Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Horní náměstí tone ve tmě

  17:09aktualizováno  17:09
Olomouc - Mnohokrát probíraný a diskutovaný problém s lampami na Horním náměstí v Olomouci zatím nemá šťastný konec. V centru města je totiž nyní v noci tma, neboť nově budované lampy dávají málo světla. Znamená to mimo jiné také to, že drahý kamerový systém má po setmění velmi omezené možnosti. Nově osazované lampy vypadají na centrálním olomouckém náměstí téměř jako sirky. V noci osvětlují pouze kruhový prostor okolo, takže na ploše zůstávají velká černá místa, která kamery nemají šanci spolehlivě sledovat. Kdo byl zvyklý na původní dosluhující osvětlení, je nyní ponurým náměstím překvapen.

"Dříve jsme v noci poznali obličej, to nyní nejde. Je tam řada míst, kde se nedá rozpoznat ani obličej, ani oblečení. Uvidíme, jak to bude vypadat po dokončení. Nyní víme, že osvětlení je nevyhovující, a proto v noci posíláme na náměstí častěji hlídky," řekl mluvčí Městské policie v Olomouci František Kovařík.

Radnice, ale i architekti se brání tím, že osvětlení není ještě definitivně dokončeno. Až bude úplně hotové, tvrdí, situace se může výrazně změnit. Na náměstí jsou drahocenné památky a v minulosti nebylo výjimkou, že právě kamery odhalily řadu vandalů. Na druhou stranu ani kamery nejsou všemocné. Nevšimly si například muže, který se v opilosti utopil v kašně, a neviděly ani zloděje, který ukradl auto primátorovi Olomouce. "Zatím naštěstí nevím o tom, že by se tam něco stalo. Pokud tam ale jsou temná a hluchá místa, budou tam muset častěji chodit hlídky. Ovšem ani hlídky vše nevyřeší, neboť policie odejde a náměstí zase zůstává prázdné," řekla mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.

Radnice tvrdí, že osvětlení ještě není kompletní. "Celý projekt má určitý záměr, aby vynikly dominanty. Významné budovy budou nasvíceny, u některých budou světla i v oknech či na fasádách, s reflektory se počítá i v chodnících. Koncem března bude zkouška osvětlení, ve které se vše vyhodnotí, a nic nenecháme náhodě. Věřím, že všechno bude v pořádku," uvedl Rudolf Peřina, který má na radnici lampy na starosti.

O podobu lamp a celý mobiliář Horního náměstí se před časem strhla bitva mezi architekty, radnicí a památkáři. Tvůrci projektu rekonstrukce Horního náměstí totiž začali prosazovat jiný modernější typ osvětlení, což se však příliš nelíbilo některým radním a památkářům. Dlouhotrvající spor nakonec dopadl tak, že se použily skoro zapomenuté lampy z úplně prvního projektu, na který bylo ovšem vydáno stavební povolení.

"To, že je na náměstí tma, nemusí být pravda, až se projekt dokončí celý. Nyní svítí jen část. Lampy, které jsme neprosadili, by určitě plochu lépe osvětlily. Byly odcloněné, a proto bychom si mohli dovolit větší intenzitu," brání se jeden z architektů, který vyhrál soutěž na rekonstrukci náměstí, Petr Hájek z Prahy. Nesouhlasí ani s tím, že jsou omezeny možnosti kamerového systému. "Odborníci by mohli říct, zda to je věcí osvětlení nebo technologie kamer."

Olomoucký radní Jan Látal (ČSSD) byl jedním z těch, kteří byli proti moderním lampám. "I u původně naprojektovaného osvětlení se architekti museli držet všech předpisů a norem a jsou povinni garantovat správný výsledek. Vše prošlo řádným řízením. Provedeme zkoušku, jejíž součástí bude i měření, a pak uvidíme, co dál," řekl Látal. Tvrdí rovněž, že projekt ještě není dokončen, proto se osvětlení může nyní lidem zdát jako nevyhovující.

Olomoucké Horní náměstí tone částečně ve tmě, nové lampy se příliš neosvědčily

Olomoucké Horní náměstí tone částečně ve tmě, nové lampy se příliš neosvědčily

Olomoucké Horní náměstí tone částečně ve tmě, nové lampy se příliš neosvědčily

Olomoucké Horní náměstí tone částečně ve tmě, nové lampy se příliš neosvědčily

Olomoucké Horní náměstí tone částečně ve tmě, nové lampy se příliš neosvědčily

Olomoucké Horní náměstí tone částečně ve tmě, nové lampy se příliš neosvědčily

Olomoucké Horní náměstí tone částečně ve tmě, nové lampy se příliš neosvědčilyHlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Vrazil mi peníze do ruky, hájí se policejní úředník obviněný z úplatku

(Ilustrační snímek)

„Přišel ke mně chlap a vrazil mi peníze do ruky,“ brání se čtyřiatřicetiletý Tomáš P., který donedávna pracoval jako...

Text koaliční smlouvy chceme mít hotový do dvou týdnů, řekl Faltýnek

Jaroslav Faltýnek (ANO) komentuje vývoj povolebních vyjednávání. (31. 10. 2017)

Vyjednávání o vládě možná spějí ke konci. Hnutí ANO chce mít do čtrnácti dnů hotový návrh koaliční smlouvy. V pátek...

Najdete na iDNES.cz