stupňů, což nyní není možné v některých budovách zajistit," uvedla mluvčí úřadu Ludmila Hovorková. Studentům doporučila, aby si ve čtvrtek zavolali do školy a zjistili, kdy výuka začne.

Celý příští týden zůstane zavřená hradecká univerzita a Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy. "Nejde jen o teplo v posluchárnách. Podstatné je, že nemáme vytopené koleje. Někde je jenom dvanáct stupňů," vysvětluje tajemnice fakulty Hana Šlamborová.

Přednášky obnoví Lékařská fakulta UK. "Předpokládáme, že se během víkendu začne topit z náhradních kotlů. Naši studenti tráví hodně času ve Fakultní nemocnici, která má své vytápění. Navíc učíme v týdenních cyklech. Kdybychom část týdne vynechali, přineslo by to obtíže," uvedl děkan fakulty Ivo Šteiner.

Hradec Králové je bez tepla od minulého víkendu, kdy se zřítila střechy opatovické elektrárny. Energetici se původně domnívali, že kotle začnou dodávat teplo do konce týdne. Ve čtvrtek přiznali větší poškození.

Nadějí pro obyvatele Hradce Králové jsou dva náhradní kotle z teplárny v Praze - Modřanech. Teplo začnou vyrábět v neděli. O den později se prohřejí i byty.

Elektrárna Opatovice také našla další místa, kam by v Hradci mohla umístit náhradní kotle. Do dvou týdnů by měl dorazit z Moravy další kotel, který bude fungovat v někdejší kotelně u dopravního podniku.

"To bude další zdroj, který bude připraven pro případ, že by kotle v elektrárně byly vážně poškozené a opravy se protáhly," řekl primátor Oldřich Vlasák.

Vlasák ve čtvrtek řekl, že bude s elektrárnou jednat o odškodnění. "Elektrárna se požadavkům nebrání, nyní je však hlavním úkolem zprovoznit kotle, potom budeme dále jednat," dodal.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Po čtyřech dnech zimy se ve středu dopoledne zavlažily radiátory lidem v královéhradecké Orlické kotlině, Slezském předměstí, části Malšovic, Věkošíc a v několika dalších ulicích. Teplo jim - stejně jako jiným částem města v úterý - poslala pardubická teplárna, která ho nashromáždila přes noc.

Oslovení obyvatelé Hradce však teplo z Pardubic příliš nepocítili. "Byt je hrozně vychladlý a tak když pár hodin hřeje topení, moc to nepomůže," řekl jeden z nich.

Vše o havárii čtěte ZDE. Jaký je život v chladnu najdete TADY.

Kotle jely z Prahy
Do Hradce Králové navíc zamířily dva záložní kotle z Prahy. Nadvakrát je vezl pětadvacet metrů dlouhý tahač.

Vedle těchto dvou kotlů chce ještě elektrárna namontovat jeden menší přímo v Opatovicích. * přečtěte si Kvůli kotlům přišla firma o část výtopny

Se zimou bojuje 200 tisíc lidí
Se zimou se potýká asi dvě stě tisíc lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci. Líp na tom jsou jen Pardubice. Ty totiž kromě záložního zdroje z Opatovic zásobuje také podniková teplárna chemičky Synthesia.

Současné nároky celé soustavy v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi se odhadují na asi 220 megawattů tepla. K dispozici je však zatím jen záložní teplárna v Pardubicích s 50 megawatty a podniková teplárna v chemičce Synthesia s 35 megawatty.

Zahnala zima Východočechy do postele?

 Havárie v opatovické elektrárně může mít i několik kladných důsledků. Kromě zvýšení otužilosti lidí se ve vedení královéhradecké radnice nahlas mluví o možném populačním boomu. Královéhradecký primátor Oldřich Vlasák, dobře naladěn poté, co jej zastupitelstvo ve středu znovu zvolilo do čela radnice, uvedl, že dostal elektronickou poštou anekdotu o tom, jak v nynějších chladných dnech se k sobě hradecké páry v posteli více tulí. Případnou vyšší porodnost za devět měsíců si možná nově vzniklá široká koalice na radnici připíše jako svoji velkou zásluhu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje novou vládu. Poté Andrej Babiš povede první zasedání nového kabinetu jako...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz