Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hodinu navíc ve vlaku? Žádné nadšení

  16:50aktualizováno  16:50
Olomouc - Přesně ve dvě hodiny ráno vjíždí na olomoucké hlavní nádraží rychlík z Prahy. Ve stejný okamžik se přestanou pohybovat ručičky na všech hodinách na perónech i v nádražní hale. Kvůli změně z letního času na zimní se jen na střední a severní Moravě zastavilo ve dvě hodiny šestnáct rychlíků. Všichni na nádražích museli strávit hodinu čekání.

"Mezinárodní rychlík Cassovia z Prahy do Žiliny a Košic odjede ve dvě hodiny sedm minut," hlásí předehraný záznam do rozhlasu. Pak v reproduktorech zachrastí a ozve se "živý" ženský hlas: "Mezinárodní rychlík Cassovia z Prahy do Žiliny a Košic odjede ve dvě hodiny sedm minut nového středoevropského času."

Dělníci, kteří na vedlejším nástupišti nakládají poštovní vlak, se přou o to, co hlášení znamená. "No prostě pojede až za hodinu," říká zkušeně jeden z nich. Cestující z rychlíku po několika minutách začínají chápat, že budou muset čekat. Většina se jen otočí na sedadle a pokračuje ve spánku, pár se jich trousí ven a ptá se průvodčích, zda dostanou na nádraží něco k snědku.

"Myslíte, že si to kafe stihnu dát, ptá se nevěřícně starší Slovák. "Klidně i pět," ujišťuje ho drážní zaměstnanec. Další cestující zakleje, že pojede o hodinu déle, pak ale utrousí, že "hodina u našich drah je normálka".

Lidé v jednom kupé se pustili do diskuse nejen o tom, že musí čekat hodinu ve vlaku, ale o smyslu změny času vůbec. "Je to blbost, k čemu mi je, že ráno odejdou děcka z domu na autobus za světla, když odpoledne je pak už před pátou tma a nemůžou si hrát venku," rozčiluje se sedmatřicetiletý Vladislav z Nového Jičína.

O deset let mladší Marcela z Uherského Hradiště je smířlivější. "Vracím se po několika měsících z Ameriky, překročila jsem několik časových pásem a v Londýně čekala na letišti pět hodin. Nějaká hodina navíc mě nemůže rozházet," říká mladá žena.

Vedoucí vlaku Jan Malárik má na věc jasný názor: "Střídání časů nemá opodstatnění," shoduje se s veřejným odpůrce letního času, pekařem Stanislavem Peckou z Chrudimska. "Jezdím na dráze už 20 let, a vždycky při změně času mám překlopený rytmus. Několik týdnů špatně spím, jsem unavený a nevrlý." Malárik si s dalšími členy posádky vlaku krátí čas luštěním křížovek a počítáním tržby. V Přerově musejí přesednout do jiné soupravy a potáhnou směnu až do Břeclavi.

Zato strojvůdce Jaroslav Jirák z Prahy je s hodinou navíc asi jako jediný spokojen. "Na noční šichtě je to příjemná změna, můžu se aspoň prospat. Jsem domluvený s výpravčím, že mě vzbudí," usmívá se Jirák a rozestýlá si provizorní lůžko v lokomotivě. Strojvedoucí tvrdí, že pauza na spánek je dobrá i kvůli bezpečnosti. "V Přerově přepřahám a čeká mě nazpět Praha," říká.

Hodinu poté, co Cassovia zastavila, se znovu rozběhnou ručičky hodin, ozve se hlášení rozhlasu a po několika minutách rychlík vyráží směrem k Přerovu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz