Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad se rozloučil se Strunami podzimu

  14:13aktualizováno  14:13
Hradčany - Šestý ročník komorního festivalu Struny podzimu právě skončil. Po sedm týdnů připomínaly Španělský sál, Starý královský palác a Míčovna Pražského hradu lkavé tóny Verlainovy melodie: "Když podzimem pláč strun jak sen tiše zní". Festival, který již tradičně připravuje Správa Pražského hradu, ukončilo vystoupení renomovaného klavíristy Norberta Hellera.

Závěrečný večer zahrál ve Španělském sále také Pražský komorní orchestr, který letos oslavil 50 let své existence a patří stále k absolutní evropské špičce.

Jako sólista vystoupil s orchestrem světoznámý a přesto doma málo vídaný pianista Norbert Heller, který v nedávných letech nahrál několik zajímavých CD věnovaných Schubertovi. Sonáta C dur "Reliquia" Konráda Graffa v libochovickém zámku byla oceněna jako nejlepší nahrávka roku. Heller pravidelně koncertuje v USA a v Japonsku. Více o koncertu čtěte ZDE.

Struny podzimu pošesté
Správa Pražského hradu připravila pro šestý ročník koncertního cyklu celkem jedenáct koncertů. Na Hradě se tak představily české i zahraniční osobnosti hudebního světa zasahující do žánrů klasické hudby, jazzu a world music.

Jména výherců soutěže o lístky najdete ZDE

Koncertní řada nazvaná Crossover - napříč hudebními žánry byly naplánovány koncerty od klasického komorního tria přes historicky poučenou interpretaci barokní hudby až k hudbě Blízkého východu a ke koncertu české world music.

Cyklus klasiky pod názvem Světem klasické hudby s netradičními interprety objevoval po celou dobu festivalu řadu zajímavých kombinací silných osobností doprovázenými známými orchestrálními tělesy.

PŘÍLOHA iDNES - STRUNY PODZIMU

Struny podzimu

V rámci řady nazvané Improvizace jako fenomén se tohoto tématu chopili nejen hudebníci, od kterých to posluchači očekávají, ale například i pianista s kariérou klasického koncertního umělce - turecký umělec Fazil Say.

Posluchači měli jednu z mála příležitostí slyšet trio klarinetistky Ludmily Peterkové, houslistky Gabriely Demeterové a klavíristky Markéty Cibulkové - tří sólistek, které se poprvé jako komorní hráčky sešly loni k nahrávce CD.

Fotografie interpretů

Mezi dalšími účinkujícími se představil i klavírista Zdeněk Král a jihomoravská kapela K+K Band, Filipínská filharmonie, soubor Talin Barok z Estonska, jazzman Alan Vitouš, soubor SheshBesh z Izraele, mezinárodní kvinteto Quintet Moderne, vokální trio Triny, klavírista Norbert Heller s Pražským komorním orchestrem a sopranistka Charlotte de Rothschild, přímý potomek slavné dynastie, s Cameratou Janáček.

Jedenatřicetiletý turecký klavírista, jazzman a skladatel Fazil Say.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Brabec chce základ koaliční smlouvy do týdne, o odchodu SPD se bude jednat

Jednání předsednictva a výboru hnutí ANO, na snímku Richard Brabec (12. dubna...

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec chce mít do konce týdne připraven základ koaliční...

Najdete na iDNES.cz