Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hospodaření s domy města je tajemstvím

  22:53aktualizováno  22:53
Pardubice - Více než dva tisíce korun má každý obyvatel Pardubic uložených v tržní ceně domů, které město za poslední tři roky převedlo do majetku své stoprocentní akciové společnosti Městský rozvojový fond Pardubice.

Jak ale fond s tímto majetkem hospodaří, kolik stojí opravy domů, kolik fond vybere na nájemném a podle jakých kritérií si nájemníky vybírá, se lidé nedozví.

Přestože jediným vlastníkem fondu jsou Pardubice, které do něho vložily i své domy, vztahují se na fond stejná pravidla, jako pro kteroukoli jinou akciovou společnost. Informace o jejím hospodaření nejsou veřejné a fond i město tuto možnost důsledně využívají.

Obyvatelé Pardubic tak například dodnes neví, za jakých podmínek získal Český rozhlas sídlo pro své nové krajské studio v historickém městském domě čp. 29 v ulici svaté Anežky České v centru Pardubic.

„Výše nájemného je věcí dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Výši nájmu není proto potřeba zveřejňovat,“ odpověděl ředitel Městského rozvojového fondu Pardubice Aleš Kopecký.

Podobně fond již více než půl roku tají, za kolik milionů tento historický dům opravil. „Z důvodu, že v současné době probíhá kolaudační řízení objektu čp. 29 ulice Svaté Anežky České, budou všechny záležitosti týkající se jmenovaného objektu prezentovány až po dokončení kolaudačního řízení," odmítal na konci loňského roku jakékoli zveřejnění konkrétních údajů Kopecký.

Stejně nekompromisně mlčela před kolaudací i městská rada. Ta přitom, jako zástupce jediného akcionáře, má k ekonomickým údajům fondu přístup. „Vše spočítáme a zveřejníme až po kolaudaci,“ opakovaně tvrdil radní Jiří Razskazov, který má agendu spojenou s fondem na starost.

Přitom už v srpnu loňského roku dozorčí rada fondu varovala valnou hromadu společnosti, že namísto původních 23 milionů se cena rekonstrukce vyšplhá až na 40 milionů.

„Na co upozorňovala dozorčí rada v srpnu 2001 nemohu říci, protože tuto zprávu jsem nečetl,“ tvrdí Kopecký

Ani kolaudace, na kterou se město i fond stále odvolávali, na mlčení nic nezměnila. „Rekonstrukce byla prováděna ve třech samostatných částech na tři samostatné smlouvy. Cena jednotlivých částí je věcí smluvních stran,“ tají cenu Kopecký.

„Vím, že mezi lidmi běhají různé fámy, ale všechno spočítáme až poté, co se v domě dokončí studio pro Český rozhlas," mlčí o ceně Razskazov.

I když Český rozhlas již dva týdny z pardubického studia vysílá, cena za rekonstrukci zůstává i nadále tajná. Jedinou výjimkou, kdy lidé mohou získat alespoň částečné informace o tom, jak Městský rozvojový fond spravuje svěřené domy, jsou případy, kdy smluvním partnerem fondu je samo město. Tak se například na veřejnost dostalo, že divadelní sál si v domě čp. 29 pronajímá město od své akciové společnosti za 300 tisíc korun ročně. Rada města znění nájemní smlouvy na tiskové konferenci zveřejnila.

Za jakých podmínek ale v městském domě sídlí Český rozhlas, či proč o pronájem dalších místností naopak ztratila zájem firma Stapro, fond neprozradí.

„Firma Stapro nereagovala na námi předložený návrh smlouvy a sdělila, že jedna z možností je, že nebude využívat uvedené prostory. Ano, Městský rozvojový fond Pardubice již hledá nového nájemce,“ uvedl Kopecký. Žádné další informace o tom, podle jakých pravidel fond historický dům patřící městu obsadí, však Kopecký neprozradil.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...Najdete na iDNES.cz