Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Horníky vynese na povrch bájný Fénix

  18:10aktualizováno  13. října 2:39
Třiatřicet horníků uvězněných v chilském dole se po 68 dnech připravuje na vysvobození. Záchranáři úspěšně vyzkoušeli speciální kabinu, kterou je vyvezou z hlubin země. Nese jméno bájného ptáka Fénixe. Na povrchu vrcholí přípravné práce, akce však nabírá zpoždění.

Záchranná operace se měla naplno spustit večer ve 23 hodin středoevropského času, chilský prezident Sebastián Piňera ale avizoval, že se opozdí. Podle posledních informací by se měli záchranáři do šachty spustit nejdříve kolem třetí hodiny středoevropského času. První horník tak spatří světlo až nad ránem.

"Dostáváme se na konec hodně dlouhého čekání. Každý z nás prožíval úzkost z toho, co se stalo. Zároveň jsme ale všichni věřili, že vše skončí dobře," řekl.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Záchranáři cvičně spustili speciální kabinu do hloubky 610 metrů, horníci čekají na záchranu ještě o patnáct metrů hlouběji. Zkoušky klece a jejího pohybu v šachtě prý dopadly velmi dobře. Zavalení muži mezitím připravují místo, aby se klec mohla spustit až k nim. Klec by měla sjet dolů zkušebně ještě jednou.

Záchranáři na minutu rozepsali časový plán vyprošťování. Náročná cesta šachtou, kterou vyhloubila vrtná souprava T-130 skrze skálu, vzbuzuje všeobecné obavy. Vytažení kabiny s jedním havířem a její opětovné spuštění bude trvat přibližně hodinu, proto celá akce zabere asi 48 hodin.

Na křídlech Fénixe za denním světlem

Před zahájením evakuace se do dolu spustí členové záchranného týmu. Vysvětlí horníkům podrobnosti výstupu, případně jim poskytnou lékařskou pomoc. Zdlouhavá cesta šachtou může v nervózních mužích vzbudit panickou klaustrofobii. Proto do dolu dorazily prášky na spaní a různé utišovací prostředky.

spory pod zemí

Zatímco horníci se připravují na záchranu, některé záležitosti by měly zůstat pod zemí. Jsou jimi údajné spory, na které upozornil deník El Mercurio.

Část zavalených horníků ponižovalo pětici kolegů. Ti se dokonce museli od skupiny separovat a založit si vlastní tábořiště v jiné části dolu. Horníci údajně přísahali, že o svých sporech všichni pomlčí.

Součástí přípravy na výstup je i speciální dieta, kterou připravili vědci z NASA. Horníkům předepisuje víc tekutin a potravu s lehce zvýšeným množstvím soli. Na cestu vzhůru se vydají speciální kabinou, kterou záchranáři pojmenovali po legendárním ohnivém ptáku Fénixovi.

Třiatřicet mužů je rozděleno do tří skupin. Jako první se na vytouženou cestu za světlem vydají ti nejzkušenější, kteří si umějí poradit při případných potížích. Druhou skupinu tvoří lidé se zdravotními problémy, jako poslední se vzhůru vydají psychicky nejodolnější jedinci.

Horníkem, který se jako první vynoří na čerstvý vzduch, by měl být dílovedoucí Florencio Ávalos. Jako poslední zřejmě opustí podzemní vězení šéf směny Luis Urzúa. Během cesty by měli mít všichni muži zavřené oči.

Součástí osvobozovacího plánu je i vybavení horníků. Budou mít na sobě zelené ochranné oděvy se jmenovkami. Čidla na opasku budou na povrch dodávat zdravotní údaje jako výši krevního tlaku a rychlost tepové frekvence. Do výbavy patří i kyslíková maska a sluchátka s mikrofonem, která horníky spojí se záchranným týmem.

Krátké setkání s rodinou a do nemocnice

Po výstupu na povrch okamžitě dostanou ochranné brýle, které mají zabránit poškození zraku denním světlem po dlouhé době strávené ve tmě. Pak je záchranáři odvedou do asi 30 metrů vzdálené polní nemocnice, kde lékaři provedou první vyšetření.

Pokud budou ve špatném zdravotním stavu, okamžitě je vrtulníky transportují do nemocnice v Copiapó, vzdálené od dolu asi 40 kilometrů. Na místě budou i zubaři a psychologové. Pokud budou havíři v dobré kondici, budou se moci na několik minut sejít se svou rodinou.

Nemocnice v Copiapu čeká na příjezd prvních osobozených horníků

Nemocnice v Copiapó čeká na příjezd prvních osvobozených horníků

Takto krátký čas vymezili experti s ohledem na psychiku horníků, kteří museli žít dlouhou dobu v odloučení a pro které bude setkání s jejich blízkými jistě velmi emotivní. Po dvouhodinovém odpočinku budou i oni letecky přepraveni na kliniku do Copiapó.

Když to dovolí jejich zdravotní stav, budou se moci vrátit ke svým rodinám již po dvou dnech pobytu v nemocnici.

Vrtná souprava, která šachtu pro vyprošťovací klec vyhloubila, již místo dolu opustila. Při odjezdu ji lidé odměnili bouřlivým aplausem.

V JAKÉM POŘADÍ HORNÍKY ZACHRÁNÍ

První skupina: Florencio Avalos, Mario Sepulveda, Juan Illanes, Carlos Mamani, Jimmy Sanchez, Osman Araya, Jose Ojeda, Claudio Yanez, Mario Gomez, Alex Vega
Druhá skupina: Jorge Galleguillos, Edison Pena, Carlos Barrios, Victor Zamora, Víctor Segovia, Daniel Herrera, Omar Reygadas, Esteban Rojas, Pablo Rojas, Dario Segovia
Třetí skupina: Yonni Barrios, Samuel Avalos, Carlos Bugueno, Jose Henriquez, Renan Avalos, Claudio Acuna, Franklin Lobos, Richard Villarroel, Juan Aguilar, Raul Bustos, Pedro Cortez, Ariel Ticona, Luis Urzua

Zdroj: BBC

Přípravy na záchranu chilských horníků.
Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do konce roku 2019 bude naše ambasáda v Jeruzalémě, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Oznámil to před izraelským...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Najdete na iDNES.cz