Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hra na kampaň

  22:34aktualizováno  22:34
Je to podivná kampaň. Jako by se čekalo, až válka doopravdy vypukne. Když odečteme divoká slova o národních zájmech a Benešových dekretech, tak se strany chovají mírně, ba jako by šetřily peníze a síly. Opravdová válka totiž vypukne až po volbách. Strany to vědí a vědí navíc, že voliči to vědí. Voliči zas vědí, že strany to vědí, a krom skalních příznivců nemohou brát proklamace vážně.

I Václav Klaus místo toho, aby přitvrdil, zvolňuje. Jeho heslo Vstříc novému osudu se svou bezobsažností dá srovnat snad jen s koaličním heslem Drobné podnikání bez účetnictví. To by zas patrně prohrálo i v celoevropské soutěži o nejméně zajímavý volební slogan pouze se sociálnědemokratickou nálepkou Jsme na vaší straně.

Jenže proč by Klaus bubnoval na kůži svého programu, který obsahuje vskutku lákavá sousta pro lidi středních a vyšších příjmů? Patnáctiprocentní přímá daň přece může leckoho odradit... Navíc nikdy nebude. Ať bude ODS v jakékoli myslitelné vládě, nikdy tak radikální reformu bohužel neprosadí. To je začarovaný kruh zdejších voleb to, co bude možné z programů uskutečnit, dovíme se až podle výsledku a následujících jednání.

Aby byl výsledek co nejlepší, snaží se strany nabalit co nejvíce voličů. Volič jim slouží jako akcie pro příští vyjednávání o správní radě podniku. To by se dalo považovat za pragmatické jednání, kdyby třicet procent akcionářů nehlasovalo pro stavbu zábavního parku a dalších třicet procent pro huť. (Další to chtějí všechno znárodnit, nebo je jim to jedno.)

Kompromis, který vznikne, a sice zábavní huť, pravděpodobně nebude ani zábavný, ani příliš ekonomicky výkonný. To vše je jakoby dopředu jasné, a není tedy divu, že kampaň je málo bojovná a nápaditá.

Volič není stupidní a vidí, že ten zápas, který se odehrává před jeho očima, je jenom show naoko. Nikdo se na takové divadlo nedokáže koukat dlouho. Za čtyři roky se objeví nějaký Haider, Le Pen nebo Fortuyn, stoupne si na náměstí a řekne:

Tady opravdu o něco běží! Naše divadelníky snadno smete. Lidé budou chtít vidět něco doopravdického, i když to třeba bude odpudivé.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Najdete na iDNES.cz