Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejová hala bude zřejmě na Maninách

  19:24aktualizováno  19:24
Praha - Hala pro pražský světový šampionát v hokeji pro rok 2004 možná nebude stát v problematické lokalitě Hagibor, ale jinde. Pražská radnice včera dala souhlas k tomu, aby město nabídlo pro výstavbu své pozemky na Maninách v pražské čtvrti Karlín. A to i přesto, že radní ještě nedávno tvrdili, že se v této lokalitě stavět nedá.

"Je nám líto, že jsme na to nepřišli dříve, ale existuje jistá výjimka, která stavbu haly v této lokalitě připouští," uvedl pražský primátor Jan Kasl a dodal, že stavba haly na Hagiboru je problematická kvůli nevyjasněnému vlastnictví pozemků pod halou.

"Pokud by se ale vše problémy na Hagiboru vyřešily, mohla by hala stát i tam," připustil primátor.

Mezinárodní hokejová federace požaduje, aby český hokejový svaz garantoval schopnost dostavět halu do konce října.

První bude oslovena Multiarena
V následujících dnech by měl vládní zmocněnec pro světový šampionát Ladislav Malý jednat se zástupci sdružení finských investorů, společností Multiarena Praha, kteří plánují stavět halu v lokalitě Hagibor. Až v případě, že by odmítli změnit umístění haly, budou podle Malého osloveni další potencionální investoři.

"Určitě jako první oslovíme Multiarenu. Je slušné to udělat, neboť do projektu výstavby haly na Hagiboru už vložili nemalé finanční prostředky. Až poté, kdyby nechtěli, bychom jednali s někým jiným," uvedl Malý. Věří však, že finští investoři změnu lokality uvítají. "Sami už poznali, jaké jsou na Hagiboru komplikace," dodal Malý.

Podle tiskové zprávy z pražského magistrátu se však jako nejvýhodnější jeví nabídka akciové společnosti Sazka realizovat stavbu haly z výnosu sázkových her.

Finský investor se přesunu nebrání
Multiarena se podle slov svého jednatele Rafaela Karpíška přesunu stavby na Maniny nebrání. Nejprve však musí být oficiálně oslovena pražským magistrátem či Malým. "Dozvěděl jsem se, že by zde byla možnost získat právně čisté pozemky, což by vyřešilo spoustu problémů," uvedl Karpíšek. Už dnes odpoledne neformálně jednal se státním zmocněncem.

Nejdůležitější podle Karpíška je, v jakém časovém horizontu by Multiarena mohla získat územní rozhodnutí. "Čekáme na oficiální kontakt. Jsme však připraveni a ochotni jednat o nové lokalitě," řekl Karpíšek.

Změna lokality by pro projektanty údajně nebyla velkým problémem. "Muselo by se pouze upravit osazení haly do terénu. Koncepce by byla stejná," podotkl Karpíšek. Přestože se nad Hagiborem pomalu 'stahují mračna', pokračuje Multiarena i nadále v jednání s majiteli posledního problematického pozemku. "Tento týden bychom měli mít schůzku s jejich právním zástupcem," dodal Karpíšek.

Veřejné investice budou asi hrazeny z malé privatizace
Zatím nebylo rozhodnuto, jakou formou by měly být pozemky na Rohanském ostrově v Karlíně, u stanice metra Invalidovna, na investora převedeny. V úvahu prý přichází mimo jiné darování pozemků, prodej za symbolickou částku, jejich dlouhodobá výpůjčka či dlouhodobý pronájem za symbolickou částku.

Podle informací z magistrátu by vyvolané veřejné investice na Maninách činily 1,035 miliardy korun. Největší část, přibližně 832 miliónů, bude nutné vynaložit na dopravní investice, 161,5 miliónu připadá na technické vybavení a vybudování protipovodňové ochrany území by stálo asi 14 miliónů. Tyto výdaje by měly být uhrazeny z výnosů malé privatizace. Zákon, jenž by to umožnil, ale musí být teprve schválen.

Vybudování nové haly je podmínkou pro pořádání světového hokejového šampionátu v České republice za tři roky. Původně mělo být mistrovství v roce 2003, ČR si však musela kvůli problémům s přípravou stavby haly vyměnit pořadatelství s Finskem. Zvýšená aktivita všech zainteresovaných stran souvisí s blížícím se říjnovým termínem, kdy musí předseda českého svazu Karel Gut informovat vedení Mezinárodní hokejové federace o stavu příprav výstavby haly.

Studie víceúčelové haly, která je podmínkou mezinárodní hokejové federace pro uspořádání mistrovství světa v roce 2004 v České republice.

Takto si finské konsorcium Multiarena představuje víceúčelovou halu. Zatím však stále není jasné, jestli by stavbu stihla dokončit před zahájením mistrovství světa v hokeji v roce 2004, jehož je ČR pořadatelem.

Takovýto pohled se naskytne návštěvníkům mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004. Tedy pokud halu postaví Finové.

Průřez budoucí halou, kterou hodlají postavit Finové na Hagiboru. Komplex bude mít k dispozici i tréningové kluziště.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

BMW X1 xDrive20d
BMW X1 xDrive20d

r.v. 2017, naj. 9 921 km, diesel
1 211 300 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz