Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hoffmann se ještě může vyhnout vězení

  14:20aktualizováno  14:20
Bývalý funkcionář Karel Hoffmann byl sice odsouzen k šesti letům za sabotáž, zatím však není jisté, zda vůbec okusí vězeňský chléb. Někdejší komunistický pohlavár hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Městský soud se pro změnu bude zabývat zdravotním stavem děvetasedmdesátiletého odsouzeného.

Vrchní soud v odvolacím řízení zpřísnil trest ze čtyř na šest let. Rozhodnutí nyní odešle soudu první instance.

Městský soud potom zašle rozsudek spolu s výzvou k nástupu trestu odsouzenému, popsal proceduru mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt. Zároveň stanoví, do kdy se má odsouzený dostavit do věznice.

Pomoci může chatrné zdraví
Karel Hoffmann může požádat městský soud o odklad trestu ze zdravotních důvodů. Jeho obhájce už naznačil, že hodlá podat návrh, aby jeho klient nemusel vzhledem ke svému chatrnému zdraví trest podstupovat.

"Já nevím, do jaké míry se můj klient cítí být zdráv či necítí být zdráv, ale vím, že objektivně zdráv není," uvedl advokát.

Městský soud rozhodne o žádosti v neveřejném jednání. Pokud ji zamítne, má odsouzený možnost podat proti tomu stížnost k vrchnímu soudu. Až v okamžiku, kdy ji vrchní soud zamítne, musí jít do vězení.

Verdikt lze zvrátit i dovoláním
Hoffmann má ještě jednu cestu, která nemusí končit v káznici. Bezprostředně po vyhlášení rozsudku oznámil, že se pokusí verdikt zvrátit dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Jan Fořt zdůraznil, že dovolání automaticky neznamená, že odsouzený nemusí do vězení nastoupit, neboť jde o mimořádný opravný prostředek. "Dovolání samo o sobě nebrání tomu, aby šel do výkonu trestu," uvedl.

Avšak Nejvyšší soud může nařídit, že až do chvíle, kdy o dovolání rozhodne, nemusí odsouzený za mříže. Podle Fořta ovšem Nejvyšší soud obvykle odklad trestu nenařizuje.

První odsouzený za invazi
Vrchní soud v pondělí odsoudil nyní devětasedmdesátiletého Hoffmanna za sabotáž. Dopustil se jí tím, že v noci na 21. srpna 1968, kdy do země vstoupily armády Varšavské smlouvy, nechal přerušit rozhlasové vysílání. - více zde

Podle rozsudku tím chtěl zabránit předsednictvu ÚV KSČ, aby intervenci veřejně odsoudilo. Hoffmann se stal vůbec prvním komunistickým funkcionářem odsouzeným v souvislosti s invazí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz