Homeopatika: léčba, o které se raději příliš nemluví

  8:28
Léčba, která je v téhle zemi víceméně tabu. Přesto v Česku stovky lékařů léčí pomocí homeopatie. Léky s extrémně zředěnou účinnou látkou by – vzato přísně vědecky – neměly zabírat. V poslední době se však věci rozhýbaly: mimo jiné Nobelovu cenu získal člověk, jehož práce pomáhají vysvětlit, jak léčba homeopatiky může fungovat. Nemluví se o tom.

I u nás velmi dobře známé homeopatikum Oscillococcinum od firmy Boiron | foto: multivu.prnewswire.com

Je to kontroverzní téma, které dělí lidi na dva nesmiřitelné tábory. Malé bílé kuličky z cukru. Homeopatika. Přestože podle některých vědců nefungují, jejich spotřeba stoupá – u nás se během tří let zvedl prodej balení homeopatických léků o víc než půl milionu. A bez reklamy. Spotřeba však roste nejen u nás. Francouzské společnosti Boiron, světové jedničce ve výrobě homeopatik, loni (tedy v roce vrcholící ekonomické krize) vzrostl obrat téměř o 13 procent – na 526 milionů eur.

Jde jen o dobrý byznys a hloupost lidí, jak se snaží pacientům sdělit někteří vědci, v Česku sdružení ve spolku skeptiků Sisyfos?
"Je to absurdní nesmysl, který nefunguje," říká člen Sisyfa a doktor bojující proti alternativní medicíně, Jiří Heřt. A je to právě on, kdo je – snad kvůli zábavně nesmiřitelným názorům – českými médii vzýván pokaždé, když někdo něco o homeopatii píše.

Homeopatikum Stodal od firmy Boiron

Homeopatikum Stodal od firmy Boiron

Jenže předloni dostal Nobelovu cenu virolog Luc Montagnier, objevitel viru HIV v krvi, jehož práce mimo jiné odhalují, jak si za pomoci elektromagnetických signálů předávají informace patogenní bakterie a DNA organismu. Což jsou zřejmě právě ty mechanismy, díky nimž homeopatika mohou fungovat. Mimo jiné usiluje o patent, protože dokázal, jak se dají měřit i velmi silná ředění látek, tedy 10 na minus pátou a 10 na minus devátou, což jsou právě koncentrace, na které se ředí homeopatika.

Autority mají dilema

Proto teď ponechme stranou známou pravdu, že při tolikerém ředění původní látky ve vodě, jak se to dělá s homeopatiky při jejich výrobě, podle matematické logiky ve výsledném léku nezůstane ani molekula původní látky. A lék by tudíž neměl léčit. Podívejme se spíš na konkrétní výsledky léčby.

Je to paradoxní, ale čeští lékaři o homeopatii neradi mluví. Skoro jako by se styděli, že homeopatika pacientům dávají. A že o víkendech tráví čas na homeopatických seminářích. Přitom nejde o žádná doktorská ořezávátka – jsou to šéfové kateder na univerzitách či třeba primáři chirurgie v nemocnicích.

Několik čísel

Spotřeba
homeopatik v ČR

ROK - BALENí - CENA
(v milionech Kč)
2007 - 1 345 514 - 73,9
2008 - 1 606 775 - 92,1
2009 - 1 868 998 - 121,4
2010* - 384 269 - 24,4
Poznámka: * údaj za 1. čtvrtletí

Zástupkyně ředitele Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky imunoložka Blanka Říhová svým postojem k homeopatii přesně vystihuje, jaké má většina lékařů a vědců dilema: "Z vědeckého hlediska si uvědomuji, že jedna molekula v tisíckrát rozředěném čemsi nemůže fungovat. Na druhou stranu mám v rodině příklad, kdy jde o dítě s alergií, kde nějaká psychika či placebo sotva může fungovat, a přesto tady homeopatie účinkuje. Nejdřív jsem se přitom rozčilovala a říkala nevlastní dceři, jak jako lékařka může homeopatika používat. Ona jen krčila rameny a říkala, že neví proč, ale že to prostě funguje."

Zahraniční lékaři jsou k homeopatii otevřenější. Třeba Sigrid Kruseová z Univerzitní nemocnice v Mnichově. Ta má v ruce stovky kazuistik konkrétních pacientů.

Blanka Říhová, imunoložka, mikrobioložka, Mikrobiologický ústav AV ČR; Praha

Blanka Říhová, imunoložka, mikrobioložka, Mikrobiologický ústav AV ČR; Praha

V Mnichově se nikdo nediví

Možná proto, že je Německo kolébkou homeopatie, protože její zakladatel byl Němec, je v tamních nemocnicích používání homeopatie časté. Nejvíc na dětských klinikách a na onkologii, kde homeopatika pomáhají nemocným snášet drastickou protinádorovou léčbu.

Doktorka Sigrid Kruseová vede speciální homeopatický tým čtyř lékařů na dětské klinice univerzitní nemocnice v Mnichově, což je totéž, co u nás fakultní nemocnice. Ta mnichovská patří navíc mezi ty, které udávají tempo v medicíně. Je největší a průkopnická – prováděla třeba první transplantace kostní dřeně u dětí. Zabývá se i výzkumem. Díky tomu tu mají laboratorními výzkumy doložitelné výsledky homeopatické léčby u stovek dětí. Tým homeopatů funguje na klinice jako hasiči. Kolegové z nejrůznějších oddělení je volají ke konzultacím, když klasická medicína nepomáhá.

Část diplomu z klasické homeopatie v českém jazyce

Část diplomu z klasické homeopatie v českém jazyce

"Výborné zkušenosti máme s léčbou abstinenčního syndromu u novorozenců, kteří se narodí matkám závislým na drogách, alkoholu či cigaretách," popisuje Sigrid Kruseová. "Dítě, jehož pláč a třes nedokáže nic utišit, se po dávce homeopatického opia okamžitě zklidní a usne, jako kdybyste na jeho těle zmáčkli vypínací knoflík. Totéž platí u novorozenecké žloutenky. Tam se nám za pomoci homeopatického přípravku Phosphor daří odvrátit i transfuze krve u dětí, což je těžký zásah do těla několikadenních novorozenců. Jsou to nádherné důkazy, jak homeopatie může zabránit tvrdé invazivní léčbě," říká lékařka.

Homeopatika tam využívají i u dětských úrazů, spálenin či při zmatenosti a šoku dětí po operacích – pro rychlejší hojení. A také na neurologii, kde pomáhají zklidňovat děti, či na onkologii, kde snižují vedlejší účinky chemoterapie a pomáhají od nevolností.

Část diplomu z klasické homeopatie v anglickém jazyce

Část diplomu z klasické homeopatie v anglickém jazyce

Vedoucí oddělení dětské onkologie mnichovské univerzitní nemocnice profesorka Irene Schmidová k tomu říká: "Homeopatie se stala důležitou součástí onkologické léčby." Její kolega, šéf neurologického oddělení profesor Heinen Florian, dodává: "Je důležité, abychom u lůžka pacienta společně rozhodovali o tom, jaká je nejlepší léčba pro dané dítě v jeho konkrétní situaci." Tedy všechno pod heslem: cokoliv, co pomůže, je dobré.

Homeopatika vyhnala i parazity

V Česku se daří výzkumům veterinářů. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích má řadu srovnávacích studií ohledně působení homeopatik na zvířata. Jedna z nejzajímavějších srovnávala léčbu koní proti parazitům (odčervování) klasickým lékem Ivomec a homeopatikem s názvem PVB. Obě skupiny koní byly navíc porovnány se zvířaty ze stejné stáje v Nových Dvorech, která nebyla léčena vůbec. Léčbu kontrolovaly laboratoře Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

"Na základě výsledků lze konstatovat, že účinnost Ivomeku a homeopatického přípravku PVB je srovnatelná co do šíře záběru i doby účinku. Z hlediska zátěže organismu a prostředí i z hlediska ekonomiky léčby je použití homeopatik výrazně výhodnější, zní závěr roční studie.

"Není to jediná studie, výzkumy běží kontinuálně léta, teď to zrovna zkoušíme na telatech. Zajímají nás jakékoliv alternativní formy léčby, testovali jsme i probiotika či mořské řasy. Výsledky jsou důležité už kvůli tomu, že klasické léky zanechávají v těle zvířat dost zbytků, které se pak dostávají do těla lidí," říká docent Jihočeské univerzity Miloslav Šoch.
Proč to podle něj funguje? "To nevím. Zdá se ale, že homeopatika nějakým způsobem dokážou maximálně vybudit imunitní reakce těla natolik, že se organismus s nemocí umí vypořádat sám. To je prokázané. Jak přesně ale funguje mechanismus léčby, to je otázka na jiné vědce," říká. A střízlivě dodává: "Homeopatie je prostě léčba jako každá jiná. To znamená, že stejně jako normální léky někdy taky nezabere. Ale v našich testech se ještě nestalo, že by v porovnání s klasickou léčbou její výsledky vyšly hůř."

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie

Jde přitom o zvířata, na která placebo efekt nezabírá, a stejně tak jim sotva kdo vsugeruje, že odteď mají být zdravá. Ostatně: to by laboratorní testy na přítomnost parazitů rychle odhalily, že to nefunguje.

Málokdo ví, že zatímco čeští lékaři se na škole o homeopatii nic nedozví, mladí veterináři ano. Zvěrolékaři na brněnské Masarykově univerzitě se o homeopatii učí. Zatím jde o dobrovolné přednášky, avšak univerzita zvažuje, že by je začlenila do povinného rozvrhu. To na Slovensku budoucí zvěrolékaři z homeopatie skládají zkoušky už šest let.

Česko: Nejlepší je to neřešit

V Česku sice také není problém homeopaticky léčit zvířata. Horší je to s lidmi. Oficiální stanovisko České lékařské komory je totiž opatrné. Dokonce tak opatrné, že komora vlastně neví, na čem se usnesla.
Alespoň šéf vědecké rady komory Aleš Hermann říká: "Z hlavy vám to nedokážu říct, to je poměrně citlivá záležitost. A stanovisko bylo formulováno tak precizně, že záleží na každém slovíčku, takže to nemůžu jen tak komentovat. Musel bych to hledat, a to se mi jen tak nepodaří najít, protože nevím, kdy jsme o tom jednali..."

Milan Kubek

Milan Kubek

Nicméně prezident lékařské komory Milan Kubek na jaře v rozhlasovém duelu s dětským lékařem Tomášem Karhanem, velkým zastáncem homeopatie, hovořil smířlivě. Jindy razantní doktorský šéf řekl, že věří, že "lékaři mají zpětnou vazbu a používají homeopatika pouze tam, kde si to skutečně mohou dovolit, tam kde tedy nehrozí ohrožení na životě v důsledku nenasazení klasické léčby."

A tak by to asi mělo být. Je lepší testovat a pak studovat výsledky léčby homeopatiky, než se hystericky hádat, proč to nemůže fungovat, tak jako tomu v Česku doposud bylo. Cokoliv, co pacientovi pomůže, je dobré. Do budoucna navíc svou roli sehraje i další přívlastek: cokoliv, co pacientovi levně pomůže, je dobré...

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....