Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad za Havla hospodařil špatně, říkají kontroloři

  0:01aktualizováno  0:01
Chci odejít s čistým stolem, prohlásil loni na podzim Václav Havel a pozval na Hrad Nejvyšší kontrolní úřad. Nyní skončená prověrka hospodaření však poukázala na řadu nedostatků. NKÚ podle deníku Právo zjistilo milionové chyby v účetnictví a špatnou dokumentaci při investičních akcích.

Nikdo se například nepídil po ztracené elektronice za milion korun. Správa Hradu za vyhledávání uchazečů na volná místa zaplatila dva miliony korun, přitom získala nabídku na obsazení jen čtyř míst.

Podle současného vedení prezidentské kanceláře je to zásadní pochybení, které jde na vrub jeho předchůdcům.

Exprezident Václav Havel se zatím k výsledkům šetření NKÚ nevyjádřil. Podle jeho tajemníka Jakuba Hladíka totiž ještě nemá zprávu k dispozici. Weiglův předchůdce na postu hradního kancléře, Ivo Mathé, pak považuje kritiku hospodaření na Hradě za nafouknutou.

"Zprávu neznám, a tak se na tyto výtky špatně reaguje," říká Mathé. A dodal, že by jistě řadu věcí kontrolorům vysvětlil, kdyby se ho zeptali.

"I tak je patrné, že stát není okraden. Jde spíš o pochybení metodické, které možná pochybením ani není," míní Mathé.

Přesto nové vedení Pražského hradu chystá řadu změn, které mají do budoucna zajistit průhledné hospodaření na Hradě.

"Nevýhodné smlouvy, účtování dvakrát, nevypořádání dopravní nehody, sporné provize. To všechno jsou závažné věci," vyjmenovává staré nedostatky Jiří Weigl, kterého si na Hrad přivedl Klaus.

Nedostatky v hospodaření se už podle Weigla zabývá příslušná hradní komise, která případná pochybení zaměstnanců potrestá. Odejít už musel vedoucí ekonomického odboru Správy Pražského hradu.

"Pokud budou zjištěna další pochybení u jiných lidí, pak budou vyvozeny pracovněprávní důsledky, v případě výrazné škody nelze vyloučit ani trestní odpovědnost," dodal Weigl.

Na základě zprávy kontrolního úřadu už zpracoval Klausův tým soubor opatření. Například hodlá veškeré umělecké předměty nechat řádně ocenit a zdokumentovat.

Kontroloři totiž poukázali na to, že Správa Pražského hradu ve svém účetnictví nevedla budovy a pozemky za téměř dvě miliardy korun.V účetnictví také chybějí více než dvě stovky uměleckých předmětů a další nebyly oceněny.

Mathé této výtce ze strany NKÚ nerozumí. "Vždyť většina z těchto nemovitostí nemůže být oceněna. Nikdo neví, kolik stojí třeba katedrála svatého Víta. Vést o tom účetnictví je nesmysl," argumentuje Mathé.

Nynější kancléř Weigl chce také změnit strukturu správy Hradu. O majetek se totiž stará Správa Pražského hradu, což je příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky.

"Chceme například, aby telefony, počítače v kanceláři procházely naším účetnictvím Kanceláře prezidenta republiky," dodal Weigl.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz