Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hon na lišku

  0:01aktualizováno  0:01
V parlamentních výborech probíhá bitva o státní podporu stavebního spoření. Ministr Sobotka ji chce poměrně radikálně omezit a hlavně ji do budoucna vázat pouze na účely opravdu stavební. Liška s buřinkou a spol. se však nevzdají snadno. Proti Sobotkovi stojí celá opozice, tedy ODS i s komunisty.

Mnozí členové KDU-ČSL, ale i někteří sociální demokraté budou také překážet. Státní podpora spoření nastartovaná počátkem 90. let je džin, který se bude do otevřené lahve vracet zatraceně těžko.

Vláda teď říká, že chce podporu spoření z peněz daňových poplatníků omezit. Vlastně tím dává povel všem, kdo ještě "stavebně nespoří" , aby se do systému rychle přihlásili, dokud se ještě podpora vydává.

Vlastně jako by Sobotka říkal: Naskočte, dokud to jde. Nebo dokonce: Kdo se teď nepřihlásí, je ignorant. Takže ta hrozba zrušení stojí rozpočet další a další miliardy. Pokud se reforma povede, bude to nejdřív dražší a ušetří se až za pár let.

Proti omezení státní podpory stojí mocná lobby stavebních spořitelen, ale i občané, kteří si všichni ze svých daní státní podporu platí. Jak to, že vlastně lidem nedochází, že to, co od státu dostávají, si předtím sami zaplatí?

Je to tím, že obyčejný občan spoustu daní prostě nevidí. Nevidí odvody z mezd, pouze instinktivně tuší, jaké platí DPH, a piják fernetu či piva zase nevidí spotřební daň, a to nejen kvůli tomu, že vidí dvojmo.

ODS je teď proti Sobotkovi. Je to v pořádku, protože správná opozice má být vždycky proti vládě. Ale jestli chce být ODS proti socialismu, pak není ukázkovější socialismus než státní podpora stavebního spoření. A byla tu zavedena za Klause.

Úplný nesmysl - jak se dneska zdá - to však nebyl. Vládě tehdy nešlo jen o podporu stavebnictví, ale i o míru úspor a podporu dlouhodobého spoření. Ve hře byl tehdy ještě boj s inflací a ekonomická stabilita země.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz