ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Horší dvojka. Agentura pro začleňování si nechala zhodnotit svou práci

  • 91
Jdete správným směrem, ale ještě máte co dohánět. Celková známka 2 mínus. Tak vypadá výsledek hodnocení, které si na svou činnost ve třinácti pilotních lokalitách nechala vypracovat vládní Agentura pro sociální začleňování. Evaluaci vypracovala společnost SocioFactor.

Nejlepších výsledků podle hodnocení dosáhla agentura v Litvínově, Chebu a Mostě, nejhorších naopak na Jesenicku, ve Slezské Ostravě a Holešově. Šluknovsko, kde panuje napjatá situace, skončilo v lepší polovině.

Činnost agentury je prý správně zacílená a poměrně účinná. V problémových lokalitách se v oblasti sociálního začleňování začalo pracovat více systematicky a koordinovaně, zjistila evaluace.

Výzkum ale odhalil i řadu nedostatků. Například organizačně špatně zajištěný start agentury v roce 2008 nebo nedostatečné respektování odlišnosti jednotlivých lokalit a potřeb jejich obyvatel. "Agentura by také měla sociálně vyloučené obyvatele a další aktéry o své činnosti více informovat," uvedl zástupce SocioFactor Daniel Topinka.

Ředitel agentury Martin Šimáček považuje za jeden z nejzajímavějších výstupů evaluace zjištění, že se agentura učí ze svých chyb a je schopná se rozvíjet. "To se odrazilo na spolupráci s městy, která se připojila v letech 2010 a 2011. Práce v nich je mnohem rychlejší a efektivnější," řekl Šimáček.

Co agentura dělá

Pracovníci agentury v problematických místech spolupracují se samosprávou, školami, romskými poradci, neziskovými organizacemi či úřady práce. Pomáhají jim s přípravou dlouhodobějších koncepcí a vypracováním žádostí o granty a dotace na konkrétní projekty. Spolu s ministerstvy připravují systémová opatření, která mají zlepšit situaci sociálně vyloučených lokalit. V poslední době se jedná především o Strategii boje proti sociálnímu vyloučení, kterou v září schválila vláda.

Agentura začala fungovat na začátku února 2008 v rámci Úřadu vlády. Na letošní provoz dostala od státu 11,4 milionů korun, ze strukturálních fondů EU si obstarala dalších zhruba 16 milionů.

Hodnocení vychází z individuálních i skupinových rozhovorů a dotazníkového šetření, které probíhaly v dotyčných lokalitách.

Z třinácti míst, kde agentura v roce 2008 spustila svou činnost, pokračuje v šesti z nich. Jde o Břeclav, Cheb, Most, Šluknovsko, Ústí nad Labem a také Litvínov, kde ale začala až o rok později. V roce 2011 odešla ze Slezské Ostravy, Roudnice nad Labem, Brna, Přerova, Jesenicka, Broumova a Holešova. Naopak letos a loni agentura zahájila práci v nových lokalitách. V současnosti působí celkem na 26 místech.

Holomek: Je třeba více pravomocí

K výsledkům hodnocení Agentura spolu se sdružením Romea uspořádala v Praze ve středu v podvečer veřejné setkání. Kromě Šimečka a Topinky byli dalšími panelisty zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková, romský aktivista Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě, sociolog Ivan Gabal a sociální pracovník Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Podle Šimůnkové se agentura, která patří do její působnosti, stala během více než tří let poměrně etablovaným nástrojem vlády pro řešení problematiky sociálního začleňování. "Chtěli bychom šířit příklady úspěšné praxe. Je důležité se snažit o koordinované, komplexní a zodpovědné řešení. Situace na Šluknovsku ukázala, že existence agentury je nutnost," podotkla Šimůnková.

Výhrady k činnosti agentury měl Holomek. "Zřízení vládou sice zvyšuje autoritu, ale agentura nemá pravomoci. Záleží na dobré vůli měst," uvedl.

Veřejné diskuze se v publiku účastnili pracovníci neziskových organizací, představitelé měst či studenti. Dorazil například i předchůdce Šimůnkové a bývalý ministr pro lidská práva či národnostní menšiny Michael Kocáb.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video