Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hostinský si vystavil pálku s nápisem „Na cikány“. Musí se omluvit

  • 78
Vrchní soud nařídil majiteli hospody v Hojsově Stráži na Klatovsku, aby se omluvil Romovi Františku Kroščenovi. Toho urazilo, že hostinský ve svém podniku vystavil baseballovou pálku s nápisem "Na cikány".

Spor, který se táhl už téměř deset let, ukončil vrchní soud pravomocným rozsudkem. Podle jeho verdiktu Kroščen oprávněně považoval vyvěšení pálky za diskriminaci a za útok proti jeho etniku. Soud však Romovi nepřiznal finanční satisfakci ve výši 150 tisíc korun, kterou požadoval.

Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt iDNES.cz řekl, že senát svým rozhodnutím potvrdil rozhodnutí krajského soudu, když zamítl odvolání. 

Podle svědků z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva sdružení na pálku upozornil telefonát. Zástupci sdružení se proto do restaurace vypravili, aby věc zdokumentovali. Kroščen s nimi jel jako romský aktivista. Poté, co baseballovou pálku uviděl, cítil se podle svých slov i podle svědků uražený a ponížený. Rozhodl se proto podat žalobu na ochranu osobnosti.

V minulosti neuspěl, podle dřívějších rozsudků pražského městského i vrchního soudu nešlo o diskriminaci, rasistický výpad ani takzvané obtěžování kvůli národnosti a barvě pleti. Soudy dospěly opakovaně k závěru, že baseballová pálka nevytvářela pro romské návštěvníky zastrašující, nepřátelské, zahanbující ani ponižující prostředí. Pálku "zdobily" i další nápisy, například Na skiny, a podle rozsudku představovala spíše recesi než útok na lidskou důstojnost.

Loni v lednu kauzu znovu otevřel Ústavní soud. Podle něho však obecné soudy svá rozhodnutí dostatečně neodůvodnily a nevyrovnaly se s některými Kroščenovými námitkami.

"I na základě závěru Ústavního soudu je zřejmé, že žalobce důvodně pociťoval, že pálka s nápisem Na cikány umístěná v restauraci je namířena proti němu a jeho etniku," uvedla předsedkyně senátu Romana Vostrejšová. Z výpovědí svědků vyplynulo, že jiné nápisy na pálce nebyly pro návštěvníky vidět.

Advokát: Byla to legrace, polovina zaměstnanců jsou Romové

Podle Vostrejšové však majitelé provozovny výrazně do Kroščenovy cti nezasáhli, ani to prý netvrdil. "Pouze uvedl, že si myslí, že by pálka v restauraci neměla být. S tím se soud ztotožnil," prohlásila soudkyně. Zamítla proto Romův požadavek na odškodné.

Kroščenův právník David Strupek je s první částí rozsudku spokojen. "Po deseti letech sporů je to konečně satisfakce," uvedl. Zváží však, zda se nedovolá kvůli nepřiznané finanční satisfakci.

Dovolání si prý rozmyslí i právní zástupce majitelů restaurace Marek Dufek, který trvá na tom, že šlo pouze o legraci. U soudu řekl, že polovinu zaměstnanců provozovny tvoří Romové. Romským zákazníkům pak obsluha vychází maximálně vstříc, nikdo není diskriminován.

,

Video