Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy z Rathovy kauzy dostaly za spolčení v tendrech pokutu 63 milionů

  10:26aktualizováno  14:28
Antimonopolní úřad udělil pokuty dvěma firmám, které se zapletly i do kauzy exministra Davida Ratha. Společnostem Hospimed a Puro-klima uložil sankci celkem 63 milionů. Pokuta není pravomocná. Padla i za zakázku, kterou si zadala Fakultní nemocnice Ostrava v době, kdy ji vedl současný ministr Svatopluk Němeček.
Antimonopolní úřad uložil pokutu i za výběrové řízení, které zadala Krajské nemocnice Liberec.

Antimonopolní úřad uložil pokutu i za výběrové řízení, které zadala Krajské nemocnice Liberec. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Prvostupňovým rozhodnutím z 22. 12. 2014 uložil úřad těmto soutěžitelům pokuty v celkové výši 63 332 000 Kč (Hospimed - 35 569 000 Kč, Puro-klima - 27 763 000 Kč). Rozhodnutí není dosud pravomocné, obě společnosti podaly rozklad,“ stojí v páteční tiskové zprávě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). 

Pokutu dostaly firmy Hospimed a Puro-klima za to, že v letech 2008 až 2010 "slaďovaly své nabídky nebo koordinovaly své jednání při účasti ve veřejných zakázkách“.

Konkrétně ÚOHS zmiňuje tři tendry. Jeden se týkal vybavení zdravotní technologií pracoviště 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Kateřinské ulici v Praze, druhý přístrojového vybavení k obnově technologií Kardiocentra Krajské nemocnice Liberec (KNL). Třetí jmenovanou zakázkou je modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexního kardiovaskulárního centra Fakultní nemocnice Ostrava.

Zakázka v Němečkově nemocnici

Poslední jmenovaná zakázka byla bezmála za 80 milionů korun, část zaplatila Evropská unie. Zakázku nemocnice zadala firmě Puro-klima. Jde o zakázku z roku 2011, kdy stál v čele nemocnice současný ministr zdravotnictví Němeček.

Do něj se opakovaně opřel ministr financí Andrej Babiš, který kritizuje nákup ozařovacího přístroje CyberKnife, který rovněž spadá do Němečkovy éry. Podle Babiše šlo o předražený nákup, a ministerstvo financí proto podalo trestní oznámení na neznámého pachatele (více čtěte zde).

Výše jmenované zakázky podle ÚOHS dosáhly celkem objemu 200 milionů korun bez DPH. „Jednání ve vzájemné shodě (firem Hospimed a Puroklima) ovlivnilo výsledky uvedených výběrových řízení a došlo tak k narušení hospodářské soutěže na trhu dodávek zdravotnické přístrojové techniky na území České republiky,“ uvádí úřad.

O spolupráci firem jsme nevěděly, říkají instituce

Portál iDNES.cz se dotčených institucí zeptal, zda o propojení firem věděly a zda vítěz tendru byl předem dán. „Výběrová komise KNL dopředu nevěděla, že spolu firmy spolupracují. Vítěz tendru nebyl znám předem,“ uvedla mluvčí KNL Barbora Silná. 

„O spolupráci vámi zmiňovaných firem jsme samozřejmě nevěděli. Vítěz tendru vyšel z řádného výběrového řízení,“ uvedl mluvčí FN Ostrava Tomáš Oborný.

„Pro 1. LF UK se jednalo o dva samostatné uchazeče o veřejnou zakázku,“ sdělila mluvčí 1. lékařské fakulty Jana Francová.

„Vítězný uchazeč byl vybrán v zadávacím řízení na veřejnou zakázku, jejíž zadávací podmínky včetně hodnotících kritérií schválilo ministerstvo školství. Zadávací dokumentaci si vyzvedlo šest firem, nabídku podaly dvě. V hodnotící komisi byli mj. zástupci ministerstva a Rektorátu Univerzity Karlovy. Nabídky byly hodnoceny na základě číselně vyjádřitelných kritérií,“ popsala Francová.

Vítěz předem daný

Řízení o uložení pokuty začalo na základě analýzy veřejných zakázek v oblasti dodávek zdravotnické přístrojové techniky z let 2007 až 2010. „Z ní vyplynulo, že nezanedbatelnou část zadávacích řízení vyhrávají společnosti Puro-klima a Hospimed. Často byla v těchto zakázkách podána pouze jediná nabídka, rovněž u některých konkrétních zadavatelů pravidelně zajišťovala dodávky zdravotnických přístrojů stále stejná firma,“ popisuje antimonopolní úřad.

Jako důkazy pro to, že firmy mezi sebou měly četné obchodní kontakty, slouží korespondence mezi nimi. Úřad ji zajistil v rámci správního řízení. „Při prověřování konkrétních zadávacích řízení bylo dále zjištěno, že některé nabídky účastníků řízení byly nápadně podobné, nabídkové ceny byly zcela shodné či se lišily pouze nepatrně a vždy byly nastaveny těsně pod maximální cenu stanovenou zadavatelem,“ dodal ÚOHS.

„Podle rozhodnutí úřadu zajištěná vzájemná komunikace i shody v nabídkách svědčí o tom, že účastníci řízení jednoznačně slaďovali svůj postup a ovlivňovali výběrová řízení tak, aby zakázku získal jeden z nich. Pro nevítězného uchazeče pak byly v některých případech zajištěny kompenzace, například v podobě subdodávek,“ stojí v tiskové zprávě.

O firmách Hospimed a Puro-klima hovořili také svědci v kauze Davida Ratha s tím, že zakázky Středočeského kraje na vybavení jeho nemocnic nebyly průhledné (více čtěte zde). Obě firmy ale figurují i v dalších podezřeních, například na severu Čech (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...Najdete na iDNES.cz