Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hotel Praha má nového majitele

  14:01aktualizováno  14:01
Hanspaulka - Luxusní pětihvězdičkový Hotel Praha má nového majitele. Stala se jím firma Falkon Capital, která již podle právního zástupce společnosti Martina Grubnera za hotel zaplatila dohodnutých 501 milionů korun. S dosavadním majitelem hotelu, šestou městskou částí, pak podepsala kupní smlouvu. "Je dobré, že se po tolika letech podařilo hotel prodat," uvedl starosta Prahy 6 Pavel Bém, dodal však, že nyní je jen na novém majiteli, zda tady zachová hotel, či nikoli.

"Sice to v minulosti slíbili, ale po prodeji už to nemůžeme ovlivnit," řekl Bém.

Falkon Capital je neprůhledná firma, která vloni odkoupila část ruského dluhu. Tajné služby tenkrát varovaly, že je napojena na organizovaný zločin.

První splátka za hotel
Společnost Falkon Capital převedla na účet šesté městské části první splátku 100 milionů korun minulý týden. Nejvyšší cenu za pětihvězdičkový hotel Praha, 620 milionů korun, nabídla ve výběrovém řízení firma J&J Top. V dohodnutém termínu ji však nepřevedla na účet městské části. Radnice proto zahájila jednání s Falkon Capital, který je s nabídkou 501 milionů korun druhým nejvhodnějším zájemcem o koupi.

Středeční zasedání zastupitelstva provázela bouřlivá diskuse. Klub za Unii svobody-DEU navrhoval, aby radnice neuzavírala žádnou ze smluv, ale s rozhodnutím vyčkala do září. Část zastupitelů totiž nepovažuje společnost Falcon Capital za důvěryhodnou. Návrh však v hlasování neuspěl a radnice bude postupovat podle původních usnesení.

Městská část prodává hotel přímým prodejem, protože dvě minulá výběrová řízení skončila neúspěšně. Před třemi lety radnice předpokládala cenu 850 milionů korun. Hotel patří akciové společnosti Hotel Praha, kterou vlastní městská část. Radnice hotel firmě pronajímá.

Výtěžek z prodeje chce Praha 6 zahrnout do plánu střednědobých investičních akcí. Měla by z něj být mimo jiné hrazena úprava komunikací, výstavba podzemních garáží a rekonstrukce některých památek.

J&J Top nezaplatil dohodnutou částku
Firma J&J Top, která nabídla nejvyšší cenu za pětihvězdičkový hotel Praha, částku 620 milionů korun v termínu dohodnutým způsobem nesložila. Městská část Praha 6 tedy zahájila jednání s druhou nejvyšší nabídkou, kterou dala společnost Falkon Capital. Ta má nabízených 501 milionů korun zaplatit do 30. července.

Podle právníka Karla Šturma z advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey, která městskou část při prodeji hotelu zastupuje, J&J Top jako zaplacení ceny zaslala městské části originál směnky na nabízenou cenu. To však podle Šturma nelze uznat jako dohodnutý způsob zaplacení. Zaplacením se totiž podle usnesení zastupitelstva rozumí připsání nabízené kupní ceny na účet městské části.

Navíc advokátní kancelář Squire, Sanders & Dempsey nemohla městské části zaručit, že v případě podpisu smlouvy s firmou J&J Top bude smlouva právně závazná. J&J Top totiž nedoložila platnost údajně provedených majetkových změn a změn jednatelů ve firmě.

Kdo chce hotel Praha?
Radnice Prahy 6 v polovině června definitivně rozhodla o pořadí tří zájemců, se kterými bude jednat o prodeji hotelu Praha. Pokud do 16. července nepodepíše kupní smlouvu se společností J&J Top, přijdou na řadu další dvě firmy. Radnice přitom nemá o těchto společnostech žádné přesnější informace. Litvínovská společnost J&J má základní kapitál pouhých sto tisíc korun. Za koupi hotelu však nabídla 620 milionů.

Starosta Prahy 6 Pavel Bém řekl pouze, že za ní stojí zahraniční investiční společnost. "Firma podle mých informací dříve podnikala v oblasti nemovitostí. Své finanční zdroje nám dokumentovala," uvedl Bém. Touto investiční společností je podle informací, které má MF DNES k dispozici, firma Charity Investment Corporation, která sídlí na Bahamách. O koupi hotelu má tak enormní zájem, že garantovala i možné navýšení kupní ceny o jeden milion korun více, než by nabídl jiný zájemce, a to bez udání maximální částky.

Radnice poté bude v případě neúspěchu jednat s dalším uchazečem - akciovou společností Falcon Capital. Tato firma loni na podzim odkoupila část české pohledávky v Rusku. Tajné služby už při deblokaci ruského dluhu varovaly vládu, že představitelé firmy byli napojeni na organizovaný zločin a cizí výzvědné služby. "Mluví se o tom, že je za nimi ruský kapitál," uvedl pracovník jedné z tajných služeb.

Hotel Praha přitom není pro představitele Falcon Capital neznámý. V roce 1996 tu proběhla schůzka ruských finančníků podezřelých z praní špinavých peněz, které sledovala tajná služba a policie. Mezi účastníky byl i nynější člen dozorčí rady Falcon Capital.

Pokud se nepodaří smlouvu podepsat s Falconem, který nabídl 501 milionů, přijde na řadu společnost Devo Group. Za tu mluví známý závodník formule 1 David Coulthard. "Společnost se etablovala v bývalé Jugoslávii, podniká s nemovitostmi a snad už nějaký hotel provozuje. Snad také disponuje vlastními zdroji a já nepochybuji o tom, že například pan Coulthard jimi disponuje," řekl Bém.

Kromě mnoha podivných okolností kolem zájemců a toho, že hotelu Praha se šestá městská část marně snaží zbavit již deset let, je jisté jedno. Pokud se tentokrát prodej skutečně podaří, nestane se jejím vlastníkem nikdo z provozovatelů velké světové sítě hotelů, jak si radnice přála.

Luxusní pětihvězdičkový hotel Praha se nachízí v rezidenční čtvrti Hanspaulka v Praze 6. (9. ledna 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...Najdete na iDNES.cz