Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hoffmann: Do vězení klidně půjdu

  0:01aktualizováno  0:01
Čtyři roky měl někdejší komunistický funkcionář Karel Hoffmann strávit ve vězení. Na poslední chvíli mu unikl. Soudkyně před několika dny odložila ze zdravotních důvodů nástup trestu. Za mříže měl jít za vypnutí rozhlasu při vpádu sovětských vojsk v srpnu 1968.

Jeho komunistická kariéra však začala už po válce. Za jednu z nejkrásnějších chvil svého života stále považuje únorový převrat v roce 1948.

Tehdy mu bylo 24 let, byl mladý a s nadšením poslouchal Gottwaldův projev na Staroměstském náměstí. "Bylo to tak krásné," vzpomíná bývalý šéf ústřední správy spojů, který byl z komunistické strany vyloučen v roce 1990.

Pořád jste ještě připraven jít do vězení?

Ano, řekl jsem, že jsem připraven, a to platí. Pokud lékaři zjistí, že jsem schopen, do vězení nastoupím. Mám zájem dovést to do konce, abych ukázal, že došlo k odsouzení nevinného člověka.

Věříte, že socialismus ještě může zvítězit?

V našich podmínkách ne. Ale ve světovém měřítku ano. Světový vývoj se tomu nemůže vyhnout. Kapitalismus nemá budoucnost. Odkud ten impuls přijde, nevím, to je otázka budoucnosti, možná dvaceti let.

Když vaše manželka vloni zemřela, říkal jste, že jde o justiční vraždu. Trváte na tom?

Manželka byla citlivá, nebyla zdravá a neunesla obavu, jak to může skončit. 19. května mělo být závěrečné jednání městského soudu, 18. května zemřela. Puklo jí srdce. Byla to svým způsobem justiční vražda.

Kdo je pro vás větší osobnost: Leonid Brežněv, nebo Václav Havel?

Jednoznačně Brežněv. Pan Havel je jedním z autorů politické objednávky našeho odsouzení. Jak daleko je skutečnost od jeho volání po pravdě a spravedlnosti! Má velký podíl na utrpení mnoha lidí.

Nedaleko od vás bydlí Ivan Medek, který byl komunistickým režimem donucen k emigraci. Co tomu říkáte?

Nehájím všechno, co bylo v podmínkách socialismu. A nezříkám se vlastní zodpovědnosti. Řada věcí nebyla správných. Například omezování cestování a omezování svobody projevu. Daleko účinnější je bojovat argumenty. Ale jaký byl rozdíl mezi odpůrci režimu za socialismu a dnes? Tehdy měli jednoznačnou podporu ze zahraničí. My dnes nejenom že nemáme podmínky doma, nemáme ani podporu v zahraničí.

Soud řekl, že zastavit vysílání v srpnu 1968 byla sabotáž. Souhlasíte?

Jaká sabotáž? Všechno bylo v normě, podle mých pravomocí. Podle smlouvy mezi spoji a rozhlasem se měla konat pravidelná technická přestávka.

Československo v šedesátých letech na tom ekonomicky ještě nebylo tak špatně. Po okupaci začal propad. Cítíte za to odpovědnost?

Nemám po ruce čísla. Ale nemyslím si, že došlo k tak prudkému obratu. Naopak. Dnes stále nebylo dosaženo některých ukazatelů z osmdesátých let.

Přivítal byste, kdyby vás znovu přijali do komunistické strany?

Vyloučení je věcí dědiců těch, kteří nás vyloučili. Přesvědčením jsem stále komunistou. Byli takoví, kteří měli legitimace a nebyli komunisty.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Rádio získalo prasátečko za ukradenou fotku. Před lety zesměšnila banku

Snímek z filmu dánského režiséra Larse von Triera už internetový vtipálek...

Free Radio, vítěz letošní anticeny Sexistické prasátečko, „zabodovalo“ u poroty fotografií, na které souloží smyšlená...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...Najdete na iDNES.cz