Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad se dohodl o katedrále, vstup bude zdarma

  11:37aktualizováno  13:32
Kancelář prezidenta a církev se dohodly na společné správě katedrály svatého Víta. Hrad si převezme chrám 16. dubna. Už od Velikonoc budou zdarma přístupné všechny prostory katedrály. "Provoz bude zajišťovat Metropolitní kapitula ve spolupráci se správou Hradu," řekl iDNES.cz kancléř Jiří Weigl.

Návštěvníci budou moci zdarma do svatovítského chrámu už na Zelený čtvrtek, tedy první den největších křesťanských svátků. | foto: Michal Šula

Dnešní schůzkou skončila vleklá jednání, která mezi hradní správou jako zástupcem státu a katolickou církví probíhala už od začátku března.

Čtrnáctiletý spor totiž v lednu vyústil ve verdikt Nejvyššího soudu, který zrušil předchozí rozsudky a katedrálu vrátil zpět státu (více zde). Církevní hodnostáři z Metropolitní kapituly, která se o vlastnictví soudí, však s předáním otáleli.

Hrad: Nepodléhali jsme emotivní atmosféře
Zástupci obou stran tak téměř měsíc jednali o režimu, v jakém bude katedrála fungovat. Vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl ale odmítá, že by měli nějaké zásadní spory. Atmosféru jednání totiž z počátku ovlivnily výroky kardinála Miloslava Vlka o nátlaku Hradu na předání chrámu. - více zde

Na délce jednání se ale podle Weigla podepsaly právní úkony či zápis do katastru nemovitostí, který proběhl minulý týden.

"Museli jsme si vyjasnit různé věci a postoje. Neutkali jsme se ale v žádném zásadním konfliktu. Jak zástupci kapituly, tak ani my jsme žádné emotivní atmosféře nepodléhali a jednání bylo opravdu velmi vstřícné. Taky jsme si za něj navzájem děkovali," zdůraznil.

Zdarma do chrámu od Velikonoc
Samotné předání proběhne 16. dubna. "Dohodli jsme se na tom, že katedrála bude bezplatně přístupná všem návštěvníkům v celém rozsahu a nebude součástí prohlídkových okruhů Pražského hradu," uvedl kancléř Jiří Weigl.

Návštěvníci tak budou moci zdarma do svatovítského chrámu už na Zelený čtvrtek 5. dubna, tedy první den největších křesťanských svátků.

popisek Katedrála sv. Víta
Jaké jsou náklady a zisky?

Metropolitní kapitula bude podle něj ve spolupráci s hradní správou zajišťovat vnitřní provoz v katedrále.

"Vlastník se nemůže vzdát zodpovědnosti za vnitřní provoz. Ale současně respektujeme, že katedrála je historický chrám a kapitula je tím církevním subjektem, který by v tom měl mít velmi silné slovo," podotkl Weigl.

Zbývá ujasnit už jen drobnosti
Podle biskupa Václava Malého, probošta kapituly, se další podrobnosti vyjasní během příštích týdnů.

Předmětem jednání bylo v poslední době zejména vnitřní vybavení kostela, které podle arcibiskupství patří a vždy patřilo církvi. "Mobiliář je nezpochybnitelným vlastnictvím kapituly," konstatoval Weigl.

Církev už mezitím stihla předat Hradu domy, které sousedí s katedrálou. Šlo o takzvané Mockerovy domy a věž Mihulku. - více zde

Do počáteční emotivní atmosféry kolem předávání katedrály zasáhl ze své cesty po USA i prezident Václav Klaus. Ten byl "šokován a překvapen dramatičností diskuse". - více zde

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Dozorce dostal za smrt vězně půlroční podmínku. S trestem nesouhlasí

(ilustrační snímek)

Dozorci, který čelí obžalobě kvůli úmrtí vězně po nesprávném podání metadonu, uložil soud trestním příkazem půlroční...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Najdete na iDNES.cz