Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Horolezci se před smrtí v silu chovali podivně

  12:14aktualizováno  12:14
Radotín - Několik dnů po ojedinělé tragédii v radotínské cementárně, kdy při čištění sila na jemně mletý vápenec zahynuli dva horolezci, se ukazuje, že oba asi pětačtyřicetiletí muži si počínali více než hazardně. Přesně popsat, jak drama uvnitř dvacet metrů vysokého zásobníku probíhalo, však nelze; k dispozici je jen řada teorií. "Takové neštěstí jsme tady ještě neměli," přiznává František Hůlka, ředitel radotínské cementárny společnosti Českomoravský cement.

Právě jedno ze sil závodu začali minulé úterý čistit dva horolezci - živnostníci, kteří práci prováděli na základě smlouvy. Za úkol měli seškrábat několikatunový nános, který se za léta nalepil na stěny v průměru asi desetimetrové uzavřené nádrže.

Druhý den odpoledne je přišel zkontrolovat šéf soukromé firmy zajišťující výškové práce Jan Vála, s nímž měli smlouvu o provedení díla. Našel pouze dvě zavěšená lana a tuny vápence u dna. Pomyslel si, že si odskočili do hospody. Bohužel však leželi mrtví pod vápencem.

"Byl jsem tam i ve čtvrtek ráno, ale nemohl jsem to tušit. Měli volnou pracovní dobu," poznamenává Vála. Pátrání po nich začalo až ve čtvrtek večer, kdy jedna z manželek oznámila na policii, že její muž nepřišel již dva dny domů.

Asi v deset hodin večer přijíždějí na místo neštěstí pražští hasiči a začínají vypouštět mletý vápenec. Spodní výpusť se však o několik hodin později zablokuje, je v ní vidět noha jednoho z mrtvých. "Pak jsme nastoupili my. Musel se objednat speciální vysavač, který vyvezl asi sto tun materiálu. Až poté jsme se k nim pomocí horolezecké techniky dostali," vypráví Vladislav Tichý, vedoucí záchranného báňského týmu.

V sobotu brzy ráno se podaří obě těla vytáhnout - muži mají polámané kosti, jeden z nich i páteř. Teplý materiál napomohl také k rychlejšímu rozkladu těl. "Sežeňte nějakou vůni ve spreji, je tam stále strašný puch," stěžoval si včera jeden ze záchranářů s respirátorem na ústech. Právě on vytáhl v sobotu mrtvá těla ze sila. Nyní spolu s kolegy čistí zbývající část sila. Stejně jako jeho vedoucí Tichý i on kroutí hlavou na hazardem obou horolezců.

"Když jsme je vytáhli, zjistili jsme, že pouze jeden byl připoutaný. Navíc vždycky jeden musí toho druhé jistit seshora, což neudělali," říká Tichý, který ve svém oboru pracuje již pětadvacet let. "Pochopil bych to u pětadvacetiletých kluků, ale to snad nebyli žádní nezkušení zajícové," soudí. Je rovněž zřejmé, že v okamžiku, kdy se sesunul jeden z bloků nánosu, se oba nacházeli ve spodní části sila. Pracovat ovšem měli na hoře.

Také uchycení lan bylo podle záchranářů nebezpečné, kriminalisté je i proto odvezli na expertizu. Ve chvíli, kdy se ocitli ve vápenci, nebylo horolezcům pomoci, shodují se pracovníci cementárny. "Během tří minut se udusili. Vápenec, který je v tomto stavu podobný pudru, teče v podstatě jako voda," poznamenává ředitel cementárny Hůlka.

Co se stalo v sile, si neumí vysvětlit ani Vála: "Muselo dojít k nějaké nestandardní situaci. Jednalo se přece o zkušené horolezce. Právě oni čistili předtím v Radotíně dvě další sila," zdůrazňuje Vála. "Veškerou odpovědnost nesou sami, měli jsme totiž uzavřenou dohodu o provedení díla se vším všudy," konstatuje.

A proč se horolezci vydali do spodní části sila? Teorií je nespočetně. "Třeba si chtěli ulehčit práci a nános strhnout zespodu. Anebo jeden spadl dolů, jeho parťák mu chtěl pomoci a slezl za ním. Dnes to však už asi nikdo neprokáže. Zůstane to tedy tajemstvím jen těch dvou. Každopádně porušili bezpečnostní předpisy," míní záchranář Tichý.

Policisté z Prahy 5 případ prošetřují, stejně jako pracovní úřad. "Přizvali jsme i znalce na bezpečnost práce, závěry budeme znát asi za měsíc," uvedla policejní mluvčí Michaela Plecitá. "Lékař konstatoval smrt udušením," dodala.

Vrchní vstup do sila. Tudy se ještě živí horolezci spouštěli. (24. října 2000)

Tým záchranářů čistí nánosy na stěnách sila radotínské cementárny. (24. října 2000)

Šéf záchranářů Vladislav Tichý u otvoru sila. (24. října 2000)

Tým záchranářů čistí nánosy na stěnách sila radotínské cementárny. (24. října 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....Najdete na iDNES.cz