Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel nizozemský zachránce židovských dětí, bylo mu 107 let

  17:29aktualizováno  17:29
Na přelomu jara a léta 1943 zahájil Johan van Hulst v Amsterdamu odvážný plán. Chtěl zachránit židovské děti před transporty do nacistických koncentračních táborů. Nakonec jich díky němu přežilo více než šest set. Vysokoškolský pedagog a nositel titulu Spravedlivý mezi národy zemřel ve věku 107 let.

Johan van Hulst, zachránce šesti stovek židovských dětí na snímku z roku 1969 | foto: Nationaal Archief

Židovské děti, od kojenců až po dvanáctileté, byly za války v amsterdamském deportačním centru oddělovány od svých rodičů a převáženy do mateřské školy hned vedle pedagogické fakulty, kde byl Johan van Hulst ředitelem.

Fotogalerie

Plán na jejich záchranu byl jednoduchý, ale velmi riskantní. Děti, které si hrály na zahradě mezi školami, pedagogové potají převáděli do poslucháren. Odtud je pak Van Hulst, společně se svými kolegy a bojovníky nizozemského odboje, propašovali na venkov, píše deník The New York Times.

Byl to právě van Hulst, kdo přišel s nápadem na vytvoření záchranného trojúhelníku mezi vysokou školou, deportačním centrem, které řídil německý uprchlík Walter Süskind a mateřskou školou pod vedením Henriëtte Pimentelové. „Süskindovou úlohou bylo nechat děti zmizet ze seznamů,“ říká historik Bart Wallet z Vrijské univerzity v Amsterdamu. Pimentelová měla za úkol přesvědčit rodiče, aby nechali své děti propašovat pryč z města.

Stovky zachráněných vesmírů

Van Hulstovi je připisována záchrana více než šesti set židovských dětí. Přesto ho celý život trápily vzpomínky na ty, kterým pomoci nedokázal. Když se v září 1943 schylovalo k uzavření mateřské školy, uvnitř zbývalo sto dětí. Také ty chtěl van Hulst propašovat do bezpečí.

„Uvědomujete si, že všechny děti s sebou vzít nemůžete. Víte ale, že ty, které necháte za sebou, zemřou. Vzal jsem s sebou dvanáct dětí. Později jsem se sám sebe ptal, proč ne třináct?“ vzpomínal van Hulst.

Britové ocenili zapomenutého hrdinu, před nacisty zachránil tisíce Žid

„Byl to nejtěžší den v mém životě,“ pronesl v památníku holokaustu Jad Vašem, když mu v roce 1972 uděloval titul Spravedlivý mezi národy. Toto ocenění je předáváno hrdinům nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holokaustem. Van Hulst je jedním z 5 595 Nizozemců, kteří toto čestné vyznamenání obdrželi.

Když téměř sedmdesát let po válce izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil v roce 2012 Nizozemsko, setkal se také s Johanem van Hulstem. „Říkáme, že ti, kteří zachrání jeden život zachrání vesmír. Vy jste zachránil stovky vesmírů,“ pronesl tehdy Netanjahu k Hulstovi. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Co tvořilo obří hroudu tuku pod Londýnem? Vědci popsali její složení

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Spolu se spláchnutým odpadem – vlhčenými ubrousky, kondomy a vložkami – našli vědci v obrovské hroudě vytažené loni z...

Do Evropy na vodních skútrech. Migranti volí tuto variantu stále častěji

Ilustrační foto

Španělská policie rozbila převaděčskou skupinu, která pašovala migranty a marihuanu z Maroka přes Středozemní moře na...

Slovenského ministerstva vnitra se ujala žena, povede ho Denisa Saková

Nová slovenská ministryně vnitra Denisa Saková

Slovensko má opět novou postavu v čele ministerstva vnitra. Úřadu se ve čtvrtek ujala dosavadní státní tajemnice...

Najdete na iDNES.cz