Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Homosexuální kancléř by u Němců prošel

  11:59aktualizováno  11:59
Sotva si Němci zvykli na to, že jejich zemi řídí žena, už přemýšlejí, jaké by bylo mít v čele homosexuálního politika. A většina nemá nic proti, jak odhalil průzkum, který si objednaly německé deníky. Debatu odstartovala možná kandidatura homosexuálního primátora Berlína.

Primátor Berlína se otevřeně hlásí ke své homosexualitě | foto: Profimedia.cz

Průzkum zpracoval institut Emnid poté, co se začalo spekulovat o tom, zda by se berlínský primátor Klaus Wowereit mohl stát budoucím německým kancléřem. Sociální demokrat se přitom otevřeně hlásí ke své homosexualitě.

Na otázku, zda by Německo mohlo mít ve svém čele homosexuála, odpovídal i Wowereit sám. "Myslím si, že by to bylo možné," řekl, třebaže tvrdí, že by v případném souboji o křeslo podpořil svého stranického kolegu a šéfa SPD Kurta Becka.

Jeho podpora však vůbec není zanedbatelná. Na východě Německa by si Wowereita na nejvyšším postu umělo představit až 39 procent obyvatel, což je o 17 procent více, než kolik lidí by podpořilo Becka, jinak premiéra západoněmecké spolkové země Porýní-Falc.

Na jinou otázku, zda by byl pro současnou kancléřku Merkelovou lepším vyzývatelem Wowereit, nebo Beck, označila sice většina dotázaných Becka, berlínský starosta by ale byl přijatelný pro 28 procent respondentů.

Z průzkumu navíc vyplývá, že pro 79 procent Němců by představa homosexuálního kancléře či lesbické kancléřky nebyla nijak pohoršlivá. Jen 18 procent lidí by se s ní nedokázalo smířit.

Rozdíly jsou však zřejmé mezi východním a západním Německem. Zatímco v postkomunistickém východním by problém s homosexualitou nemělo 87 procent obyvatel, v bývalém západním je to o deset procent méně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Najdete na iDNES.cz