Miroslav Zvonař při zlacení hodinových ručiček z chrámu sv. Bartoloměje

Miroslav Zvonař při zlacení hodinových ručiček z chrámu sv. Bartoloměje | foto: Daniel Beran, MF DNES

Hodiny na nejvyšší české věži prošly rekonstrukcí

  • 2
Chcete vědět kolik je hodin? Od zítřka se zase můžete podívat Plzeňskou věž. Zhruba po měsíci oprav budou mít hodiny na nejvyšší kostelní věži v republice znovu své ručičky a budou tak všem Plzeňanům opět ukazovat čas.

Celkem čtyři páry ručiček jsou opraveny a pozlaceny. Hodinový stroj je zkontrolován a promazán.

Restaurátor a pozlacovač Miroslav Zvonař měl ale s hodinami plné ruce práce. Bylo znát, že se jim více než dvacet let nikdo nevěnoval. "Už byl nejvyšší čas. Barva byla oprýskaná, rafičky orezlé," říká umělecký pozlacovač.

Zvonař si nechal opravdu opravdu záležet. Ručičky nejdříve pečlivě opískoval. Jejich železnou část poté pozinkoval a natřel černou barvou, do které přidal grafit. "Grafit má vynikající izolační schopnosti a kov skvěle ochrání proti vodě," vysvětlil.

Na měděnou část, která ukazuje na jednotlivá čísla na ciferníku, se opatrně přenáší slaboučké listy zlata. "Alobal je proti těmhle listům pancíř," žertem říká pozlacovač.

Listy ze 24 karátového zlata o rozměru osm krát osm centimetrů jsou tak slabé, že se na povrch okamžitě přichytí a přilnou k němu. "Na jeden pár ručiček spotřebuji zhruba 150 listů, což jsou asi tři tisíce korun," vypočítává Zvonař.

Podle slov Aleny Ouředníkové z Plzeňského biskupství stála oprava hodin sto tisíc korun. Poté už se povrch pozlacených ručiček jen lehce pokéruje. Co to znamená?

"Lehce se vyhladí vatou, aby byl povrch hladký a přebytečné zlato se smete," vysvětluje Zvonař.

Pravidelnou údržbou z rukou hodináře Jindřicha Klingera prošel také hodinový stroj. "Našel jsem jen jedno povolené kolečko. Jinak bylo vše v pořádku," pochvaluje si Klinger, který se o hodiny z Plzeňské věže stará už deset let.

Tradice stará pět set let
Na Plzeňské věži byly hodiny umístěny nejpozději od počátku šestnáctého století. V účtech z roku 1525 je řada údajů o opravě hodin orloje na věži. Bývaly nad kúrem a měly malý zvonec, na který bily.

O dalších osudech hodin nic nevíme. Až v roce 1803 byly pořízeny nové. Zhotovil je hodinář Landssperger z Prahy, stály čtrnáct set zlatých. Městu však dlouho nesloužily, neboť při požáru roku 1835 shořely.

Město se poté staralo, aby nově dostavěná věž byla opět opatřena hodinami. Už v srpnu 1835 byly instalovány nové. Zhotovil je hodinář Michael Christ ze Šluknova.

Během let byly hodiny několikrát opraveny. Pro jejich velkou sešlost musely být instalovány nové. Práce na nových hodinách byla dokončena v roce 1990.

Plzeňská věž je nejvyšší kostelní věž v Čechách. Měří 102 metrů a 26 centimetrů. Návštěvníci, kteří chtějí vystoupat až na ochoz, musí zdolat 301 schodů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Hodiny, Šluknov, Zlato

Nejlepší videa na Revue