Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Horké počasí omezí kuřáky i lokomotivy

  15:17aktualizováno  17:11
Extrémně horké a suché počasí v posledních dnech přidělává práci hasičům. Některé kraje proto vyhlásily zvýšené riziko vzniku požárů. V Plzeňském, Jihočeském, Moravskoslezském a od půlnoci i Jihomoravském kraji hrozí za rozdělávání ohně nebo kouření cigarety v lesích pokuty.

Hasiči vyjíždějí v posledních dnech k ohňům z horka. Ilustrační foto | foto: Martin AdamecMF DNES

Na území zmíněných krajů se nesmí pálit tráva ani jiné porosty v lesích či na místech se suchým porostem. V zóně do padesáti metrů od lesa je zakázáno kouřit, odhazovat hořící či doutnající předměty a samozřejmě rozdělávat oheň.

Vlastníci lesů musejí na přístupových cestách k lesům rozmístit výstražné tabule se zákazy kouření, musejí udržovat průjezdné cesty kvůli případnému zásahu hasičů. Nesmějí rovněž pálit klestí a těžební odpad.

V některých krajích nesmí na koleje vyjet parní lokomotivy, které v létě vozí turistické vlaky.

"Na jihu Čech podobný zákaz neplatí, ale my sami máme vlastní požární opatření. Víme, že naše parní lokomotivy jezdí lesem a není velký rozdíl, jestli je venku 20 nebo 30 stupňů Celsia. Záleží na tom, zda je sucho," řekl iDNES.cz ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava.

Větším problémem než parní lokomotivy jsou podle něj kuřáci ve vlacích. "Vyhozený vajgl z okna je mnohem nebezpečnější. Cestujícím se to ale, zvláště v soupravě, kterou táhne parní lokomotiva, špatně vysvětluje," uvedl Šatava.

Dobu trvání omezení nelze předem stanovit. Pouze Jihočeský kraj ji stanovil na jeden týden. Ostatní kraje opatření zruší, jakmile nebezpečí pomine. S ohledem na předpovědi počasí se očekává, že potrvají minimálně do konce příštího týdne.

Za porušení zákazů mohou provinilci dostat pokutu až 15 tisíc, v případě požáru až 25 tisíc korun.

Požáry z horka sužují celou zemi
Ve středu hasiči vyjížděli celkem ke 130 požárům. Patřily mezi ně i rozsáhlé požáry lesních porostů například ve Mšeně na Mělnicku či ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Karlovarském kraji. S likvidací ohně tam pomáhaly i vrtulníky.

S několika požáry, které napáchaly milionové škody, bojovali také hasiči v Plzeňském kraji. První velký požár vzplál v seníku v Hartmanicích na Klatovsku, hasiči zasahovali také u požáru v sušárně dřeva u pily v obci Rohy na Plzeňsku.

V pondělí likvidovali hasiči dva lesní požáry na Českolipsku. Hořelo u Jestřebí a na kopci Borný u Máchova jezera.

"Množství zásahů roste prakticky od minulého pátku, kdy si oheň vyžádal výjezd hasičů ´jen´ v 66 případech," uvedl mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. Za uplynulých sedm dní hasiči likvidovali celkem 771 požárů.

Bouřky proti suchu nepomohou
Suché počasí se bude podle předpovědi meteorologů dále prohlubovat. Tropické teploty vydrží i v následujících dnech. Místy se sice objeví bouřky či lokální deště, ale ty ubývání půdní vlhkosti nezvrátí. ČTK to řekl vedoucí oddělení biometeorologických aplikací Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Vráblík.

Postupně klesají i hladiny podzemních vod, zásoby jsou ale na většině našeho území nad dlouhodobým průměrem.

Ústav na svých internetových stránkách zveřejnil mapky, ze kterých se lidé dozvědí, jaké intenzity dosahuje sucho v jejich kraji.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz