Hrad večeřel, Gross hlídal

  • 24
Už druhý večer neměli číšníci na Pražském hradě klid. Museli totiž obsloužit desítky prezidentů, premiérů a lidí z NATO. Stovky hostů pozval na večeři český prezident Václav Havel. Na Hradčanech ale chyběl ministr vnitra Stanislav Gross. "Jeho úkolem je zajistit bezpečnost a musí mít přístup k aktuálním informacím. Slavnostní akce není to pravé místo," řekla jeho mluvčí Bártíková.

Každý, kdo by chtěl povečeřet s Václavem Havlem, prezidentem Spojených států Georgem W. Bushem a sedmi stovkami osobností světové politiky, by si měl rezervovat bezmála šest hodin. Tak dlouho totiž na Pražském hradě trvala slavnostní večeře na počest summitu NATO.

I když se předkrm, terina z kachních jater a višňová povidla, začal podávat až ve tři čtvrtě na devět, první hosté na Hrad přijížděli už v šest.

Desítky aut se na Hradě rovnaly podle nacvičených pravidel. "Ochranka si tyto příjezdy už dopředu vyzkoušela. Protože hostů je opravdu hodně, parkují auta na všech hradních nádvořích," sdělil Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Pět minut po sedmé hodině dostali hosté shromáždění v Rothmayerově sále sklenku s přípitkem. Přidal se k nim i Václav Havel, který si už předtím dal číši vína se zástupci takzvané Vilniuské desítky.

Na aperitiv je v hradním protokolu vyhrazeno pět minut. Pak všichni přešli do Španělského sálu, kde bylo připraveno baletní vystoupení.

Neformální hovory
Dvacetiminutový přesun je jedním ze dvou okamžiků, kdy si hosté mohou mezi sebou povídat a vytvářet skupinky podle vlastního přání.

"Právě k takovým účelům aperitiv na oficiálních večeřích slouží," říká Špaček.

Druhou šanci na neformální rozhovory pak hosté mají až po skončení baletu, kdy jim organizátoři vyhradili tři čtvrtě hodiny na přesun do Vladislavského sálu.

Mezi stoly se chodit nesmí
Jakmile však usedli k prostřeným stolům, mohli se už bavit jen mezi sebou. "To je u podobných akcí základní společenské pravidlo. Jakmile začne večeře, je nepřípustné, aby se někdo zvedl od svého stolu a šel se bavit k jinému," zdůrazňuje Špaček.

Účastníky večeře rozesadili organizátoři v desetičlenných skupinkách k více než sedmdesáti stolům a dbali na to, aby k jídlu spolu zasedli vždy lidé z různých zemí i delegací.

Ostatně takové bylo i přání generálního tajemníka NATO George Robertsona. Ten chtěl, aby večeře byla připravena v demokratickém duchu a aby skupinky u stolů byly co nejvíce společensky promíchané.

Zasedací pořádek
Zasedací pořádek byl proto sestaven tak, aby například u jednoho stolu seděl vždy jen jeden prezident.

"Dbali jsme, aby každý stůl měl svého hlavního hostitele, ke kterému jsme pak doplnili členy ostatních delegací. Dbali jsme na to, aby nevznikaly stoly výlučně prezidentské nebo ministerské," řekl Špaček.

Večeři ukončilo hudební originál
Dezert hosté dojedli kolem desáté hodiny. Měli marinované lesní plody s dření z čerstvého ovoce.

Na konec pro ně Václav Havel nachystal speciální hudební překvapení.

U rockového kytaristy Michala Pavlíčka si pro mimořádný večer objednal čtvrthodinovou hudební kompozici. V té zaznělo i několik slavných motivů z Ódy na radost, Smetanovy Vltavy či Marseillaisy.

Zajímavý je i interiér a vázy a svítidla od hradního architekta Bořka Šípka. Ten je také autorem létajících svíček, které se na "neviditelných nitkách" vznášjí nad stolovníky ve Vladislavském sále.

SVÍČKOVÁ NA HRADĚ CHUTNÁ JINAK

Smetanovou omáčku, která se na Pražském hradě podávala k srnčí svíčkové, prověřil ještě před slavnostní večeří zřejmě nejvýše postavený ochutnavač v České republice - prezident Václav Havel. Kuchaři, kteří na Hradě vařili, totiž Havlovi připravili její vzorek ještě před tím, než byl slavnostní jídelníček definitivně sestaven. "Když ji pan prezident chutnal, nechal si omáčku ještě přidat," prozradila Dana Krautstenglová z cateringové firmy, která omáčku vařila.

Svou nejslavnější domácí omáčku by však většina Čechů zřejmě nepoznala. Chutnala totiž jinak, než na co jsou lidé z domova či restaurací zvyklí. "Je to delikatesní omáčka připravovaná speciálně ze srnčího hřbetu," vysvětluje Krautstenglová. Podle ní má omáčka hustší konzistenci a také jinou barvu.

Místo klasických houskových knedlíků se k pochoutce servírovaly knedlíky tmavozrnné. Na talíři jí také oproti tradiční kuchyni bylo méně. "Ta omáčka je delikatesa. Kdybychom ji uvařili hodně, ztratila by svou osobitou chuť," dodává Krautstenglová.

Myslelo se také na vegetariány. Pro ně byla jako předkrm připravena mladá podzimní zelenina s houbami a koprovým dresinkem. Pak se budou podávat taštičky plněné zeleninou a bylinkami.

Pro všechny stolovníky byly nachystány marinované lesní plody s dření s čerstvého ovoce. K pití se kromě kávy a minerálky podávala moravská vína, ale také pivo.

Číšníci čekají, až budou moci obsloužit hosty prezidenta Václava Havla během slavnostní večeře vpředvečer summitu NATO. (20. listopadu 2002)

,

Video