Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hojdar: Chci být jako Marvanová

  0:01aktualizováno  0:01
Josef Hojdar opustil sociálnědemokratický poslanecký klub a vládě, která přišla o nejtěsnější většinu ve sněmovně, tak hrozí, že neprosadí klíčovou reformu veřejných financí.

Proč jste se rozhodl opustit klub ČSSD až teď, kdy už se o reformě hlasuje? Chcete ji shodit?

Není to rozhodnutí jednoho dne. Já jsem na problémy nekomunikace a některých postojů ČSSD upozorňoval od začátku této vlády. Bohužel, nikdo to neposlouchal. Poslední kapka byla, když přišla otázka reformy armády. Ptal jsem se na její dopady, ale nikdo na to vůbec nereagoval, jako kdybych se ani nezeptal. Tak jsem si řekl, že musím udělat něco, co ty lidi vyburcuje, a vystoupil jsem z klubu.

Co se tím změní?

Moje vize je, že dosáhnu pozice, jakou má paní Marvanová (poslankyně Unie svobody). Když se o něčem jedná, musí se s ní mluvit a to já chci taky.

Podpoříte tedy reformu?

Řekl jsem předsedovi Špidlovi, že podpořím reformu, pokud bude v souladu s tím, co ČSSD lidem slibovala. Ale nepodpořím ji, když bude proti lidem, kteří nás volili. Takže v prvním čtení návrhy podpořím a ve druhém čtení předložím pozměňovací návrhy, které ty věci upraví.

Jde například o snižování důchodů?

Jsou to nižší důchody, nebo že se má sáhnout na nemocenskou, anebo záležitosti vyššího zatížení osob samostatně výdělečně činných. Prostě jde o dopady na lidi, kteří jsou na minimální mzdě.

Kde by se podle vás mohlo ušetřit?

Není řešení, že nejchudším lidem seberu nemocenskou. Neměla by se reforma spíš zaměřit na lékaře, zda nedávají neschopenky těm, kdo je nepotřebují? Další věc je třeba návrh, aby se zrušily sociální odbory, jež se před dvěma lety převedly přímo na obce a města, a místo toho se vytvořil úplně nový centrální orgán sociálního zabezpečení.

Ministerstvo práce bude mít další důvod, jak si nabrat tisíc lidí. To je prostě svinstvo ministerských úředníků. Anebo na co potřebujeme samostatná ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí?

Spekuluje se o tom, že...

... že jsem dostal za odchod z klubu 50 milionů, nebo dokonce sto milionů. Ne, fakt, nedostal jsem nic. Ani to není spiknutí uvnitř klubu. Je to vnitřní věc ČSSD.

Hrál ve vašem rozhodnutí nějakou roli spor o podobu privatizace hnědouhelných dolů, o které se zajímáte? Prý jste se pohádal s ministrem vnitra Grossem.

No tak to už jsem taky slyšel. Zaprvé, o privatizaci dolů jsem s nikým z vlády nemluvil, takže nemohlo dojít ani k žádnému rozporu. A už vůbec nevím, proč bych se měl bavit o dolech s ministrem vnitra.

Protože on se o ně zajímá.

Asi ano, ale já jsem se s ním o tom nebavil, a když jsem psal rezignační dopis, tak jsem na doly fakt nemyslel.

Vylučujete, že vstoupíte do klubu KSČM nebo ODS?

Vylučuji. Já se vrátím do klubu ČSSD v okamžiku, kdy budou mít názory poslanců stejnou váhu jako v případě paní Marvanové. Nehodlám vystoupit ani z ČSSD, nechci opustit ani žádnou svoji funkci.

Za odchodem Hojdara může stát ODS
Co se skrývá za odchodem poslance Josefa Hojdara z klubu sociálních demokratů? Sám Hojdar, který nyní drží vládu v šachu a může snadno přivodit její konec, říká: Chci být, jako unionistka Hana Marvanová, se kterou se musí každý vládní návrh zvlášť projednat.

Jiný důvod svého gesta Hojdar nepřipouští. Ve sněmovně se jich však objevilo hned několik. Podle té nejvážnější varianty jde dokonce o dohodu s ODS, která se snaží vyvolat předčasné volby a převzít vládu.

Hojdar si stěžuje, že s ním nikdo z vlády nekomunikuje. Má pravdu. V minulé i současné vládě se chtěl stát ministrem průmyslu. Premiér Vladimír Špidla však s Hojdarem dlouhodobě nevychází. Loni při sestavování vlády o něm řekl: "Má vysoký korupční potenciál."

A Hojdar post v jeho vládě nezískal. "Je to zatrpklost, protože on o sobě míní, že je přední expert na hospodářství v ČSSD a Špidla ho ignoruje. Teď, když se dělá reforma, už to Hojdar asi neunesl," řekl člen vedení ČSSD.

Hojdar patří podle informací MF DNES ke skupině poslanců ČSSD, které se opoziční ODS snaží přesvědčit, aby "potopili" Špidlovu vládu. "Je to jeden z nespokojených, kterým se říká zemanovci. My se samozřejmě snažíme je oslovovat a u některých cítíme, že by mohli klidně vyslovit vládě nedůvěru," uvedl jeden z poslanců ODS.

Jiný zdroj z této strany dokonce řekl, že existuje dohoda, podle které Hojdar pomůže ODS vyvolat předčasné volby. "Za odchod z klubu jsem nic nedostal," tvrdí Hojdar.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz