Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále

Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Horní komora ruského parlamentu schválila smlouvu START

  • 1
Rada ruské federace podle očekávání ratifikovala novou rusko-americkou odzbrojovací smlouvu START. K završení ratifikace tak již zbývá jen podpis ruského prezidenta. Podle dokumentu se v příštích sedmi letech sníží jaderné arzenály obou velmocí přibližně o třetinu.

Rada federace smlouvu schválila den po úterním schválení dolní komorou parlamentu, Státní dumou. Americký Senát dohodu ratifikoval už před Vánocemi, 22. prosince. Na rozdíl od Spojených států je však v Rusku zapotřebí souhlas obou komor parlamentu.

Zatímco poslanci v úterý schválili START poměrem 350 ku 96 hlasům, patřícím opozičním komunistům a nacionalistům, ruští senátoři podpořili dohodu jednomyslně a pro ratifikaci hlasovalo všech 137 přítomných zákonodárců.

Smlouva, kterou loni v dubnu v Praze podepsali prezidenti Dmitrij Medveděv a Barack Obama, dává Rusku a Spojeným státům sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily zhruba o třetinu. Počet hlavic má klesnout na 1 550 z dosavadních 2 200.

Slavnostní přípitek po podpisu smlouvy START. (8. dubna 2010)

Počet rozmístěných nosičů, tedy ponorek, letadel a raket, klesne na 700. Nová smlouva rovněž umožňuje vzájemné kontroly jaderných arzenálů, což nebylo možné od předloňského prosince, kdy vypršela platnost původní smlouvy START.

Americký Senát při ratifikaci připojil k textu rezoluci, v které zdůraznil americké právo na vybudování systému protiraketové obrany. Rezoluce sice není součástí dokumentu, ale přesto vzbuzuje nedůvěru ruské strany.

Moskva má proti výstavbě amerického protiraketového systému dlouhodobě výhrady. Na oplátku si v ratifikačním zákonu vyhradila možnosti od smlouvy odstoupit, pokud by americká protiraketová obrana a další okolnosti ohrožovaly ruskou národní bezpečnost. Smlouva vstoupí v platnost výměnou ratifikačních listin.

SMLOUVA START

- obě strany se zavazují, že do sedmi let podstatně sníží počty svých strategických zbraní

- každá země smí mít maximálně 1 550 jaderných hlavic, platí také kombinovaný limit 800 kusů pro rozmístěné a nerozmístěné strategické nosiče jaderných zbraní a samostatný limit 700 kusů pro rozmístěné strategické nosiče (rakety, letadla, ponorky)

- doba platnosti smlouvy je deset let

- smlouva zahrnuje doložku o odstoupení od smlouvy a nijak neomezuje výstavbu plánovaného protiraketového štítu

Smlouva o omezení jaderných zbraní START

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video