Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrabě vyhnal nudisty z pláže

  14:03aktualizováno  14:03
Velké Dářko - Vedro vyhnalo k vodě naturisty z okolí Žďáru nad Sázavou. Když ale došli ke své oblíbené pláži hluboko v lese na Velkém Dářku, čekalo je překvapení. Majitel lesa, hrabě Radslav Kinský, nechal nudistické koupaliště oplotit. Důvod? Nudisté poškozují půdu a stromky.

"Naturistická pláž na Dářku byla snad tou nejodlehlejší N-lokalitou," popisuje Pavel Němec na internetových stránkách stránky naturista.cz.

Na pláž se dá dostat pouze po kilometrové túře lesem. Je proto dobře chráněná. "Bohužel došlo k činu, který se nedá nazvat jinak než důsledné mýcení naturismu na panských pozemcích," uvádějí naturisté.

Podle Němce zřejmě nejde o aktivitu hraběte Kinského, ale místních lidí, kterým naturismus vadí.

"Jde o skupiny, které vycházejí z konzervativního myšlení lidí na Vysočině. Sám pan hrabě žil ve Francii, která je rájem naturistů a s místní pláží souhlasil," uvádí Němec.

Naturisté se však zlobí především na hraběte. Například Milan Šibrava ze Žďáru na internetu píše: "Minulý týden nám jeho milost, hrabě Kinský, nechala oplotit pláž... Kdysi se šlechta bavila tím, že pořádala inkviziční procesy a upalovala čarodějnice. Teď se to jeho milost asi snaží obnovit. Možná mu křivdíme. Možná, že jen chtěl, aby nás nikdo neobtěžoval a jen v plotu zapomněl udělat branku," píše muž.

Nudapláž na Dářku fungovala několik let, podle dokumentu z roku 1997 správa hospodářství nudistům dokonce provozování natura pláže povoluje. Samozřejmě za podmínky dodržování lesního zákona a po řádném označení pláže přenosnými transparenty.

Podle naturistů ale nikdy nebyly problémy. "Návštěvníci místo udržovali, a když tam nějací čundráci rozdělali oheň, sami jsme je donutili to uhasit," vysvětluje například nudista z Havlíčkova Brodu, jenž si však přál zůstat v anonymitě.

Lesní správa: rekreace škodí lesu
Co se vlastně stalo? Pracovníci hraběte Kinského nudapláž osadili stromky a ohradili ji dočasnou oplocenkou. Tvrdí, že půdní a lesní fond byl poslední dobou velmi poškozován a rekreace přímo v tomto místě by stav jen dále zhoršovala.

"Podle informací od vedoucího polesí tam někdo poškozoval stromy. Byly kroužkované až na kůru, aby uschly," vysvětlil důvod zrušení pláže Rostislav Mivalt, ekonomický ředitel Správy lesního hospodářství Kinského. Nudapláž se podle něj takto rozšiřovala na úkor stromů.

To potvrdil i Rudolf Žofka, který pro Radslava Kinského spravuje majetkoprávní záležitosti. "Pozemek je lesní parcelou a podle zákona nesmí zůstat holinou. Vlastník má povinnost tyto pozemky do tří let zalesnit," vysvětlil Žofka s tím, že stromky se v místě vysázely už na jaře. Pomocí oplocenky majitel ochránil lesní kulturu proti zvěři.

Nudisté si prý mohou najít jiné místo ke slunění a koupání, břeh kolem Dářka má několik kilometrů.

Jelikož ale většina pozemků patří Kinskému, nudisti by s ním stejně o zřízení oficiální nudapláže museli jednat.

"Taková pláž zatím ani není v projednávaném územním plánu rekreační oblasti Velké Dářko," dodal Žofka s tím, že člověk, který se chce nahý vykoupat, příležitost pochopitelně má.

Účelový krok proti nudistům?
To, že se pláž ruší, však nikdo jejím uživatelům neoznámil. Naturisti se netají tím, že lokalitu mohl někdo poškozovat schválně, aby takovou reakci vyvolal. Záškodníka s pilou ve svých řadách odmítají hledat.

"Myslím, že je to účelový krok, který má naturisty z Dářka vyhnat," míní Vladimír Pergler ze Žďáru nad Sázavou.

Když pláž před lety zakládal, patřilo území do katastru obce Karlov. Se starostou se tehdy dohodli bez problémů. Pozemky pak v restituci dostali Kinští, i ti však podle dokumentu z roku 1997 existenci pláže povolují.

Problémy vyvrcholily až nedávno. "Loni a letos zjara začaly padat stromy, některé byly dokonce podřezány motorovou pilou. Naturistu s pilou jsem však v místě v životě neviděl. Byla to spíš cílená příprava, která měla vyprovokovat ochranu tohoto pozemku," naznačuje Pergler.

Pokud bude vůle zapracovat nudapláž do připravované územní studie rekreační lokality Velkého Dářka, je šance, že by se nudisti mohli hromadně slunit na jiném místě. Pracovníci Kinského takovou možnost nevylučují, jednání jsou možná.

"Územní studie se teprve připravuje, není to dogma, a pokud budou připomínky, může se o tom jednat," připustil Rostislav Mivalt, ekonomický ředitel Správy lesního hospodářství Kinského. 

Ten si ostatně dřívější jednání s naturisty pochvaloval. On i Žofka vylučují, že by hrabě chtěl rekreanty z Dářka vyhnat.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz