Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad odtajnil milosti

  15:54aktualizováno  15:54
Hrad odhalil milosti. Ve čtvrtek oznámil pouze jejich počet. Druhý den dopoledne mluvčí Petr Hájek vzkázal, že rozhodnutí hlavy státu bude zveřejněno, až Václav Klaus bude mít jistotu, že úřady už jeho rozhodnutí dotyčným tlumočily. Po třetí hodině pak rozeslal seznam.

Ve čtvrtek Hájek pouze oznámil, že Klaus udělil pět milostí vesměs odsouzeným k podmíněnému trestu, nebo žadatelům s vážným zdravotním stavem. Případně se podle něho jednalo o kombinaci obou důvodů.

Ze zaslaného seznamu vyplývá, že prezident v jednom případě zastavil trestní stíhání a čtyřem lidem prominul trest, z toho dva byly podmínky.

"V žádném případě nešlo o zvláště nebezpečnou trestnou činnost. Ve třech z pěti případů se jedná o situaci vážného zdravotního stavu odsouzeného," shrnul Hájek.

Vysvětlil rovněž, proč prezident váhal se zveřejněním bližších podrobností svého rozhodnutí: "Je totiž nepřijatelná představa, že by se to tito lidé měli dozvědět z médií."

"Ačkoli chápu, že pro média je to věc mimořádně zajímavá, i novináři by měli respektovat, že jde o citlivou záležitost konkrétních lidských osudů. Tento aspekt je jediným důvodem, proč prezident informoval o svém rozhodnutí ve věci milostí bez dalších podrobností," dodal Hájek.

Seznam omilostněných prezidentská kancelář zveřejnila i na hradním webu.

Bližší informace o milostech se snažila získat už ve čtvrtek i redakce iDNES a poslala prezidentské kanceláři žádost o poskytnutí bližších informací ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím.

Klausův předchůdce Václav Havel o udělení milostí informoval vždy na webu. Zájemci tam našli iniciály omilostněného, jaký čin spáchal a krátké zdůvodnění prezidentova rozhodnutí.

Prezident udělil pět milostí

1. Zlatohlávek Josef, nepokračování v zahájeném trestním stíhání. Obžalován pro trestný čin krádeže (v řádu 30 000 Kč). Obžalovaný po zahájení trestního stíhání utrpěl velmi závažný úraz, při kterém došlo ke zlomení krční páteře, transversální míšní lési a ochrnutí všech končetin a dýchacích svalů, přičemž je zcela odkázán na dýchací přístroj. O milost pro něj požádal sám soud, který jeho případ projednává.

2. Svědiroh Pavel, prominutí trestu. Odsouzen pro ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky při autonehodě. Byl prominut trest odnětí svobody v trvání 2 roků, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu 4 roků, a zbytek trestu zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel. Odsouzený byl při autonehodě sám vážně zraněn (zlomenina obratlů) a je plně odkázán na invalidní vozík.

3. Žmol Zdeněk, prominutí trestu. Odsouzen za trestný čin zanedbání povinné výživy. Byl prominut trest odnětí svobody v trvání 8 měsíců. Odsouzený pečuje o své dvě děti, které by v případě nastoupení trestu musely být umístěny do dětského domova. Žádost o milost podpořil Městský úřad Bystřice nad Pernštejnem s ohledem na situaci v rodině a na velmi dobrou péči odsouzeného o děti.

4. Hušák Vladimír, prominutí trestu. Odsouzen za trestný čin porušování povinnosti v řízení o konkursu, za podvod a za neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení, na zdravotní pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Byly prominuty tresty odnětí svobody na dobu 2 a 3 let, podmíněně odložené na zkušební dobu 3 na 5 let. Milost z tohoto podmíněného trestu byla udělena s přihlédnutím k provinění v období mimořádné složitosti fungování soukromého zemědělce v počátcích ekonomické transformace.

5. Bojanovská Eliška, prominutí trestu. Odsouzena za trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobných povinných plateb. Byl prominut trest odnětí svobody v trvání pěti let. Milost byla udělena z důvodu s přihlédnutím k míře zavinění odsouzené, z důvodu neexistence jejího majetkového prospěchu, z důvodu toho, že se jedná o případ, ke kterému došlo již roku 1995 a z důvodu plného invalidního důchodu odsouzené, která je navíc samoživitelkou starající se o dvě nezletilé děti.

(Kancelář prezidenta republiky)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz