Modrásek (ilustrační snímek)

Modrásek (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Hradeckou louku poničil neznámý vandal, ohrozil množení modrásků

  • 70
Na louce v přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové někdo minulý týden otrhal téměř všechny květy rostliny jménem krvavec toten. Tím vážně ohrozil vývoj jednoho druhu motýlů. Vzácní modrásci, kteří tu žijí, jsou totiž vázáni jen na tuto jedinou rostlinu, do jejíchž květů kladou svá vajíčka.

Cenná hradecká louka patří společnosti Kelcom International a je domovem chráněných motýlů modrásků. Město v posledních týdnech s firmou jedná o směně pozemků za jiné.

"Je to ta samá louka, kterou vloni opakovaně posekali. A teď najednou někdo selektivně otrhal právě květy krvavce," říká jeden z milovníků přírody, který na vandalismus narazil při své poslední návštěvě. Ihned upozornil hradeckou pobočku Agentury ochrany přírody a krajiny.

"Informováni jsme o tom byli ve středu, druhý den jsme parcelu zkontrolovali a zjistili, že někdo skutečně odštípal květenství rostliny téměř na celém pozemku. Květy někdo zřejmě otrhal před několika dny, protože stonky v místě odlomení už byly zaschlé," uvedla zooložka Blanka Mikátová z agentury.

Modrásci se budou muset přesunout jinam, mnozí uhynou

Odstranění květů bude mít na výskyt modrásků výrazně negativní vliv. "Dostatek kvetoucích rostlin krvavce totenu je první podmínkou k jejich úspěšnému rozmnožení. Pokud se rostlina v lokalitě nevyskytuje, modrásci se tam množit nemohou. Motýli, kteří se v červenci vylíhnou, budou nuceni migrovat jinam. Část bude patrně úspěšná, významná část však neuspěje a uhyne bez možnosti rozmnožení," míní Mikátová.

Motýlí samičky do krvavce kladou vajíčka. Mladé housenky se pak po vylíhnutí několik týdnů živí uvnitř nezralých semeníků. "Po dosažení čtvrtého larválního stadia se housenky prokoušou ze semeníku a spadnou pod živnou rostlinu, kde čekají na nalezení hostitelskými druhy mravenců," popisuje Mikátová.

Pracovníci agentury o situaci informovali Českou inspekci životního prostředí a vše doložili fotografiemi. "Podnět policii asi dávat nebudeme," dodala zooložka.

Louku už dříve poškodil několikrát sám majitel

Situace, kdy někdo poškodil biotop vzácných živočichů, nenastala Na Plachtě poprvé. V dubnu a květnu 2009 firma Kelcom louku opakovaně pokosila. Záležitostí se zabývala inspekce životního prostředí, která vydala rozhodnutí o zákazu sečení mezi 15. květnem a 15. zářím.

Ve stejném roce navezla firma Stako 1 300 tun odpadu na zimoviště vzácných obojživelníků. Kromě suti a stavebního odpadu se na místě našly i staré akumulátory.


Video