Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Horký Blízký východ

  10:39aktualizováno  10:39
Nedávno si mohli všichni příznivci historie, ale jistě nejen oni, připomenout jedno malé výročí. Šestého října uplynulo třicet let od vypuknutí takzvané Jomkippurské války. Arabští sousedé Izraele se v ten den rozhodli trochu po svém přispět k oslavě největšího židovského svátku Jom Kippur u svého souseda – napadli ho.

Na svátek smíření se jasně ukázalo, že smíření mezi Izraelem a některými okolními arabskými státy příliš "nehrozí".

Mnoho vody proteklo od té doby Jordánem. Vztahy Izraele se sousedními státy prošly od té doby různým vývojem. V případě Sýrie ne příliš pozitivním. Jasně to ukázal i předvečer výročí "války Jom Kippur".

Nálet izraelských letadel na údajný výcvikový tábor teroristů v Sýrii byl překvapivý, ale pochopitelný. Židovskému státu leží jeho arabský soused v žaludku "od nepaměti".

V poslední době není sám. Damask je už delší dobu terčem kritiky i ze strany Spojených států amerických. Důvod je stejný. Kdyby teroristé v oblasti, vraždící v drtivé míře především nevinné civilisty, páchali své ohavné činy "v dresech sponzora", Sýrii by se zřejmě dostalo množství (ne)chtěné reklamy.

Washington určitě neměl žádny větší problém s izraelským útokem. A je zřejmé, že bez minimálního mlčení Bushovy administrativy by se Izrael k narušení syrské suverenity tak lehce neodhodlal.

Útok tak měl zřejmě sloužit jako jasné varovaní Sýrii nejen ze strany Izraele, ale i Spojených států: přestaňte podporovat terorismus! Jako munice mohly izraelským bombardérům klidně posloužit letáky s podobným heslem.

Je však otázkou, nakolik je toto varovaní vážné. Šel by Izrael do války se svým sousedem (svými sousedy)? Spíše ne. Byl by to politicky velmi složitý krok. A nejen politicky. Složitý je i vojenský rozměr případné operace: šlo by vlastně o otevření "druhé fronty“. Izraelská armáda je totiž dlouhodobě výrazně zaměstnávaná operacemi uvnitř státu.

Na druhé straně ale Izrael už nemá příliš mnoho možnosti, jak ochránit své občany před teroristy "vnitřními" operacemi. A tak není celkem nemožné, že se pokusí v rámci svého boje proti teroru "exportovat" bezpečnostní operace do zemí, které do Izraele "importují" terorismus.

Blízky východ může být v zimě ještě velmi horký...

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz