Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci v době veder: upravená pracovní doba i zmrzlina od ministra

  16:25aktualizováno  16:25
Dlouhodobě vysoké teploty ztěžují život nejen lidem pracujícím venku na slunci, ale i například úředníkům v kancelářích. Ne každá kancelář na úřadech nebo ministerstvech je totiž vybavena klimatizací. Některé úřady proto přijaly opatření, která mají chránit hlavně zdraví zaměstnanců.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Například na krajském úřadě v Jihočeském kraji vedení umožňuje zaměstnancům odejít z práce dříve. „Zaměstnanci v kancelářích bez klimatizace mohou své pracoviště opustit již ve 14 hodin i během úředních dnů s tím, že nesmí být narušen chod úřadu a chybějící hodiny si musejí zaměstnanci napracovat,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí Jihočeského kraje Radek Šíma.

Pracovní dobu zaměstnancům v kancelářích bez klimatizace zkrátili i na krajských úřadech v Ústí nad Labem a v Brně. Na Moravě zavedli během prázdnin pružnou pracovní dobu. 

„Je rozvržena na základní pracovní dobu, po kterou musí být zaměstnanec v zaměstnání (08:00 – 14:00 hodin), a volitelnou pracovní dobu (06:00-08:00 a 14:00 – 20:00 hodin). Je na každém zaměstnanci, aby si to namodeloval podle svých potřeb a potřeb zaměstnavatele,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

V Pardubicích zase mohou úředníci přijít do práce v dřívějších hodinách, aby se vyhnuli největším vedrům. A k podobným opatřením přistoupil i Finanční úřad v Plzni, kde ředitel s platností od 1. srpna umožňuje úředníkům odejít v případě nepříznivých klimatických podmínek již v půl jedné. Musí však být stále zabezpečen chod úřadu a jeho jednotlivých oddělení. Zaměstnanci také musí takto zameškané hodiny do konce září napracovat. 

Tropické teploty

Na několika místech Česka v pátek meteorologové naměřili přes 36 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Neumětelech na Berounsku, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 36,7 stupně. 

Přes 36 stupňů teplota vystoupala také v Řeži u Prahy, kde bylo 36,6 stupně. O dvě desetiny stupně méně meteorologové naměřili v Dobřichovicích. Tropický den, tedy takový, kdy teploty neklesnou pod 30 stupňů, dnes zaznamenalo 77 procent stanic ČHMÚ.

Teplotní rekordy dnes přepisovali pouze na třech stanicích, které měří teplotu alespoň tři dekády. Byly to stanice Čáslav-Nové město (dnes 35,3 stupně), Vavřinec-Žíšov na Kutnohorsku (34,3) a Přibyslav (33,4 stupně). 

Česká ministerstva sídlí často v budovách, které patří mezi kulturní památky a proto zde výstavba klimatizace ani není možná. Například na ministerstvu průmyslu a obchodu teploty na pracovišti přesahují i 30° C. Zaměstnanci tak mohou po dohodě s nadřízenými odejít po druhé hodině. Je však nutné, aby byla po celou pracovní dobu zabezpečena funkčnost všech útvarů ministerstva. Stejný režim panuje i na ministerstvech obrany a dopravy. 

„Zkrácení povinné pracovní doby bylo zatím letos využito v šesti tropických dnech a v průměru se jednalo o zkrácení doby o 2,33 hodiny,“ uvedla pro iDNES.cz Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Instalaci klimatizace v mnoha prostorách budovy ministerstva znemožňuje její stáří a architektonická podoba.

Deset sprchových koutů i zmrzlina od ministra

Klimatizaci postrádá i budova ministerstva zdravotnictví na Novém Městě. Zaměstnancům je proto k dispozici dostatek chlazené pitné vody a mají i možnost využít deseti volně přístupných sprchových koutů umístěných po celé budově. V místech, která jsou pro chod ministerstva klíčová, jsou umístěny přenosné klimatizační jednotky. V pátek dokonce ministr Adam Vojtěch zajistil pro zaměstnance jako pozornost zmrzlinu. „Náklady na zmrzlinu uhradil pan ministr ze svého,“ upozornila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Nad hlavou 40 stupňů, pod nohama 150. Lidé pracující ve vedrech trpí

O něco lépe je klimatizací vybavené ministerstvo spravedlnosti, i zde však někteří zaměstnanci mohli odejít dříve. „Vzhledem k tomu, že většina úřadu je vybavena klimatizací a některé nevybavené kanceláře nejsou vystaveny přímému slunečnímu svitu přistupovalo se ke zkrácení pracovní doby individuálně,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Ministerstvo zahraničních věcí umožnilo po překročení 28° C na pracovišti výkon služby nebo práce z domova, pokud to zaměstnancům povolil jejich nadřízený. Na každém pracovišti však musí být vždy někdo přítomen kvůli zachování funkčnosti úřadu. 

Větráky u soudu ruší nahrávací zařízení

Vlna veder komplikuje práci také soudům. Mluvčí Městského soudu v Praze  Markéta Puci pro ČTK uvedla, že ve středu při jednání dokonce zkolaboval svědek. V některých soudních síních se používá alespoň přenosná klimatizace, která je však často hlučná. 

„Větráky by nám rušily nahrávací zařízení, takže používat je lze jen v omezené míře. Jednání se neruší, ale situace je opravdu kritická a dramatická,“ popsala situaci Puci. Předseda soudního senátu může také při vysokých teplotách povolit sundání taláru, umožnit konzumaci nápojů během jednání, nebo dělat častější přestávky. 

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Lidé poslali rodinám padlých vojáků v Afghánistánu více než 7 milionů

Pietní ceremoniál při příletu ostatků tří českých vojáků padlých v Afghánistánu...

Na pomoc rodinám českých vojáků zabitých při nedávném sebevražedném útoku v Afghánistánu lidé poslali již přes sedm...

Pětina českých mostů je ve špatném stavu, některé už po pár letech

Trosky zříceného mostu v italském Janově (14. srpna 2018)

Ve špatném nebo velmi špatném stavu je více než pětina českých mostů. Jen na dálnicích a silnicích I. třídy je ve...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz