Hamáček se Zimolou upozornili prezidenta na možnost krachu jednání s ANO

  11:17aktualizováno  12:19
Před klíčovým jednáním o menšinové vládě s ANO tolerované komunisty zamířili lídři ČSSD Jan Hamáček a Jiří Zimola za prezidentem Milošem Zemanem. „My jsme informovali pana prezidenta o tom, že je docela možné, pokud se nezmění status ze strany ANO a pana Babiše, že budeme sjezdu předkládat i variantu ukončení jednání,“ prohlásil Zimola.

„Čekáme, s čím hnutí ANO přijde. Podle toho se bude rozhodovat předsednictvo sociální demokracie v pátek,“ uvedl šéf ČSSD Hamáček. Zeman to podle špiček ČSSD vzal na vědomí.

„Informovali jsme ho, jak pokročilo jednání o programu,“ řekl po zhruba hodinové schůzce s prezidentem na Pražském hradě Hamáček. „Jak říká jeden starý vtip. Schůzka proběhla v přátelské konstruktivní atmosféře plné nedozírných následků,“ doplnil ho s úsměvem Zimola.

Fotogalerie

Vicepremiér Richard Brabec z ANO ve středu po jednání vlády řekl, že naprosto zásadní jednání čeká obě strany ve čtvrtek po návratu premiéra Andreje Babiše z Tenerife, kde je s rodinou na dovolené.

Ještě před tím se politici obou stran bez Babiše potkají ve středu pozdě večer v Lidovém domě. Řeč bude hlavně o programu - o rozdílném názoru na daně a nemocenské v prvních třech dnech. ANO dosud odmítá prohloubení daňové progrese u fyzických osob i sektorovou daň, kterou požaduje ČSSD. Střet je zatím i o to, jak vysoká by měla být nemocenská, pokud strany prosadí její návrat v prvních třech dnech.

ANO má ve čtvrtek sociální demokracii přednést konečný návrh na rozdělení křesel ve vládě. Zatím nabízejí čtyři, zatímco ČSSD trvá na pěti a musí mezi nimi být i vnitro, nebo finance, jestliže se ANO nevzdá Babiše jako premiéra.

Podle Babiše sociálním demokratům nevycházejí počty

„Našim partnerům z ČSSD zatím moc nevychází počty. Kdyby se to vzalo matematicky, tak podle výsledků voleb by měli dostat 3,5 ministerských křesel. Takže jasně, nabízíme čtyři. Jenže oni jich chtějí pět. A k tomu další požadavky. Řekl jsem jim na rovinu, že je to přes čáru. Ale chápeme jejich situaci a budeme o tom přemýšlet,“ napsal Babiš na svém Facebooku.

„Pár lidí mi navrhlo, že bychom mohli ČSSD nabídnout čtyři ministry a k tomu jim vyrobit ještě pátého jen tak na oko. Takového toho, jak se mu říká ministr bez portfeje. Podle mě by se ale takovému postu mělo říkat ministr na okrasu. Takže tohle fakt ani náhodou,“ uvedl Babiš.

Možnost pátého křesla ministra bez portfeje iDNES.cz zmínil třeba předseda Sněmovny Radek Vondráček. I on si byl vědom, že to přes Babiše neprojde.

„Za důstojné zastoupení považujeme pět resortů a jsou to ty, které nám umožní prosazovat náš program,“ řekl Hamáček.

ČSSD kromě vnitra či financí usiluje také o resorty práce a sociálních věcí, zdravotnictví či místního rozvoje. O svém postupu chce sociální demokracie rozhodnout na pátečním předsednictvu a víkendovém sjezdu v Hradci Králové. Stále také počítá s vnitrostranickým referendem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Komunisté hodinu zpovídali Babiše, potom se rozhodli podržet vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Komunisté při hlasování o nedůvěře vládě podrží kabinet Andreje Babiše. Rozhodli se tak poté, co zhruba hodinu hovořili...

Minimální mzda bude opět vyšší, od ledna vzroste na 13 350 korun

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

Minimální mzda vzroste od ledna o 1 150 korun na 13 350 korun, rozhodla v úterý vláda. Ministryně práce a sociálních...

Okamura se brání. Jeho jménem přišla poslancům nabídka sushi se slevou

Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura

Na poslance čekalo velké překvapení. Elektronickou poštou jim přišla speciální vánoční nabídka. Mohou si prý od šéfa...

Najdete na iDNES.cz