Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hovězí už tolik nejíme

  23:22aktualizováno  23:22
Ačkoli nebyl zatím v České republice objeven ani jediný případ nemoci šílených krav, lidé se začínají bát jíst hovězí maso: téměř čtyřicet procent dotázaných má z BSE strach. Vyplynulo to z bleskového telefonického průzkumu, který pro MF DNES zhotovila agentura Median. O něco více se přitom bojí ženy. Své obavy v průzkumu potvrdilo 41 procent žen a jen 36 procent mužů.

"Máme ke svému zdraví paradoxní vztah. Nebojíme se jezdit automobilem ani kouřit, ale máme strach z nemoci šílených krav," komentuje výsledky psycholog Slavomil Hubálek.


Co znát o BSE

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.

Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.

Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.

Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Zemědělci svorně tvrdí, že s nižší poptávkou jim působí problémy klesající ceny. Lidé, kteří hovězí maso kupují dál, mají však důvod ke spokojenosti. Pokles cen přitom začal již v prosinci, kdy za normálních okolností naopak cena masa roste.

Skoro každý druhý se bojí masa
Čtyřicet procent Čechů jí kvůli strachu z nemoci šílených krav méně hovězího masa a výrobků z něj. Zbylých šedesát procent hovězí ve svém jídelníčku nijak neomezilo.

Vyplynulo to z průzkumu, který na vzorku 609 respondentů vyrobila pro MFDNES agentura Median.

Výrazněji změnily skladbu jídla ženy. Hovězí v jídelníčku omezilo nebo jej úplně
 
vyřadilo čtyřiačtyřicet procent z nich, zatímco u mužů to bylo jen šestatřicet procent.

Veterináři však stále uklidňují a varují před hysterií.

"Dovoz výrobků z hovězího masa ze zemí, kde se nemoc šílených krav vyskytuje, je zakázaný. Zatím stále trvá naše prohlášení, že v tuzemsku nebyl zaznamenán výskyt nemoci šílených krav," uvedl plzeňský veterinární epidemiolog Richard Bílý.

Veterináři podle něj více kontrolují zdravotní stav dobytka určeného k porážce a státní veterinární dozor odebírá ke kontrole vzorky masa, které nechává vyšetřit v laboratořích.

Přesto podle údajů masokombinátů spotřeba hovězího masa klesá.
Lidé se rozcházejí v názoru, do jaké míry je panika okolo BSE způsobena množstvím zpráv, které se okolo nemoci šílených krav objevují v novinách, rádiu či televizi.

Dvě třetiny respondentů se domnívají, že média informují o nemoci přiměřeně. Osmnáct procent se potom domnívá, že novináři problém zveličují. Nejvíce jsou o nafukování celé záležitosti přesvědčeni mladí lidé mezi čtrnácti a devětadvaceti lety. Dvacet procent lidí má úplně opačný názor. Soudí totiž, že média BSE nevěnují dostatečnou pozornost. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz