Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Horníci z Kohinooru se cítí podvedeni, zatím odmítají vyfárat

  9:23aktualizováno  9:23
- Stávkující horníci považují podle svého mluvčího Milana Kuřiny výsledný text smlouvy o smlouvě budoucí za podraz ze strany majitele dolu Mostecké uhelné.
Ta s SHD-Peel dokument podepsala ve dvě hodiny ráno 18. dubna, s dovětkem, že smlouva bude platit pouze tehdy, vyfárají-li havíři do 24 hodin po podpisu dokumentu. Horníci však svou stávkou původně chtěli dosáhnout přímo prodeje dolu. Vyfárat proto zatím odmítají.

Stanovisko havířů novinářům tlumočil jednatel společnosti SHD-Peel Ladislav Pleticha. Horníci se podle jeho slov právě rozmýšlejí.

Nelíbí se jim ani skutečnost, že kromě hlavní podmínky, kterou je prodej dolu jinému vlastníkovi, nezmiňuje smlouva další požadavky havířů, například odvolání představenstva a dozorčí rady společnosti Důl Kohinoor.

"Telefonicky požádali o návštěvu právníka, se kterým chtějí jednotlivá ustanovení
smlouvy konzultovat," vysvětlil mluvčí havířů Kuřina.

Pleticha slíbil, že horníci stávkovat nebudou
Pleticha se Mostecké uhelné v noci na 18. dubna zavázal, že zajistí, aby havíři, pokud vyfárají, v mezidobí přípravy kupní smlouvy opět nevstoupili do stávky a aby respektovali pokyny hlavního inženýra dolu.

Podle slov Pletichy horníci předběžně souhlasili s tím, že platnou a notářsky ověřenou smlouvu o budoucí smlouvě uznají jako garanci následného podpisu kupní smlouvy.

Stávkující požadují prodej dolu jinému vlastníkovi, který jej nebude chtít uzavřít jako Mostecká uhelná. 

V hloubce 365 metrů protestují již osmnáctý den.

Mostecká uhelná chce mít jasno o prodeji Kohinooru (17. dubna)
Mostecká uhelná společnost by ráda co nejdříve ukončila jednání se šéfem SHD-Peel Ladislavem Pletichou o prodeji Dolu Kohinoor. "Chceme mít co nejdříve jasno. Buď to Pletichovi prodáme, nebo s ním přestaneme jednat," prohlásil vysoce postavený člen MUS v přestávce jednání, kdy Pleticha odjel do dolu Kohinoor za stávkujícími horníky. Informoval je tam o podmínce MUS, že před podpisem smlouvy o budoucí kupní smlouvy musí havíři vyfárat.

"Bez horníků v dole o tom nemohu rozhodnout," prohlásil před odjezdem Pleticha.

MUS a SHD-Peel spolu jednají o prodeji dolu už několik dní, a to i pod tlakem okupační stávky. Další zájemci o důl své návrhy stáhli nebo nezopakovali.

Ředitel pro strategický rozvoj Mostecké uhelné Petr Pudil připustil, že rozhodnutí o prodeji dolu přijala společnost pod nátlakem stávkujících horníků. Chování Pletichy i odborového předáka Vladimíra Perlíka, který stávku vede, označil za nekorektní.

"Situace na dole se blíží anarchii. SHD-Peel s námi celou dobu nespolupracuje a nemá zájem, aby havíři pod zemí vyfárali. Mostecká se proto rozhodla k zesílení tlaku na havíře, aby z dolu odešli. Zaručuje jim beztrestnost, ale jen když vyfárají." K vyfárání vyzval havíře nepřímo i odborový předák a senátor Richard Falbr. "Stávkující chápu, ale měli by vyfárat a klidně pokračovat na povrchu. Kdyby se v celé republice řešily problémy tak jako na Kohinooru, pak můžeme vyhlásit anarchii," uvedl.

Proč havíři stávkují
Čtyřicet šest horníků zůstává z obavy o uzavření dolu a ztráty zaměstnání od 31. března v hloubce 365 metrů pod zemí. K okupační stávce se po několika dnech připojili také jejich kolegové na povrchu.

Důl Kohinoor zařadila vláda loni v září do státního programu útlumu. Po loňské prosincové okupační stávce horníků uzavřeli představitelé vlády, vedení MUS a odborů Kohinooru dohodu o technické likvidaci dolu rozložené do pěti let.

Slíbených zhruba 600 milionů korun v tomto roce však vláda nakonec drasticky omezila na 161,8 milionu korun. Mostecká uhelná se proto uchýlila k rychlé variantě útlumu, schválené valnou hromadou společnosti v srpnu 1999.

Jednatel společnosti SHD-Peel Ladislav Pleticha odchází 17. dubna z jednání se zástupci Mostecké uhelné společnosti, 18. 4. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz