Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Host do domu. To bude křiku, a běda tomu, kdo křičet nebude

  16:17aktualizováno  16:17
Přiznávám ihned, že jsem proti George W. Bushovi byl zaujat od první prezidentské kampaně v roce 2000 – a to z nepolitických důvodů: tuze jsem totiž fandil Bushovu rivalovi, senátoru John McCainovi, s jehož matkou Herbertou, pozoruhodnou dámou, jsem se osobně znal.

Bush své spolupracovníky nehází přes palubu, má své principy, tvrdohlavě se jich drží, je-li přesvědčen o jejich správnosti, neváží předem každé slovo s ohledem na předpokládanou popularitu. | foto: Profimedia.cz

SPECIÁL: Bush v Praze

V primárkách během kampaně v Jižní Karolíně se totiž z Bushova tábora, i když ne nutně z Bushovy iniciativy, objevily útoky na McCaina, které jsem zhodnotil jako padoušské (a tak jsem to i napsal v českých novinách v New Yorku, což mi vyneslo zatracení od některých čtenářů).

Bush tehdy vyhrál v podivných volbách, o jejichž výsledku musel rozhodovat Nejvyšší soud.

Výřečnost není vše
Nový nájemník Bílého domu se neprojevil jako úchvatný orátor – ale výřečnost není vše, jak třeba potvrdil Hitler. Bush má smysl pro humor, se schopností a ochotou si dělat ze sebe legraci, též s dost infantilním vymýšlením přezdívek pro každého včetně Putina.

Většina amerických medií okamžitě začala do Bushe bušit: že to je primitiv, ignoramus (byť s vyšším IQ než senátor Kerry, jeho neúspěšný oponent ve volbách 2004), že se nepoctivě vyhnul vojenské službě (což nebyl případ Bushův, nýbrž Clintonův).

Nepomohl mu výběr všeobecně váženého generála Colina Powella, syna černošských přistěhovalců z Jamajky, do funkce ministra zahraničních věcí, ani povýšení ještě "černošštější" Condoleezzy Riceové jako jeho nástupkyně. (Tuto rodnou dceru jižanského státu Alabama, navíc i výtečnou pianistku, jsem více než dvacet roků na dálku obdivoval pro její výtečné analýzy sovětského systému; prokazovala pro tu problematiku pochopení značně neobvyklé mezi rodnými Američany.)

Bush své spolupracovníky nehází přes palubu, má své principy, tvrdohlavě se jich drží, je-li přesvědčen o jejich správnosti, neváží předem každé slovo s ohledem na předpokládanou popularitu. Kdežto jeho předchůdce v úřadě se teprve po průzkumu veřejného mínění rozhodoval, zda strávit prázdniny u moře či v horách.

Dvojí metr
Pak přišlo překvapení: 11. září 2001 – s větším počtem ztrát na životech, než o kolik se kdysi postaralo japonské letectvo v Pearl Harboru. Bernard Lewis, profesor z Princetonu, s reputací největšího znalce islámského světa a jeho mentality, uveřejnil letos 16. května zajímavou stať o tom, jak se za studené války se dvěma supervelmocemi zacházelo různě: neurazit Sověty, kteří neváhali sáhnout k řízné odvetě, avšak přemnohé si troufnout vůči Američanům, potažmo vůči dekadentnímu Západu vůbec.

S jídlem rostla chuť: o sovětské invazi do Afghánistánu muslimské vlády vesměs mlčely, kdežto pár mrtvých vojáků v Somálsku přimělo americkou vládu zemi opustit.

Programem islamistů bylo napřed vyhnat Američany ze Saúdské Arábie, poté je zasáhnout na jejich vlastním území – za předpokladu, že k odvetě nedojde. Avšak Bush zareagoval a ve světě tak získal pověst nebezpečného primitivního kovboje, který se utrhl ze řetězu; pověst mezinárodního zločince a lháře kvůli tvrzením o zbraních hromadného ničení.

Lež si definuji jako vědomě vyslovenou nepravdu. O existenci zbraní hromadného ničení v Iráku nepochybovaly zpravodajské služby v USA, Evropě ani v Egyptě. Vždyť je Saddám Husajn měl a použil ve válce jak proti Íránu, tak vůči vlastnímu kurdskému obyvatelstvu.

Saddám porušil více než tucet rezolucí OSN, která se však neodvážila jednat. Naproti tomu Bush jednal s předpokladem, pro něho logickým, že lidé přece kdekoliv dají přednost svobodě před tyranií, prosperitě před strádáním, že demokracie je tou nejlepší variantou vládního uspořádání – ač většina lidstva ve své historii neokusila takového blaha a tam, kde se jí dostalo možnosti, ne vždy užitečně je využila.

Počkejme na historii
Armáda během tří týdnů brilantně vyhrála válku, aniž byla schopna a připravena za další čtyři roky vyhrát mír. Z osvoboditelů se stali okupanti v prostředí vypuknuvší a s mimořádnou brutalitou vedené občanské války.

Z původního pokusu – "noble effort" se již došlo povážlivě blízko k označení "noble failure" – tedy, volně řečeno, od vznešeného úsilí ke vznešenému pochybení. Nutno však ještě posečkat na verdikt historie.

Ubývá počet optimistů, převážná většina Evropanů zatracuje Bushe coby zloducha ohrožujícího světový mír. I Češi nejspíš budou tuze protestovat proti nezvanému hostu na jeden den, a pokud by si někdo troufl vyjádřit jiný názor, bez potíží ho překřičí.

Ota Ulč

Narodil se 16. března 1930 v Plzni. V roce 1953 ukončil práva na Karlově univerzitě. Po vojenské službě se stal soudcem ve Stříbře. V roce 1959 přešel do Západního Berlína, od roku 1960 žije v USA. Na Kolumbijské univerzitě vystudoval politické vědy a později se stal profesorem tohoto oboru na Newyorské státní univerzitě v Binghamtonu. Své česky psané nepolitologické práce publikoval v Sixty-Eight Publishers manželů Škvoreckých, mimo jiné tituly Malá doznání okresního soudce, Špatně časovaný běžec; řada jeho knih vyšla po listopadu 1989 v České republice.

Chcete vědět více?.

Zajímají vás další názory na návštěvu prezidenta Bushe v Praze? Čtěte v sobotní MF DNES v příloze Kavárna.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz