Proti homosexuálům je v Africe většina veřejnosti i vládní špičky

Proti homosexuálům je v Africe většina veřejnosti i vládní špičky | foto: Profimedia.cz

Nápravné znásilnění, roky vězení. Homofobie v Africe sílí, tvrdí Amnesty

  • 74
Homofobie je v afrických zemích na vzestupu. Vyplývá to z aktuální zprávy Amnesty International, která mimo jiné upozorňuje na stále častější snahy o kriminalizaci homosexuality, na kterou tlačí vlády jednotlivých zemí.

Některé státy pak zpřísňují již tak tvrdé zákony. Výjimkou není, že se za projevy náklonnosti ke stejnému pohlaví trestá mnoha lety vězení, některé země pak dokonce uvažují i o trestu smrti. "Podobné útoky musí přestat. Nikdo by neměl být fyzicky trestán, nebo dokonce zabit, za to, že ho přitahuje stejné pohlaví," vysvětluje Widney Brown z Amnesty International.

Ten také dodává, že útoky na homosexuály jsou mnohdy podníceny politickými špičkami nebo duchovními vůdci, kteří by přitom měli prosazovat rovnost a bojovat proti diskriminaci. Homosexualita, která je v Africe běžně označována jako "akt v rozporu s přírodou", je v současnosti považována za zločin v 38 tamních zemích.

Za posledních pět let uvedl v platnost zákony kriminalizující homosexualitu mimo jiné Jižní Súdán, těsně před schválením pak podobné zákony jsou v Ugandě, Libérii a Nigérii.

Zatýkání bez důvodu a roky ve vězení

V obsáhlém reportu dostaly prostor také mnohé konkrétní příběhy takto šikanovaných lidí (celé znění dokumentu Amnesty International najdete zde). V Kamerunu pracovníci Amnesty International evidují mnoho případů, při kterých jsou homosexuálové zatýkáni bez uvedení důvodů a ve vězení jsou mnohdy drženi i několik let. Regulérní soudní proces pak nikdy neproběhne.

Jeden ze zadržených, který si nepřál uvést svou totožnost, se dokonce svěřil, že byl během zadržování ve vazbě fyzicky napadán a musel podstupovat krutá a neopodstatněná lékařská vyšetření.

V Keni je pak v posledních letech stále častější policejní taktikou vybírání úplatků za to, že o dotyčných nezveřejní jejich pravou sexuální orientaci nebo jiné detaily z jejich soukromého života.

"Existence podobných praktik a s nimi souvisejících zákonů vysílá veřejnosti zprávu, která homosexuály ukazuje jako lidi, kteří nemají žádná práva. Takové zákony musí být zrušeny. Lidská práva v Africe musí být pozvednuty," zlobí se Brown.

Nápravné znásilnění jako lék na homosexualitu

Jediným africkým státem, který uznává práva homosexuálů, je Jihoafrická republika. Ta dokonce dovoluje i sňatky lidí stejného pohlaví. Ani liberální zákony země však nezastavily útoky a obtěžování. Černošské lesby v největší africké ekonomice jsou často terčem útoků známých jako "nápravné znásilnění" muži, kteří se tímto způsobem snaží "léčit" jejich sexuální orientaci, píše telegraph.co.uk.

Otřesný přístup k homosexuálům je v Africe dlouhodobým problémem. V roce 2010 si celosvětové odsouzení vysloužil stát Malawi, když poslal na 14 let nucených prací homosexuální pár. V době konání soudu označil malawiský prezident Bingu wa Mutharika homosexualitu za "zlo a velikou zkaženost před zrakem božím". Mutharika se později podvolil mezinárodnímu tlaku a oběma mužům udělil milost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue