Úředníci v době veder: upravená pracovní doba i zmrzlina od ministra

  16:25aktualizováno  16:25
Dlouhodobě vysoké teploty ztěžují život nejen lidem pracujícím venku na slunci, ale i například úředníkům v kancelářích. Ne každá kancelář na úřadech nebo ministerstvech je totiž vybavena klimatizací. Některé úřady proto přijaly opatření, která mají chránit hlavně zdraví zaměstnanců.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Například na krajském úřadě v Jihočeském kraji vedení umožňuje zaměstnancům odejít z práce dříve. „Zaměstnanci v kancelářích bez klimatizace mohou své pracoviště opustit již ve 14 hodin i během úředních dnů s tím, že nesmí být narušen chod úřadu a chybějící hodiny si musejí zaměstnanci napracovat,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí Jihočeského kraje Radek Šíma.

Pracovní dobu zaměstnancům v kancelářích bez klimatizace zkrátili i na krajských úřadech v Ústí nad Labem a v Brně. Na Moravě zavedli během prázdnin pružnou pracovní dobu. 

„Je rozvržena na základní pracovní dobu, po kterou musí být zaměstnanec v zaměstnání (08:00 – 14:00 hodin), a volitelnou pracovní dobu (06:00-08:00 a 14:00 – 20:00 hodin). Je na každém zaměstnanci, aby si to namodeloval podle svých potřeb a potřeb zaměstnavatele,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

V Pardubicích zase mohou úředníci přijít do práce v dřívějších hodinách, aby se vyhnuli největším vedrům. A k podobným opatřením přistoupil i Finanční úřad v Plzni, kde ředitel s platností od 1. srpna umožňuje úředníkům odejít v případě nepříznivých klimatických podmínek již v půl jedné. Musí však být stále zabezpečen chod úřadu a jeho jednotlivých oddělení. Zaměstnanci také musí takto zameškané hodiny do konce září napracovat. 

Tropické teploty

Na několika místech Česka v pátek meteorologové naměřili přes 36 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Neumětelech na Berounsku, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 36,7 stupně. 

Přes 36 stupňů teplota vystoupala také v Řeži u Prahy, kde bylo 36,6 stupně. O dvě desetiny stupně méně meteorologové naměřili v Dobřichovicích. Tropický den, tedy takový, kdy teploty neklesnou pod 30 stupňů, dnes zaznamenalo 77 procent stanic ČHMÚ.

Teplotní rekordy dnes přepisovali pouze na třech stanicích, které měří teplotu alespoň tři dekády. Byly to stanice Čáslav-Nové město (dnes 35,3 stupně), Vavřinec-Žíšov na Kutnohorsku (34,3) a Přibyslav (33,4 stupně). 

Česká ministerstva sídlí často v budovách, které patří mezi kulturní památky a proto zde výstavba klimatizace ani není možná. Například na ministerstvu průmyslu a obchodu teploty na pracovišti přesahují i 30° C. Zaměstnanci tak mohou po dohodě s nadřízenými odejít po druhé hodině. Je však nutné, aby byla po celou pracovní dobu zabezpečena funkčnost všech útvarů ministerstva. Stejný režim panuje i na ministerstvech obrany a dopravy. 

„Zkrácení povinné pracovní doby bylo zatím letos využito v šesti tropických dnech a v průměru se jednalo o zkrácení doby o 2,33 hodiny,“ uvedla pro iDNES.cz Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Instalaci klimatizace v mnoha prostorách budovy ministerstva znemožňuje její stáří a architektonická podoba.

Deset sprchových koutů i zmrzlina od ministra

Klimatizaci postrádá i budova ministerstva zdravotnictví na Novém Městě. Zaměstnancům je proto k dispozici dostatek chlazené pitné vody a mají i možnost využít deseti volně přístupných sprchových koutů umístěných po celé budově. V místech, která jsou pro chod ministerstva klíčová, jsou umístěny přenosné klimatizační jednotky. V pátek dokonce ministr Adam Vojtěch zajistil pro zaměstnance jako pozornost zmrzlinu. „Náklady na zmrzlinu uhradil pan ministr ze svého,“ upozornila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Nad hlavou 40 stupňů, pod nohama 150. Lidé pracující ve vedrech trpí

O něco lépe je klimatizací vybavené ministerstvo spravedlnosti, i zde však někteří zaměstnanci mohli odejít dříve. „Vzhledem k tomu, že většina úřadu je vybavena klimatizací a některé nevybavené kanceláře nejsou vystaveny přímému slunečnímu svitu přistupovalo se ke zkrácení pracovní doby individuálně,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Ministerstvo zahraničních věcí umožnilo po překročení 28° C na pracovišti výkon služby nebo práce z domova, pokud to zaměstnancům povolil jejich nadřízený. Na každém pracovišti však musí být vždy někdo přítomen kvůli zachování funkčnosti úřadu. 

Větráky u soudu ruší nahrávací zařízení

Vlna veder komplikuje práci také soudům. Mluvčí Městského soudu v Praze  Markéta Puci pro ČTK uvedla, že ve středu při jednání dokonce zkolaboval svědek. V některých soudních síních se používá alespoň přenosná klimatizace, která je však často hlučná. 

„Větráky by nám rušily nahrávací zařízení, takže používat je lze jen v omezené míře. Jednání se neruší, ale situace je opravdu kritická a dramatická,“ popsala situaci Puci. Předseda soudního senátu může také při vysokých teplotách povolit sundání taláru, umožnit konzumaci nápojů během jednání, nebo dělat častější přestávky. 

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Hamáček dostal důvěru. ČSSD má teď být levicovým rebelem ve vládě

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček dostal důvěru širšího vedení strany. „ Je třeba skončit diskusi o...

Čeští muži se v zaměstnání necítí komfortně, nemají čas na rodinu

Ilustrační snímek

Každá doba lidi nutila ladit rodinný život s kariérou, ta dnešní ale o hodně víc. Nejméně pětina lidí kvůli práci svou...

Svaz bojovníků za svobodu ocenil komunistu Ondráčka pamětní medailí

Komunista Zdeněk Ondráček přichází na jednání mandátového a imunitního výboru

Český svaz bojovníků za svobodu ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka pamětní medailí s nápisem „Za vlast a za...Najdete na iDNES.cz