Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hovězí už tolik nejíme

  23:22aktualizováno  23:22
Ačkoli nebyl zatím v České republice objeven ani jediný případ nemoci šílených krav, lidé se začínají bát jíst hovězí maso: téměř čtyřicet procent dotázaných má z BSE strach. Vyplynulo to z bleskového telefonického průzkumu, který pro MF DNES zhotovila agentura Median. O něco více se přitom bojí ženy. Své obavy v průzkumu potvrdilo 41 procent žen a jen 36 procent mužů.

"Máme ke svému zdraví paradoxní vztah. Nebojíme se jezdit automobilem ani kouřit, ale máme strach z nemoci šílených krav," komentuje výsledky psycholog Slavomil Hubálek.


Co znát o BSE

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.

Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.

Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.

Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Zemědělci svorně tvrdí, že s nižší poptávkou jim působí problémy klesající ceny. Lidé, kteří hovězí maso kupují dál, mají však důvod ke spokojenosti. Pokles cen přitom začal již v prosinci, kdy za normálních okolností naopak cena masa roste.

Skoro každý druhý se bojí masa
Čtyřicet procent Čechů jí kvůli strachu z nemoci šílených krav méně hovězího masa a výrobků z něj. Zbylých šedesát procent hovězí ve svém jídelníčku nijak neomezilo.

Vyplynulo to z průzkumu, který na vzorku 609 respondentů vyrobila pro MFDNES agentura Median.

Výrazněji změnily skladbu jídla ženy. Hovězí v jídelníčku omezilo nebo jej úplně
 
vyřadilo čtyřiačtyřicet procent z nich, zatímco u mužů to bylo jen šestatřicet procent.

Veterináři však stále uklidňují a varují před hysterií.

"Dovoz výrobků z hovězího masa ze zemí, kde se nemoc šílených krav vyskytuje, je zakázaný. Zatím stále trvá naše prohlášení, že v tuzemsku nebyl zaznamenán výskyt nemoci šílených krav," uvedl plzeňský veterinární epidemiolog Richard Bílý.

Veterináři podle něj více kontrolují zdravotní stav dobytka určeného k porážce a státní veterinární dozor odebírá ke kontrole vzorky masa, které nechává vyšetřit v laboratořích.

Přesto podle údajů masokombinátů spotřeba hovězího masa klesá.
Lidé se rozcházejí v názoru, do jaké míry je panika okolo BSE způsobena množstvím zpráv, které se okolo nemoci šílených krav objevují v novinách, rádiu či televizi.

Dvě třetiny respondentů se domnívají, že média informují o nemoci přiměřeně. Osmnáct procent se potom domnívá, že novináři problém zveličují. Nejvíce jsou o nafukování celé záležitosti přesvědčeni mladí lidé mezi čtrnácti a devětadvaceti lety. Dvacet procent lidí má úplně opačný názor. Soudí totiž, že média BSE nevěnují dostatečnou pozornost. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Soud zamítl Janouškovu žádost o prominutí zbytku trestu

Roman Janoušek u pražského vrchního soudu.

Městský soud v Praze nepravomocně zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o prominutí trestu. Portálu iDNES.cz potvrdila...

Po prvním týdnu hlasování se ČSSD kloní k účasti ve vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček, šéf poslanců Jan Chvojka a místopředsedkyně Jiřina...

Od předminulého pondělí, kdy začalo referendum ČSSD, se k účasti ve vládě s ANO oficiálně vyjádřilo patnáct procent...

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

Najdete na iDNES.cz