Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Litevská expertka Nory z incestu obvinila neprávem, ukazuje statistika

  • 53
Pořad soukromé litevské televize, který obvinil norské úřady z úmyslného odebírání dětí cizincům, zveřejnil nepravdivé údaje týkající se porodnosti a zdraví novorozenců v Norsku. Vyplývá to z oficiálních statistik, které jsou dostupné na internetu.

V talk-show litevské televize LNK mimo jiné zaznělo, že děti cizinců jsou v Norsku odebírány a dávány do pěstounské péče norským rodičům, aby se země vypořádala s nízkou porodností a důsledky častého incestu (více o tom zde).

Hosté pořadu nazvaného Hodina s Rutou kritizovali norskou sociální službu Barnevern, že si úmyslně vybírá litevské děti a postihuje jejich rodiny. „V Norsku jsou litevské děti odebírány svým rodičům. Litevské děti jsou v Norsku vyhledávaným zbožím,“ zněly úvodní věty pořadu.

„V Norsku je vůbec nejnižší porodnost a vůbec největší příbuzenské křížení na světě. Rodí se tam také největší procento dětí s Downovým syndromem a dalšími vrozenými vadami,“ řekla v talk-show Litevka Neringa Ozolinová, která žije v norském městě Alesund a která je v Litvě údajně uznávanou expertkou na norský systém ochrany dětí.

Na jaké údaje se Ozolinová odvolávala, ale není zřejmé. Podle evropského statistického úřadu Eurostat činila v roce 2012 porodnost v Norsku 1,85 dítěte, což je víc než průměrná porodnost v evropských zemích. V Česku je podle Eurostatu porodnost 1,45 dítěte, v zemích EU (kam ale Norsko nepatří) je to 1,58 dítěte.

V četnosti Downova syndromu je Norsko až za Irskem i Maltou

Výskyt Downova syndromu v Norsku u živě narozených dětí je sice vyšší, než představuje evropský průměr. Podle statistik organizace Eurocat, která sleduje vrozené vady u dětí v evropských zemích, ale není tento severský stát na úplném dně tabulky. Eurocat registruje v roce 2004 v Norsku 1,58 dítěte s Downovým syndromem na tisíc novorozenců, zatímco v Irsku je to kupříkladu 1,69 dítěte. V grafu organizace Eurocat pro roky 2004 až 2008 je v tomto ohledu hluboko pod Norskem kromě Irska také Malta.

V řadě evropských států, zvlášť pak v postsovětských zemích, se v posledních letech vzedmula vlna kritiky na adresu norské sociální služby, poté co tento úřad odebral řadě přistěhovaleckých rodin jejich děti a umístil je urychleně do péče norských pěstounů. Videonahrávky s emociálními scénami, které zachycují odvádění plačících dětí od biologických rodičů v Norsku, se objevily například na ruském internetu.

PŘEHLEDNĚ: Kauza českých dětí v Norsku

Eva Michaláková se svými dětmi na archivním snímku.

V České republice rozpoutal vášnivé diskuse na internetu případ odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich umístění do přechodné pěstounské péče v roce 2011. Důvodem úřadu bylo podezření ze strany mateřské školy, že otec syny sexuálně zneužívá. Policie začala vyšetřovat otce dětí, následně i matku, obvinění ale nepadlo. Norský soud nicméně považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil.

Za českou matku se v Česku postavila řada známých osobností i politiků. Norský deník The Local v pondělním článku například připomněl výrok českého prezidenta Miloše Zemana, že se Norové chovají jako nacisté, když dovolují Češce Evě Michalákové setkávat se se syny pouze dvakrát ročně patnáct minut, nesmí s nimi mluvit česky a děti jsou podle jeho slova jistým způsobem odnárodňovány (podrobnosti o názoru prezidenta Zemana čtete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video