Hotel Four Seasons otevřen, nábřeží poškozeno

  20:04aktualizováno  20:04
Staré Město - Luxusní hotel Four Seasons na Alšově nábřeží, jehož stavba před časem vzrušila veřejnost jako málokterá jiná, je od února otevřen. Památkáři se po několik letech dohadů smířili s tím, že vzniku hotelu v těsné blízkosti Karlova mostu nezabrání. Jedno ale komfortnímu hotelu nedokáží odpustit ani nyní: že kořistí z něčeho, co paradoxně sám ničí. Kvůli nerušenému pohledu na Hradčany a protější Kampu byla snížena kamenná nábřežní zeď, doplňující kolorit náměstí.

"Ten luxusní hotel bych nakonec vstřebal. Kdyby ovšem vstoupil do tohoto prostředí citlivě a bez nároků na okolí," vnímá skutečnost Ondřej Šefců ze Státního ústavu památkové péče. Přitom je jasné, že investor si význam místa, které si dlouhodobě pronajal od hlavního města, uvědomuje.

"Historický význam Prahy spolu s magnetickou přitažlivostí  města činí toto místo ideálním pro náš padesátý hotel na světě," prohlásila ředitelka společnosti Four Seasons Hotels and Resorts Isadore Sharp. Zeď ale už není zdí, v místě před hotelem civí proláklina.

"Vypadá to jako vyhryznuté. Je to zarážející vzhledem k tomu, že magistrát nyní hodlá investovat  velké peníze do protipovodňové ochrany a nedaleká Novotného lávka je nejohroženějším místem v Praze, "dodal památkář Šefců.

Pražský hotel Four Seasons vybudovala kanadská společnost jako padesátý ze svého hotelového řetězce ve dvavadvaceti zemích světa.. Má sto šedesát dva pokojů, obchodní centrum, konferenční místnosti, restauraci a bar. Hotelový komplex tvoří novostavba a tři historické budovy - barokní, klasicistní a novorenesančí.

Podle Šefců není konečný výsledek ničím pohoršujícím, co by bylo kaňkou na kráse Prahy. "Jen ta zeď, to je jizva. Žádný návrat k původnímu stavu, jak investor tvrdí, to není. Původním stavem byl neregulovaný břeh," konstatoval. Kdyby se podobně začali chovat další investoři, mohli by začít například bourat domy jen proto, že jim brání ve výhledu na Pražský hrad.

Památkáří nicméně zabránili nebezpečí, že hotel převýší výrazně okolí a naruší tak panorama Prahy. Právě kvůli tomu se před lety strhl povyk mzi odborníky a Pražany, kteří dávali najevo rozhořčení, až nakonec původní architektonická soutěž byla zrušena. Dohady  neutichaly ani poté.

Zatímco investor sliboval, že Praha stavbou jedině získá, protože pětihvězdičkovému hotelu nikdo jiný v Praze nebude moci konkurovat, ochránci staré Prahy protestovali. Klub za starou Prahu projektu vytýkal, že je předimenzovaný a že klasicistní dům byl do značné části vybourán. Autoři projektu to odmítali.

"Barokní a klasicistní dům byly na počátku století určeny k demolici. Celé jejich přízemí bylo zasypáno, takže celé jedno patro je pod asfaltem. My objektům vrátíme původní proporoce," podotkla architektka Vítězslava Rothbauerová.

v pátek 9.února byl otevřen hotel Four Seasons, který vyvolal řadu protestů památlářů. (9. 2. 2001)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Vlaky se částečně vrátily na Masarykovo nádraží. Provoz zastavila porucha

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Kolem šestnácté...

Po prvním mrazivém víkendu úřady hlásí sedm mrtvých v ulicích

Bezdomovec (ilustrační foto)

Policisté dnes vyjížděli v Praze k nálezům čtyř mrtvých, další dva našli kolemjdoucí v sobotu. Před polednem někdo...

Bezvízová vstupenka na 10 let. Diplomatický pas může mít ministr i hejtman

Hašek ukázal v Rozstřelu diplomatický pas

Prezident České republiky, senátor, primátor Prahy či hejtman kraje - těm všem vydává ministerstvo zahraničních věcí...

Najdete na iDNES.cz